אין מוצא: הכאוס סביב הספורט בסין

נגיף הקורונה שיתק את כל תחומי החיים בסין, וגם הספורט לא יוצא מהכלל. ליגת הכדורגל לא תיפתח לפני הקיץ, גואנגז'ו של ערן זהבי ודיא סבע לא מתאמנת וחלון ההזדמנויות של השניים בעונה הנוכחית לאט לאט נסגר. וגם: האם סילבן לנדסברג יחזור בקרוב לאירופה?

א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

לא זכור בהיסטוריה הנוכחית מקרה בו עונה שלמה התבטלה בגלל נגיף, אבל נראה שמה שקורה לאחרונה בסין מגיע הכי קרוב לכך. מגיפת הקורונה ממשיכה להשפיע על כל תחומי החיים במדינה, כולל דברים טריוויאלים כמו לימודים ועבודה, וכך גם על הספורט, אבל עדיין לא התקבלה החלטה גורפת, למרות הדיווחים על אפשרות של ביטול העונה.

אי הוודאות גורמת להרבה שמועות וידיעות לא מבוססות, במיוחד לגבי הספורט, ולכן כדאי לעשות סדר. כל הליגות הגדולות, כולל בכדורגל ובכדורסל, נדחו ולא צויין מועד חזרה. זו אף הפעם השנייה שמחליטים לדחות את ליגת הכדורסל ובהודעה נכתב כי היא לא תחזור לפני הראשון באפריל. באופן לא רשמי, חלק מהשחקנים קיבלו הודעה כי היא תיפתח בתאריך מאוחר יותר.

בכדורגל המצב דומה. מקור מוסמך, אך לא רשמי בליגה טוען כי היא צפויה להידחות בשלושה חודשים נוספים, כלומר לא להיפתח לפחות עד סיום העונה האירופית. רוב הקבוצות ממשיכות להתאמן כרגיל, אך עושות זאת, כמובן, מחוץ לסין: בדובאי, באבו דאבי ובאירופה. שתי הקבוצות היחידות שלא מתאמנות הן אלה של העיר גואנגז'ו, כולל R&F של ערן זהבי ודיא סבע. תאריך היעד לפתיחת האימונים של שתיהן הוא ה-24 בפברואר.

זהבי. מתאמן עם מכבי ת"א בינתיים
זהבי. מתאמן עם מכבי ת"א בינתיים
ככה אי אפשר לשחק כדורגל (Getty)
ככה אי אפשר לשחק כדורגל (Getty)

מבחינת השחקנים, כולל זהבי וסבע, התחושה היא של כאוס מוחלט בלי פתרון באופק. רוב הזרים, כפי שצוין, נמצאים עם קבוצות הכדורגל נמצאות במחנות אימונים מחוץ לסין ומשדרות עסקים כרגיל. בליגה הכדורסל, הקבוצות אפילו לא מתאמנות וייתכן שלשחקנים יהיה קל יותר להשתחרר בגלל החוזים השונים לעומת הכדורגל.

המקרה של סילבן לנדסברג, אזרח ישראלי למי ששכח, הוא דוגמה טובה לשינוי המגמה בסין. בחוזהו בז'ג'יאנג אין סעיף המשחרר אותו למוקדמות יורובאסקט, שם הוא מייצג את אוסטריה, אבל נשיא ההתאחדות, ג'ראלד מרטנס הביע לאחרונה אופטימיות לגבי הגעתו: "אנחנו מדברים כל הזמן עם סילבן והנהלת הליגה הסינית. הסיכויים שהוא יגיע טובים".

בחזרה לכדורגל, האופציות של ערן זהבי ודיא סבע מצטמצמות ככל שעובר הזמן ולא נמצא פתרון לנגיף. 15 ליגות באירופה עדיין לא סגרו את חלון ההעברות, אבל רובן לא רלוונטיות מבחינה מקצועית וכלכלית עבור השניים. הבכירות שבהן אלה הליגות הרוסית, השווייצרית, האוקראינית והפולנית. וכמובן יש גם את ה-MLS. ניתן לבצע העברות עד מאי, אבל בסוף החודש, לקראת פתיחת הליגה, צריכות הקבוצות להגיש את הסגלים הסופיים לעונה, כך שגם החלון הזה ייסגר עוד מעט, כך שבקרוב נדע את התשובות לגבי השניים.

לנדסברג. בקרוב באירופה?
לנדסברג. בקרוב באירופה?
גם סבע נאלץ להמתין לתשובה
גם סבע נאלץ להמתין לתשובה
מעבר לתגובות