בדקה ה-103: האיש שהדיח את מכבי ת"א

ניב יהושע נכנס להרכב באמצע העונה ולא יצא. הכירו את היהלום של מכבי פ"ת

איתי קאשי
איתי קאשי
שנה גודל פונט א א א א

מתחת לאף של כולם, מי שמצליח בחודשיים האחרונים לעשות את המעבר מנוער לבוגרים בצורה אדירה הוא ניב יהושע ממכבי פ"ת. בתחילת ינואר הקשר בן ה-19 פתח בהרכב בהפסד 3:1 להפועל ירושלים, במחזור לאחר מכן עלה מהספסל, ובהמשך, לא ירד מהדשא. היום (שלישי) הוא הבקיע שער מחוץ לרחבה ב-2:4 הנהדר של מכבי פ"ת על מכבי ת"א, כשהפעם הוא עלה מהספסל והעלה את המלאבסים ליתרון חשוב בהארכה.

במקרה של יהושע, לא מדובר בביטוי שנועד לתאר את זה שהפך באמצע העונה לשחקן סגל לגיטימי בבוגרים. מאז מהמשחק מול מכבי חיפה ב-14 לינואר, יהושע פתח בכל שמונת מחזורי הליגה הבאים של המלאבסים, ולא הוחלף אפילו פעם אחת - קרדיט יוצא דופן לשחקן שרק מתחיל את דרכו המקצוענית.

במחלקת הנוער של הלוזונים יהושע נחשב כבר מספר שנים לאחד הצעירים המבטיחים. בעונת 22/21 היה אחד הבולטים בקבוצת נערים א` שזכתה באליפות, ובשנה שעברה בנוער היה השחקן המוביל בכל סגל מבחינת דקות משחק. גם בנבחרות הצעירות השונות שיחק לאורך השנים, ובנובמבר האחרון גם נכנס סוף סוף לסגל של ה-U19.

כזכור, מכבי פ"ת חוותה משבר באמצע העונה, ובתחילת 2024 ראשי המועדון החליטו לפטר את המאמן בני לם. מי שנכנס לנעליו של המאמן הוותיק הוא עוזרו לשעבר, רן קוז`וך, שהחליט לבצע מספר שינויים, והבולט שבהם הוא המעבר ממערך 4:3:3 למעבר של 5:3:2. במקביל באותה תקופה, אביאל זרגרי נפצע וסיים את העונה, ויהושע הצליח להפוך לתחליף במרכז השדה.

ניב יהושע. מקבל קרדיט מרן קוז'וך (מאור אלקסלסי)
ניב יהושע. מקבל קרדיט מרן קוז'וך (מאור אלקסלסי)

שחקן מחלקת הנוער של מכבי פ"ת הצליח להכניס מימד של פיזיות לקישור, שבא לידי ביטוי במספרים. לצורך השוואה, זרגרי עומד על 14 תיקולים, מתוכם 7 מוצלחים, ב-605 דקות בליגה. יהושע לעומתו, עומד על 35 תיקולים ומתוכם 19 מוצלחים, ב-1,138 דקות משחק. איברהים ג`אבר, הקשר שהיה שחקן הרכב בתקופתו של לם, רשם 70 חילוצי כדור ב-1,335 דקות בליגה. יהושע, עם 200 דקות פחות, רחוק שבעה תיקולים מלהשתוות לכדורגלן הניגרי.

הכניסה של יהושע להרכב היא כאמור רק אחד מהשינויים שחולל קוז`וך בפ"ת, שמתגלות לחיוב. הציוות יחד עם מאור לוי בקישור מוכיח את עצמו, ולראייה, הכחולים ניצחו ארבעה מחמשת המשחקים האחרונים שלהם בליגה.

לצד הפן ההגנתי, יהושע הספיק גם להפגין את היכולות ההתקפיות בהתמודדות מול בני ריינה, אז סיפק בישול נהדר לעידן טוקלומטי שקבע ניצחון 0:1. עוד לפני כן השנה, יהושע הספיק לכבוש שלושה שערים במדי קבוצת הנוער שבדרך לאליפות, שם היה מהכוכבים הבולטים, ועשה זאת עם השער הגדול מול מכבי תל אביב. 

למרות גילו הצעיר, ההצלחה של הכישרון לא מפתיעה בעונה בה לא מעט שחקנים צעירים מקבלים את הבמה. ליאור קאסה ונועם בן הרוש לדוגמא, גם הם ילידי שנתון 2005, הפכו העונה לשחקני בוגרים, למרות שהרוב המוחץ של בני גילם עדיין מתמודדים בליגות לנוער.

יחד עם טוקלומטי, הדר פוקס לירן חזן ועוד, מכבי פ"ת מציגה בזמן האחרון עד כמה עוצמתית מחלקת הנוער שלה. כשהקבוצה עדיין לא הבטיחה הישרדות הם יצטרכו להתעלות גם בליגה, ובמקביל הם 180 דקות מזכייה, בפעם הראשונה מאז 1951, בגביע המדינה.