המילה הקובעת: מה עושה בוקסנבוים בהפועל ת"א?

המנהל המקצועי של האדומים הגיע לתפקיד עם ציפיות גבוהות במיוחד אחרי ההצלחה המסחררת בנוער, אך הקבוצה הבוגרת של האדומים מתל אביב מאכזבת עד כה. רגע לפני הדרבי, צוללים פנימה לדרכי העבודה שלו, יחסי האנוש, כמה הוא באמת קובע ושכר הלימוד של המנהל המקצועי החדש, שמוגדר ע"י המועדון כפרויקט לטווח ארוך

הדר יעקבי
הדר יעקבי
שנה גודל פונט א א א א

עומר בוקסנבוים נכנס לתפקיד המנהל המקצועי של הפועל ת"א עם ציפיות גבוהות. ההצלחה המסחררת שלו עם מחלקת הנוער, אותה טיפח במשך ארבע שנים והוביל להישגים מרשימים, גרמה להפועל תל אביב לתלות בו תקוות רבות גם בנוגע למחלקה הבוגרת מהאוהדים ועד לבעלים.

"בוקסה" קיבל את תפקיד המנהל המקצועי כבר באמצע העונה שעברה, אך נכנס אליו בפועל לפני ארבעה חודשים, תקופה שמקורביו מספרים כי היא מאופיינת בעיקר במחסור בשעות שינה. "הוא בחור טוטאלי. אם זה נראה כלפי חוץ או לא, הוא לוקח קשה את פתיחת העונה ולא מקל בזה ראש. בוא נגיד שלא רק האוהדים לא נרדמים בלילה אחרי הפסדים", משתפים מקורבים למנהל המקצועי.

"לבוקסה יש קסם אישי וחשיבה עסקית ומקצועית נכונה", משתפים גורמים במועדון ומוסיפים: "ההצלחה שלו עם מחלקת הנוער לא הגיעה בזכות תקציב עתק, אלא הרבה בזכות היכולות האישיות שלו, יכולות שאנחנו מקווים שיצליח להביא גם לקבוצה הבוגרת עם הזמן".

שחקני הפועל ת"א. הכל אנשים (אלן שיבר)
שחקני הפועל ת"א. הכל אנשים (אלן שיבר)

בהפועל מספרים כי מנהל מחלקת הנוער לשעבר הצליח לפתות שחקנים צעירים לעבור לצד האדום באמצעות חוזים אטרקטיביים שמבטיחים להם אופציית יציאה קלה לחו"ל לצד הזדמנות להשתלב בקבוצה הבוגרת בגיל יחסית צעיר. "לא הכל זה כסף. לבוקסה יש את הדרכים שלו לשכנע שחקנים שהפועל היא המקום הנכון עבורם", ציין מקורב.

אבל גם צריך להודות, ואת זה מבינים עכשיו יותר מתמיד כל הגורמים המעורבים, שניהול מקצועי של מחלקת נוער הוא תפקיד שונה לחלוטין ממנהל מקצועי של קבוצה בוגרת. בעוד שבנוער קל לפתות שחקנים עם צ'ופרים בעלי משמעות כלכלית נמוכה, בבוגרים זו כבר אופרה אחרת, והכסף משחק תפקיד משמעותי יותר, אם לא המשמעותי ביותר.

"יש לו מגבלת תקציב, כמו בכל מועדון, והוא מודע אליה ומאמין שיוכל להצליח בגבולות שניתנו לו. אחרת הוא לא היה לוקח את התפקיד מלכתחילה", מדגישים בהפועל תל אביב, "וגם עכשיו הוא כל הזמן מדגיש שאם הוא יראה שזה לא עובד והוא לא מצליח להביא את ה'אני מאמין שלו' לבוגרים, בין אם בגלל תקציב ובין אם בגלל שאין לו חופש פעולה מספק, הוא פשוט לא יהיה פה".

"אם אין לו חופש פעולה הוא לא יהיה פה" (אודי ציטיאט)
"אם אין לו חופש פעולה הוא לא יהיה פה" (אודי ציטיאט)

נכון לעכשיו, אם שופטים על פי התוצאות על הדשא, נראה שזה לא בדיוק מצליח. הפועל תל אביב של לפני המחזור השביעי מחזיקה בשלוש נקודות בלבד, אחרי ניצחון אחד וחמישה הפסדים. "אנשים חסרי סבלנות. עומר נכנס לתפקיד רק לפני ארבעה חודשים והשינויים שהוא מנסה להנחיל הם ארוכי טווח ולווא דווקא משהו שבא לידי ביטוי במחזור הבא על המגרש. למשל, הוא שידרג ושיפץ את חדר הכושר של מתחם האימונים", משתפים גורמים במועדון.

בינתיים בוקסה מתנהל עם מה שמכנים 'חבלי לידה', כשהוא נעזר רבות באיציק ניסנוב, אליו הוא מקורב מאוד. אפשר להתבלבל ולחשוב שאיציק הוא שמקבל את ההחלטות בלעדית, אך בפועל המילה של עומר בוקסנבוים נספרת וקובעת. דוגמא לכך ניתן לראות בסיפור הבלם המונטנגרי מרקו טוצ'י שנחת במתחם האימונים באופן מפתיע יום בהיר אחד.

גורמים במועדון משתפים כי טוצ'י הגיע לבקשת איציק ניסנוב, שחשב שמדובר ב'מציאה' של ממש, בעוד בוקסה התנגד לצירופו של וחשב שהוא לא ברמה. ניסנוב המשיך ללחוץ, ועמד מאחורי הבאת הבלם לארץ להתרשמות, כשבוקסה המשיך להתעקש שזו לא החתמה ראויה. בסופו של דבר, היה זה בוקסה ש"ניצח", והבלם עזב יום לאחר הגעתו.

מנגד, יש גם תחומים בהם לבוקסה אין יכולת השפעה. הבולט שבהם הוא בנוגע למכירת שחקנים. המנהל המקצועי היה שמח להמשיך להנות מכשרונם של דוידה וליידנר, אך הדבר לא היה נתון לשיקול דעתו, כשבמקביל הוא גם לא בדיוק התנגד למהלך, כשהוא מדגיש שלא ניתן להשאיר שחקנים בכוח כשהם מעוניינים להתקדם.

"כשהתקבלה ההחלטה למנות אותו היה ידוע שזה עשוי להיות כרוך בתשלום של 'שכר לימוד' מסוים, ולקחו את זה בחשבון" שיתף גורם בהנהלת המועדון, "כמו כל אחד שנכנס לתפקיד חדש, גם עומר צריך ללמוד איך מבצעים אותו על הצד הטוב ביותר. מנהל מקצועי זה תפקיד לא פשוט ולא לומדים אותו ברגע, למרות שהגיע עם ניסיון קודם. צריך לתת לו את הזמן הזה. צריך לתת לו לעבוד. גם את הנוער הוא לא בנה בארבעה חודשים. אם מי שסובב את המועדון יאמין בו כמו מי שנמצא בתוך המועדון, כולנו נרוויח בקרוב מנהל מקצועי מהטובים בתחום".