גרינברג חשף: תקציב הפועל בעידן האמריקאים

הסעיף בחוזה בנוגע לסמל וצבע המדים, חלוקת הבעלות ("אנחנו נישאר כבעלי מניות, אבל אין לנו זכות וטו או מעורבות בכלום לאמריקאים") והשאיפות: "האמריקאים רוצים שהפועל תהיה באירופה בכל שנה". הבעלים היוצא בראיון ל"5 באוויר" סיפק פרטים חדשים על עסקת העברת הבעלות

מערכת אתר ערוץ הספורט
שנה גודל פונט א א א א

הפועל ת"א יוצאת לדרך חדשה. לראשונה אחרי שהתפטר מתפקידו, אחד מבעלי הפועל ת"א, זאביק גרינברג, סיכם את התקופה בהפועל ת"א, וסיפר על מה שהתרחש מאחורי הקלעים בראיון בלעדי ב"5 באוויר".

"אתמול היה יום מרגש עבורי. איזשהי סגירת מעגל. לפני 6 שנים רכשנו את הקבוצה ממפרק, ואחרי 6 שנים אנחנו מעבירים אותה לבעלים שיהיו טובים מאיתנו", גרינברג סיפר, "אנחנו מוסרים לאמריקאים קבוצה מצוינת, עם מחלקת נוער משגשגת, קהל, אצטדיון. הכל נפלא, צריך עכשיו להביא תוצאות".

"הקדנציה שלנו הייתה צריכה להסתיים לפני שנתיים, מאז אנחנו מחפשים בעלים, ידענו לאן אנחנו הולכים. חיפשנו בעלים בלי כיס עמוק. זה לא יכול להמשיך כמו שאנחנו ניהלנו. הפועל ת"א זו קבוצה עם תקציב טבעי אחד מהגבוהים בליגה, אבל זה לא מספיק. המדרגה הזאת היא הזרמה כספית ושנתית קבועה. אנחנו לא מסוגלים לעשות את זה. שרדנו איכשהו, אבל עכשיו אפשר לברך על המוגמר. צריך להגיד מילה טובה לבועז תושב שיצר את כל הקשר הזה".

גרינברג הביע תקווה מעתיד הפועל ת"א: "זו קבוצה שהיא מעין קרן השקעות שמשקיעה בקבוצות ספורט מקצועניות. הם מאוד מקצוענים בתחום שלהם ויכולים לגייס כסף. זה לא שיכולנו לבחור בלהביא את גולדהאר. הייתה עוד קבוצה מאוד רצינית שרצה איתם עד הדקה האחרונה, חברת השקעות קנדית, בסוף החלטנו ללכת עם האמריקאים".

ממה אתה אופטימי בנוגע לאמריקאים?
"אני אופטימי מזה שהם גוף גדול. ראינו מצגות שלהם, את התכניות שלהם - כל הבדיקות שלנו הראו שהם רציניים וראינו רק דברים טובים. בחנו את זה ובועז תושב השקיע בזה את חייו וניסה לעניין עשרות אנשי עסקים. פעם ראשונה שבא בן אדם שבאמת רצה לקחת את זה".

האזינו >>>

להאזנה באפליקציית 5RADIO, לחצו כאן.

"פעם ראשונה שבא בנאדם שבאמת רצה" (אלן שיבר)
"פעם ראשונה שבא בנאדם שבאמת רצה" (אלן שיבר)

"למה אני אופטימי? בחצי שנה האחרונה כל שחקן שרצינו לצרף הם ביקשו מאיתנו דו"חות שאנחנו לא מכירים, זה גרם להבין כמה הם רציניים. הם בדקו התאמה של שחקנים בכל פרמטר ופרמטר - התאמה לקבוצה, למרקם, אופי וכו' - זה דברים שאנחנו לא היינו בודקים. אני מאמין בהם מאוד".

האם אתה תקבל החזר הלוואת בעלים מהאמריקאים?
"חלק מאיתנו בחרו לקבל היום כסף ולהיות פחות אחוזים. יש בעלים שכן קיבלו כסף על העסקה הזאת. יכולתי לבחור היום לקבל חלק מהכסף שהשקעתי ולהיות עם פחות מניות בקבוצה, כמו שעשו אחרים. אני בחרתי להישאר עם מניות בקבוצה, כי אני מאמין שהאמריקאים ישביחו את הנכס. כל הבעלים נשארים עם אחוזים, אבל אחרים ידללו חלק מהאחוזים".

