טרקטורון חשמלי בכביש? הילדים על הכוונת של המשטרה

המשטרה רשאית להעניש הורים לילדים שרוכבים על טרקטורון חשמלי בכבישים. עו"ד אסף ורשה: "אין להם ביטוח. במקרה תאונה - הנזקים עלולים להגיע למאות אלפי שקלים"

תגיות: טרקטורון

ניר בן טובים
טרקטורון חשמלי (אילוסטרציה: פולגז)
טרקטורון חשמלי (אילוסטרציה: פולגז)
שנה גודל פונט א א א א

אב שירשה לילדו לנהוג בטרקטורון חשמלי על כביש יואשם בהתרת נהיגה לבלתי מורשה – עבירה שנושאת בצידה ענישה כבדה שיכולה במקרים מסוימים להגיע גם לכדי מאסר. כך עולה ממזכר שפרסם לאחרונה אגף התנועה, על רקע העליה במספר המקרים בהם נתפסים ילדים נוהגים בכבישים על טרקטורונים חשמליים.

על פי המסמך, אם העבירה נעברה ע"י קטין שטרם מלאו לו 12 שנים – יפתח תיק לצורך הגשת כתב אישום כנגד ההורים, בגין עבירה זו כמו גם בגין התרה לנהיגה ללא רישיון רכב וללא ביטוח. עוד מציינת משטרת התנועה כי במידה ומדובר על קטין שמלאו לו 12 – יועבר הטיפול בו למחלק נוער, לצורך חקירתו והעמדתו לדין בעבירות אלו, שיידונו בפני בית המשפט לנוער.

במשטרה מדגישים כי טרקטורון חשמלי אינו נכלל בהגדרה 'טקרטורון', ועל כן לא יחולו עליו הכללים הרגילים שחלים על כלי זה. אולם יחד עם זאת, ועל אף שלרוב הוא מיובא לארץ כצעצוע ותו לא, ככל שהוא נע בכביש, זה יחשב לכלי רכב ויחולו עליו החוקים והתקנות החלים על כל רכב מנועי בכבישים מוסדרים. עו"ד אסף ורשה, יו"ר משותף של פורום הנזיקין בלשכת עורכי הדין, מומחה לדיני ביטוח מציין כי תנאי מוקדם לנסיעה בכביש הוא חובת רישוי, חובת ביטוח וקיומו של רישיון נהיגה מתאים.

"העובדה כי כלים אלו אינם מורשים לנסיעה בכביש ואינם מבוטחים על פי פקודת ביטוח החובה, יוצרת מצב בו הנוהג עובר למעשה עבירה". לדבריו, "בהיעדר אפשרות לבטחם, במקרה של תאונה בה יוכח כי היא נגרמה ברשלנות הילד – עשוי בית המשפט להטיל חובת פיצוי בסכום שעשוי להגיע גם למאות אלפי שקלים ואף יותר. אי לכך, על ההורים להקפיד הקפדה יתרה על אופן רכיבת הילד".

בשנה האחרונה אירעו מספר תאונות דרכים בהן נפצעו ילדים רכובים על טרקטורונים חשמליים. כלים אלה, שמגיעים לישראל בכמויות לא מבוטלות, ו"נהנים" מפרצות בחוק ומחלוקות בין משרדי הממשלה האמונים על הסדרת הנושא, מצוידים במנוע חשמלי שמסוגל להעפיל למהירות העולה על 50 קמ"ש ומורשים לשאת רוכבים שמשקלם עולה על 100 קילוגרמים. לא בדיוק "צעצוע", כפי שהוא מוגדר כיום בישראל.

עוד מציינים במשטרה, כי במקרה בו נתפס ילד נוהג בטרקטורון חשמלי על הכביש, על השוטר מוטלת החובה להחרים את הכלי ולגרור אותו למגרש משטרתי. בשלב הבא, יש להעביר את הטיפול בתיק לבוחנים לצורך פתיחת הליך, במסגרתו יוגש כאמור כתב אישום.

עו"ד אסף ורשה (צילום: רגב כלף)
עו"ד אסף ורשה (צילום: רגב כלף)