מובכים ודרקונים: Dungeons & Dragons: Dark Alliance

ניסיון להכניס קצת אקשן לעולם, אך המותג הוותיק מאבד את עצמו בגלל ביצוע כושל

א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

התחביב הוותיק מבוכים ודרקונים מלווה אותנו כבר כמה שנים טובות. מה שהתחיל כמשחק פנטזיה עם קוביות ודפי דמות פשוטים עשה את המעבר לעולם הדיגיטלי בצורה רשמית כבר בשנות ה-80 אבל רוב המשחקים עקבו אחרי אותה נוסחה קלאסית של התעסקות עם נתונים, מערכת בניית דמויות עמוקה ודגש על קרבות טקטיים ואיטיים.
את כל הדברים האלו D&D:Dark Alliance מעיף מהחלון ובמקום זה מנסה למכור לנו אקשן חסר מעצורים עם משחקיות מהירה וקרבות עקובים מדם מול מפלצות אייקוניות.

Dark alliance זורק אותנו ליקום הקלאסי של הממלכות הנשכחות, עולם פנטזיה שרבים מהשחקנים מכירים ואוהבים. אפשר להרגיש את ה- fan service כבר מההתחלה עם הדמויות המוכרות של חבורת האלף האפל, ברונור הגמד המשוריין, קטי ברי הקשתית, וולפגר הברברי וכמובן דריזט האלף האפל שבגללו כל שחקן מו״ד (מבוכים ודרקונים) צעיר שיחק דמות של סייר עם שתי חרבות מעוקלות לפחות פעם אחת בחייו.

העלילה עוקבת אחרי החבורה בהרפתקאות שלהם ברחבי הערבות הקפואות של הצפון הפראי ששורץ במפלצות אגדיות, הריסות עתיקות וחפצי קסם רבי עוצמה. המשחק עוקב אחרי טרילוגיית הספרים ״Icewind Dale״ המפורסמת והמשחק נשאר נאמן לסיפור בעזרת קטעי מעבר שמדובבים בצורה נהדרת ומנפישות את הדמויות שחלקנו מכירים רק מהספרים.
האינטראקציה בין הדמויות עוברת מסך בצורה נהדרת, וגם בשיא הקרב הדמויות ממשיכות לזרוק הערות שנונות אחת לשנייה כיאה לחבורת הרפתקנים מנוסה.

במשחק אתם תוכלו לבחור אחד מארבעת הגיבורים המפורסמים, כאשר כל דמות מאפשרת סגנון משחק שונה מהשנייה.
 דריזט המפורסם הוא אלף אפל חמוש בזוג חרבות ששולט בשדה הקרב בעזרת התקפות פנים אל פנים מהירות, הוא גם יכול לזמן את הפנתר השחור שלו כבן לוויה ולהשתמש ביכולות האלף האפל שלו כדי להשתגר ממקום למקום.
ברונור הוא גמד משוריין שיכול לספוג נזק מבלי להניד עפעף  ומשמש כטנק שמושך אויבים.
וולפגר הוא ברברי עצום ואיטי שאמור לטפל בהמונים של אויבים וקטי ברי היא קשתית שיכולה גם לרפא את חברי הקבוצה. חוץ מהדמות של דריזט, שאר הדמויות מרגישות משעממות ודי לא יעילות. וולפגר מרגיש איטי בצורה לא הגיונית ומול אויבים זריזים הוא נכנע די מהר. ברונור עושה את העבודה כטנק אבל אין לו יכולות מעניינות ששווה להשקיע בהן.
קטי ברי לא מרגישה תורמת בכלל בזמן קרב, ההתקפות שלה מרגישות חלשות להחריד, יכולות הריפוי שלה מסורבלות לשימוש והיא פגיעה בצורה מגוחכת.

ככול שתתקדמו במשחק אתם תעלו בדרגות ותמצאו חפצים קסומים אבל גם פה Dark alliance מפספס ובגדול. ההרגשה היא שרק דריזט קיבל תשומת לב והיכולות שלו מעניינות וכיף להשתמש בהן, שאר הדמויות לעומת זאת סובלות מאד מיכולות גנריות ולא שימושיות מה שמאד מוריד מההנאה של לעלות רמות ולחזק את הדמויות שלכם.
גם מבחינת ציוד ונשק המשחק סובל מחוסר השראה, במקום למצוא חפצים קסומים כמו במשחק מו״ד טיפוסי, רוב הציוד מוסיף בונוסים גנריים של התנגדות או תוספת לנזק.
 גם מבחינת עיצוב כל החפצים שתמצאו משעממים ונראים זהים אחד לשני.

עולם המשחק של Dark alliance מאוכלס על ידי מיטב המפלצות שאפשר למצוא במבוכים ודרקונים, החל מגובלינים קטנים ומציקים, אל-מתים מבעיתים, ענקים תאבי בצע וכמובן גם דרקונים אדירים. העיצוב של המפלצות מעולה במיוחד הבוסים שבהחלט גונבים את ההצגה עם דיבוב מעולה.
אבל למרות העיצוב המעולה, האויבים במשחק פשוט לא עובדים. הם מסרבים לתקוף אתכם אלא אם תתקפו אותם קודם וה-AI שלהם הוא נוראי, הם יכולים להיתקע בחלקים מהמפה, להיתקע אחד בשני או סתם לעמוד במקום לבהות בנקודה אקראית בתקרה כאילו הם מחכים לפקודות משליט המבוך.

נכון לעכשיו המשחק עמוס בבאגים מעצבנים שהופכים אותו לבלתי אפשרי למשחק. במידה ואתם משחקים לבד, אתם תשחקו ביחד עם בוטים שישלטו על הדמויות האחרות אבל בדיוק כמו עם המפלצות, הבוטים לא מצליחים לתפקד ואתם תרגישו כמו בייביסיטר רוב הזמן.

למשחק גם יש נטייה למחוק את הדמויות השמורות שלכם ואין דבר יותר מעצבן מלאבד דמות שהשקעתם בה כמה שעות טובות בגלל קוד גרוע. במידה והצלחתם למצוא שחקנים אנושיים לשחק איתם, המשחק יכול להחליט להעיף בצורה אקראית אנשים מהקבוצה שלכם ולא לתת לכם להתחבר חזרה.
על בעיות גרפיות אין בכלל מה לדבר, המשחק מקרטע בצורה קיצונית ולעיתים פשוט קורס. טקסטורות נטענות הרבה אחרי שהמפה עלתה ואפקטים של התקפות או קסמים פשוט לא מופיעות כשמפעילים אותן.

לסיכום:
קצת עצוב על Dark alliance, הוא בהחלט מנסה לעשות משהו חדש עם המותג של מבוכים ודרקונים, מרגישים שעבדו עליו אנשים שיש להם אהבה לעולם הזה אבל הביצוע פשוט כל כך לוקה בחסר.
הדמויות לא מאוזנות, רובן לא מעניינות ונכון להיום הבאגים פשוט הורגים כל רצון להמשיך להתקדם במשחק. למי שמחפש חווית אקשן אמתית בעולם פנטזיה עדיף לנסות את Vermintide 2 ובינתיים להתרחק מ- Dark alliance לפחות עד שיתקנו את כל הבעיות שלו.