בכמה אחוזים האמריקאים ייכנסו בהפועל ת"א?
"40% מבעלות הקבוצה והם יחזיקו בזכויות הניהול של הקבוצה. במידה והם יזרימו עוד כסף ואנחנו לא נרצה להזרים את הכסף, אז הם יוכלו לדלל את האחוזים שלנו בהתאם להשקעה שלהם. אנחנו נשארים כבעלי מניות, לא כמנהלים. בשנה הראשונה של העסקה - הם יכולים לדלל אותנו בהתאם להשקעה שלי. אם הם לא עושים את זה בשנה הראשונה, אז אני יכול להביא משקיע שלי שהוא יהיה בעל מניות איתם ואז או שהם משווים אותו או שהוא הופך לשותף".

"יש עדיין נושאים שהם במחלוקת בעסקה - למשל מי יכסה גרעון שנוצר מהעונה. אנחנו למשל לא התחזקנו מספיק כי הם לא אישרו להביא שחקנים מעבר לחצי עונה, ואז קרה שאנחנו בפלייאוף התחתון ונוצר גרעון. נצטרך לפתור את זה כלכלית, זה כסף קטן, יהיה בסדר".

"האמריקאים קיבלו מחלקת נוער מפוארת. המון נכסים שאפשר למכור בהרבה כסף. תמורת זה אנחנו נישאר בעלי מניות ואם הם יצליחו, אז נגזור איתם דיבידנד יחד. אני מאמין בהם מאוד ולכן אני נכנס כבעל מניות שותף איתם".

נשארים חל' מהבעלות (אלן שיבר)
נשארים חל' מהבעלות (אלן שיבר)

את מי הוועדה להעברת זכויות תבחן?
"תבחן את ארבעת ראשי הקבוצה האמריקאית, היתר הם משקיעים. אתם הולכים להתפלא כמה האמריקאים מצוינים".

מה הכוונה שאתם בעלי הבית, אבל בלי שליטה?
"יש לנו רק מניות, אין לנו שום זכות וטו על כלום. מה שיש לנו זה בעלות. אנחנו לא נתערב ולא יכולים להתערב. אנחנו בעלי נכס ואם הקבוצה תימכר, אנחנו נרוויח מזה, זה הכל".

האם יש דברים שיהיה וטו?
"יש וטו על שינוי הלוגו לקבוצת הבוגרים, הלוגו יישאר כמו שהוא וכך גם החולצה האדומה. יהיה שינוי לוגו קטן לקבוצת הנשים ולקבוצת השווים".

מה התכניות שלהם?
"הם רוצים שהפועל תהיה באירופה בכל שנה. הם מבינים שהם יצטרכו להגדיל את תקציב השחקנים לכ-30 מיליון ש"ח. זה אומר שהם יביאו לפחות 5 מיליון ש"ח. התקציב יעמוד על 40 מיליון ש"ח. הובטח לנו שהפועל ת"א תהפוך לאחד המועמדים המובילים בישראל. שתבינו כמה הם רציניים, אחרי בדיקת הנאותות באו אלינו אנשים ורצו לקנות את הפועל ואנחנו הפנינו אותם לאמריקאים". 

הרגשתם כפיות טובה מצד הקהל אליכם?
"אני לא חושב שזה שם. אוהד רוצה שיהיה הכי טוב לקבוצה שלו. אנחנו בעצמנו אוהדים וגם אני הייתי מוחה נגד הבעלים. חשוב לזכור שהגענו מיציע. הבעלים היום זה קבוצה של בעלי מניות, באופן אירוני אי אפשר להגיע אליהם הביתה. יש משהו גדול מזה".

האם אתה מאוכזב שכך נראית שנת ה-100 של המועדון?
"אני מרוצה. מבחינתי זה ניצחון שיש מחלקת נוער, שיש קבוצת נשים. שיש קבוצה חיה. זה ניצחון שיש 4 אוהדים מהיציע ולקחנו אחריות שאף אחד לא רצה לקחת ואחרי 6 שנים אנחנו רואים דבר חי ומוצלח".

בדרך לשינוי חיובי? (אלן שיבר)
בדרך לשינוי חיובי? (אלן שיבר)