מיוחד: לאן נעלם וואליד באדיר?

הסיבה שהתרחק מהכדורגל, האיש שפגע בו, עסקיו הפרטיים, מספר האנשים המצומצם עימם הוא בקשר ("לא ענה לי לטלפון שנים") והחיים על קו אנגליה-כפר קאסם. איך זה שלא שומעים על אחד מהשחקנים הכי אהובים שהיו כאן? מבט מיוחד על חייו החדשים, כשהוא נושק לגיל 50

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה
שנה גודל פונט א א א א
אחד מהכדורגלנים הכי אהובים בשנות ה-2000 היה וואליד באדיר. בנבחרת, בהפועל פ"ת, במכבי חיפה ובהפועל ת"א. בכל קבוצה בה שיחק, באדיר היה אחד מהשחקנים שנותנים לו כבוד. קונצנזוס כזה, שלמרות שהוא אחד מהשחקנים הכי טובים של היריבה, עדיין מוערכים בגלל הספורטאי והאדם שהוא. 74 הופעות בנבחרת ישראל, 5 אליפויות, 5 זכיות בגביע המדינה ומקום שלישי בטבלת שיאני ההופעות של ליגת העל בכל הזמנים. האם יצא לכם לחשוב איך יכול להיות ששחקן בקאליבר הזה נמצא מתחת לרדאר. איך זה שלא מעט שחקנים הרבה פחות בכירים ממנו נמצאים בכדורגל, מתבטאים בתקשורת וכדומה, אבל את וואליד באדיר לא שמעו במשך שנים. צללנו לתוך תעלומת וואליד באדיר שבמרץ השנה ימלאו לו 50, וניסינו להבין לאן נעלם אחד מהשחקנים האהובים ששיחקו בליגת העל? התשובות מפתיעות.

בעל רשת רחבה של עסקים, ביניהם בעלות על תחנות דלק
שחקן בכיר עם קריירה עשירה כמו של וואליד באדיר יכול להתקיים כלכלית גם ביום שאחריה. היום באדיר הוא בעלים שותף של מספר תחנות דלק בכפר קאסם, וכן יחד עם משפחתו הם מחזיקים במספר נכסים, בנייני משרדים והאנגרים שאותם הם משכירים לאנשים שונים. באדיר עובד יחד עם משפחתו, מייעץ, אך גם נותן הרבה חופש לאלו שאיתו לפעול.

"לוואליד יש הרבה עסקים, אבל הוא כל הקריירה עבד מאוד קשה כדי לשמור על הגוף, להתאמן טוב ועוד, אז זה בסדר אם עכשיו הוא יותר ינוח", שותפו לעסקים, אדהם עיסא מספר, "וואליד יש לו יחסי אנוש מצוינים והוא יודע לתת את העצה הטובה, אבל הוא גם חי את החיים שלו עם המשפחה, הטיסות ועוד. הוא מאציל סמכויות, והעבודה שלנו היא בשיתוף פעולה מצוין".
בקשר רק עם משפחתו המצומצמת
מי שהכיר את באדיר על פי הופעותיו בתקשורת יכול לחשוב שמדובר באדם מוחצן, אולי בגלל שהיה מאוד דומיננטי בחדרי ההלבשה בהם הוא שיחק. תמיד הוא היה האיש המצחיק או לחילופין זה שחונך את הצעירים, אבל כששואלים קרובים אליו, מעידים שהדבר הוא הפוך לחלוטין ממה שהוא כאדם. "למה וואליד לא מדבר ולא איש ציבורי? זה וואליד", מסביר קרוב משפחה שהעדיף להשאר בעילום שם, "וואליד הוא איש מופנם כזה. הוא יודע להיות חברתי, אבל גם יותר מעדיף לחיות בצניעות ורחוק מתקשורת. הוא אדם שמאוד נפגע מביקורת עליו".

"אני אגיד לך את האמת? הוא משפחה שלי והוא לא ענה לי לטלפון שנים. הוא בקשר בעיקר עם משפחתו המצומצמת, וזה בסדר. אנחנו מכבדים את זה", קרוב משפחה אחר אומר, "אפשר לצפות מבן אדם מכובד ואהוב כמו וואליד להיות המלך של כפר קאסם, אבל הוא לא אוהב את תשומת הלב, אלא מעדיף לחיות בשקט. הוא בן אדם מאוד פרטי. אנחנו פוגשים אותו בבתי קפה בכפר קאסם ושם הוא מדבר איתנו וחברותי, אבל פחות בקשר שוטף איתו. הוא איש אהוב מאוד וכולנו מכבדים אותו ואת ההחלטות שלו".

