יבוא אישי: רכש קורבט חדשה ושרד בנס תאונה קשה

התאונה ארעה בנמל אשדוד זמן קצר לאחר שחרור המכונית. הנהג אושפז בבית החולים

ניר בן טובים
(צילום: באדיבות כיבוי והצלה אשדוד)
(צילום: באדיבות כיבוי והצלה אשדוד)
שנה גודל פונט א א א א

ב-8.4 בשעה 14.00,  הגיע אדם בשנות ה-30 לחייו לנמל אשדוד במטרה לשחרר מהמכס רכב ספורט ביבוא אישי. במקרה הנדון, מדובר בשברולט קורבט סטיינגריי שנרכשה באמריקה לא מזמן, שלפי הערכות גסות שוויה בישראל למעלה מ-700 אלף שקל. היא מצוידת במנוע מרכזי-אחורי בנפח  6.2 ל' המפיק 500 כ"ס ומאיצה מעמידה ל-100 קמ"ש ב-4.3 ש'. 

על פי דיווחים שנאספו מעדי ראיה במקום, התנגש הנהג חזיתית במשאית. האירוע החריג ארע ביציאה מהבונדד (מגרש המכוניות הראשי) של אשדוד ברחוב החותרים. על פי הצילומים שהועברו ל'עולם הרכב' מצוותי כיבוי והצלה עולה כי הרכב הושבת לחלוטין ורק במזל גדול, לא עלה בחיי אדם.
 
לצורך חילוץ הפצוע מהרכב הוזנקו לזירה חמישה צוותים של כיבוי והצלה בהם גם שמונה לוחמים שעמלו במשך כשעתיים על ניסור הרכב. בשיחה עם עולם הרכב של ערוץ הספורט, מציינים בכיבוי אשדוד כי מצבו הרפואי של הנהג הוגדר כקשה אך יציב, ונדרש לזמן למקום התאונה מנוף על מנת להרים את המשאית ולעגנה, כאשר במקביל הם ביצעו קשירה לכננת לצורך משיכתו מתחת למשאית: "זו היתה זירה מורכבת. פעלנו במהירות האפשרית ובמסירות בשביל לחלץ את הנפגע ולהציל את חייו", כך נמסר.

עו"ד אסף ורשה (צילום: רגב כלף)
עו"ד אסף ורשה (צילום: רגב כלף)

האם זכאי לפיצוי כספי?
אין זה המקרה הראשון השנה בו רכב יוקרה נהרס בתאונה, אולם הסמיכות למועד שחרורו מהמכס הופכת את הסיפור הזה למצער בעת ובעונה אחת. גם העובדה כי מדובר על רכב שנרכש באפיק יבוא  אישי, אותו נהג הבחור בדרך להצבתו בסוכנות, מוסיפה ממד נוסף של ערפול, שכן לא ברור האם ואיזה פוליסת ביטוח תכסה, אם בכלל את נזקי התאונה.

במקרה אחר, עליו דיווחנו בשנה שעברה, רוסקה למבורגיני אוונטדור באחד מעיקולי כביש נס הרים.  אלא שלמזלו של הנהג, אם ניתן להגדיר זאת כך, המכונית לא נהרסה כליל אלא ניזוקה באופן חמור והוחזרה לכביש. על פי הערכת נזק ראשונית שביצע עבורנו יהודה יגן, יו"ר איגוד השמאים, עלות התיקון במקרה הזה מגיעה לחצי מיליון שקלים.

עו"ד אסף ורשה, מבכירי עוה"ד בישראל בתחום הנזיקין והביטוח, מסביר כי טרם הוברר מי מהצדדים אשם בתאונה שארעה באשדוד. המשטרה טרם סיימה את חקירתה בנושא, ועל כן ההחלטה למי לייחס את האשמה תשפיע על אופן חלוקת נטל התשלום בגין נזקי התאונה, אך עם זאת אינה רלוונטית לנזקי הגוף שנגרמו לו. "לשון החוק והתקנות הישראליות מייתרות את הצורך לדון בשאלה זו היות והפיצוי ניתן לנפגע, ללא קשר לסוגיית האחריות, אלא בכפוף להוכחת נזק בלבד". 

 הפצוע מאושפז בבית החולים ואנו מאחלים החלמה מלאה ובריאות שלמה.