מזל טוב לקוסם האנגלי ולמכונית שלו

השבוע חגג הארי פוטר את יום ההולדת ה-39 והפורד אנגליה את יום ההולדת ה-60

תגיות: פורד

בועז קורפל
בועז קורפל
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

בעיניהם של מאות מיליוני ילדים בעולם, הארי פוטר, הקוסם האנגלי הצעיר שגדל ולמד בבית הספר לקוסמים בהוגוורת', הוא דמות אמתית. הוא נולד ממש באותו יום שבו נולדה ג'יי.קיי רולינגס, הסופרת שהמציאה אותו ב-31 ביולי 1980. העולם המיוחד והמקסים ולעיתים גם המפחיד של הארי פוטר נכנס כמעט לכל בית בעולם ובבתים רבים הוא נמצא עד עצם היום הזה עם אוסף ספריו על המדפים ואוסף החפצים וגם סרטי ה-DVD (שמונה סרטים) שמלווים את חייו ואת חיי חבריו המתבגרים באקדמיה לקוסמים (שלא לומר מכשפים). 

 

הסופרת האנגליה הצליחה לערבב בצורה מדהימה בין העולמות הדמיוניים שבהם פוטר חי לבין העולם המציאותי בו אנו חיים וזה מה שיצר את האשליה במקרים רבים בעיני מעריציו הצעירים כי הוא אכן אמתי ולא פרי דמיונה המדהים של רולינגס בלבד. בין כל הדברים המציאותיים שהופיעו בסרטים, זכינו לראות את המכונית שלו, ובשונה מגיבורי תרבות ואגדות הוליבודיות בריטיות כמו ג'יימס בונד ואחרים, פוטר לא השתמש במכוניות יוקרה או מכוניות אקזוטיות וספורטיביות אלא דווקא באחת המכוניות הפשוטות, המיוחדות והמשונות שנוצרו בתעשיית הרכב הבריטית והכוונה היא לפורד אנגליה, או ליתר דיוק פורד אנגליה 105E

 

המכונית המופלאה (יש החולקים על כך) הופיע בספר השני שנקרא "הארי פוטר וחדר הסודות" ונחשפנו לתכונותיה המופלאות והדימיוניות כאשר פוטר וחבריו התעופפו בה כדרכם של קוסמים ולא נסעו בה בדרכים הכפריות של אנגליה היפה. המכונית היתה שייכת בסרט לארתור וויזלי, אביו של רון, החבר הכי טוב של פוטר והיא שימשה כרכב בריחה של הארי מבית דודיו ולאחר מכן היא שמשה כמכונית מרדפים אחרי רכבת הקיטור. 


https://www.youtube.com/watch?v=p3ZEH9Kxulo

 

אחרי שבירכנו את הקוסם הידוע בברכת מזל טוב, בואו ונאמר מזל טוב גם למכונית החביבה מודל 105E שנולדה במפעלי פורד באנגליה ועלתה על פסי הייצור ב-1959 ולכן היא חוגגת יומולדת 60. למעשה, מדובר בדור השישי של האנגליה שנולדת ב-1939 וגם היא חוגגת השנה יומולדת 80. האנגליה של פוטר הייתה הדגם הראשון שהושפע מהעיצוב האמריקאי ומכאן החרטום המושפל והכנפיים האחוריות המחודדות. המנוע היה קטן נפח עם 997 סמ"ק והספק עלוב למדי שיצא מארבע בוכנות בטור, ובהמשך המנועים החולפו והשתכללו כמו גם תיבת ההילוכים שהתחילה כתיבה ידנית בת 4 מהירויות בלבד. 

 

המכונית נמכרה בבריטניה בשנים הראשונות אבל הדגם הפופולארי ביותר 105E קיבל גם גרסת סטיישן ונמכר במדינות אירופה האחרות וגם בישראל מול תחרות עזה של מכוניות צרפתיות ויפניות. 

מעבר לתגובות