אדהם עיסא, שותפו לעסקים ואחיה של אישתו יסמין, ניסה להסביר: "לוואליד יש שם מאוד טוב, הוא עבד קשה בשביל זה, אבל הוא גם אוהב את החיים שלו של אחרי הקריירה. הוא לא מחפש פרסום ולא מחפש להיות באור הזרקורים, הוא אוהב את השלווה שלו, אוהב לשבת עם המשפחה הקרובה שלו וזהו, הוא לא מחפש ציבוריות. טוב לו מאוד".
על הקו של כפר קאסם-לונדון, וגם: האירוע שגרם לו לקחת צעד אחורה מהכדורגל
וואליד באדיר מתגורר בכפר קאסם, עיר מגוריו, אך יש לו גם דירה בלונדון, אליה הוא מגיע אחת לחודש-חודשיים. קשר העבר מאוד אוהב את הנסיעות ללונדון, את העיר ואת המנטליות האנגלית. "הוא אוהב את החיים בלונדון ואת השקט שלו, רחוק מההמולה בארץ", עיסא מסביר, "הוא אוהד באיירן מינכן, אבל מאוד אוהב את הכדורגל האנגלי. הוא שיחק בווימבלדון וירד ליגה, אבל הוא התאהב במנטליות. האנשים מאוד מתורבתים ויש שם תרבות עידוד שהוא מאוד מתחבר אליה, לכן הוא מאוד נהנה ללכת למשחקים. זה גם מרגיע אותו וגם ממלא לו את הנפש. בישראל פחות תראו אותו הולך למשחקים".

אחת התעלומות הגדולות בכל הנוגע לבאדיר היא למה הוא לא חלק מהכדורגל הישראלי, ושותפו לעסקים מספר על מה שגרם לו לקחת צעד אחורה, אחרי תקופה ששימש כמאמן וכעוזר מאמן הפועל ת"א. "כשאמיר כבירי הגיע הוא ידע מי זה וואליד ולקח אותו. הוא נהנה מאוד לעבוד בהפועל ת"א, ועבד גם עם אלי גוטמן אבל אז הגיע גיא לוזון שהראה לו את הדרך החוצה", עיסא מספר, "הוא מאוד נעלב מזה שלוזון גרם לכך שהוא יעזוב. אם אתה שואל אותי, לדעתי זה כי גיא חשב שבגלל וואליד הוא פוטר מהפועל ת"א בקדנציה הראשונה. בשביל וואליד זו הייתה פגיעה גדולה מאוד".

מאז, באדיר למעשה לא קיבל הצעות קונקרטיות וממשיות לחזור לכדורגל, מלבד המועדון בעיר בה נולד. "היה לו פגישות עם מ.ס כפר קאסם, אבל ואליד הוא בן אדם שרוצה פרויקטים לטווח ארוך, ושם התחלופה מאוד גדולה, זה פחות מתאים לו", עיסא מסביר, "הוא אוהב כדורגל, אבל לא אוהב את ענף הכדורגל ומה שיש בו. לוואליד יש שם טוב בכל מקום שהוא הולך, וחשוב לו לא לאבד את זה. הוא רצה לאמן, אפילו עשה קורס, אבל הבעיה בכדורגל הישראלי זה שחיים של מאמן הם כאלה שתוך שניה שוכחים כל מה שעשית בשבילם. וואליד הוא לא אחד שרוצה להתמודד עם קללות והקנטות, טוב לו בשקט שלו, ואצלנו יש זיכרון קצר וכל מאמן סופג קללות בשלב מסוים של הקריירה".

יש כאלה שלא מקבלים בשלוות נפש את הרצון של באדיר להתרחק מקבוצת הכדורגל המקומית. "הוא לא בא לשום משחק של כפר קאסם, גם לא בליגה הלאומית", גורם בהנהלת כפר קאסם אמר, "ניסינו לעניין אותו שיהיה מעורב בקבוצה, גם כלכלית וגם מקצועית, אבל הוא אף פעם לא רצה. דמות כמוהו יכולה הייתה לקחת את המועדון קדימה, וזה חבל שהוא מעדיף להיות בצד".

גם אם תשאלו שחקנים ששיחקו איתו, מעטים האנשים שהם בקשר איתו מהכדורגל. החברים הכי טובים שלו הם איסמעיל עאמר ורוביל סרסור, ששיחקו בעבר במכבי פ"ת, ואיתם הוא בקשר קרוב, כשגם עם סלים טועמה הוא משוחח מדי פעם. "לוואליד יש זיכרון טוב מהכדורגל, ולכדורגל יש זיכרון טוב מוואליד", עיסא מסביר, "הקבוצה שהוא הכי אוהב זה הפועל ת"א, היה שם חיבור גדול מאוד. הוא אוהב גם את מכבי חיפה, אבל סיום הקריירה היה בהפועל ת"א, והקהל שם מאוד אהב אותו. כשהזמינו אותו לחגיגות 100 השנה להפועל ת"א בקיץ הוא מאוד התרגש, אני אישית צילמתי עשרות תמונות שלו עם אנשים ששמחו לראות אותו".

כל ניסיונות לפנות לוואליד באדיר כדי לשמוע אותו, עלו בתוהו, כי הוא פשוט לא עונה לטלפונים. אדם פרטי כבר אמרנו? אבל בין אם ידבר יותר ובין אם פחות, כשבמרץ ימלאו לו 50, נראה שבאדיר נשאר קונצנזוס - גם אצל היהודים וגם בחברה הערבית - הישראלי היפה, הצנוע וזה שאי אפשר שלא לאהוב. "כל הטלפון שלי תמונות של אנשים מצטלמים איתו במקומות", עיסא סיכם, "זה וואליד, תמיד יש לו סבלנות לכולם. האהבה אליו נשארה, אבל עכשיו הוא פשוט במקום אחר בחיים".