עד הדקה האחרונה: החזרה לחיים של עמנואל מאיוקה

הכל נראה אבוד עבור חלוץ מכבי ת"א לשעבר: הקריירה הידרדרה, החובות נצברו והזמן אזל. אלא שאז, מאמן מצרי אחד וקבוצה צנועה מזמביה - הרימה מחדש את המסך על הקריירה של הילד מקאבווה (היום כבר בן 30). מקריסה לצמיחה, דרך פנדל אחד מכריע בתוספת הזמן

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

הדקה היא הדקה ה-94. נאפסה סטארס, קבוצת כדורגל צנועה מזמביה, נמצאת בפיגור 2:1 מול גור מאהיה הקנייתית (והעדיפה). השלב: מוקדמות גביע הקונפדרציות האפריקני (התשובה שלהם ל"ליגה האירופית", אם תרצו). נאפסה זקוקה לשער שוויון, שיעלה אותה באופן סנסציוני לשלב הבתים. לפתע, בתוספת הזמן, מצביע השופט על הנקודה הלבנה. אל הפנדל ניגש שחקן שעבר לא מעט בדרך הנה - אחד, עמנואל מאיוקה.

מאיוקה מוכר היטב לאוהדי הכדורגל הישראלי בתור אחד הפרוספקטים המבטיחים שנחתו כאן. הזמבי, היום בן 30, נחת במכבי תל אביב כשהיה בן 18 וקיבל לא מעט הזדמנויות במועדון הצהוב, דווקא בשנות השפל שלו. מאיוקה הפך לשחקן הרכב במכבי אותה אימן אבי נמני, והיה ידוע בזכות המהירות ורוח הנעורים שסיפק להתקפה הצהובה. הוא כל כך הצליח, עד שבמאי 2010 הוא נמכר בחוזה עתק ליאנג בויז השווייצרית, וגם שם לא קטל קנים - הוא כבש שערים מכריעים, ועבר לתחנה הבאה: לא פחות מאשר סאות'המפטון מאנגליה.

אלא שדווקא בפסגה הזו, בקבוצת כדורגל מהפרמייר ליג, ההתקדמות המטאורית של מאיוקה נעצרה. הוא שוחרר על ידי המנג'ר רונאלד קומאן, עבר בדרך במץ מהליגה הצרפתית השנייה, אחר כך חתך לזמאלק ממצרים, ובסוף אפילו הגיע להפועל רעננה לסיבוב קצר ולא מוצלח. זו היתה תקופה לא סימפטית עבור מאיוקה, שהירידה הדרמטית מאור הזרקורים איימה לפגוע בו ממש - הוא סבל ממצב כלכלי קשה, והיה אף על סף התמוטטות עצבים. בינואר 2020, החל קמפיין בזמביה לשיקום החלוץ הצעיר - והוא לאט לאט, קם מהקרשים.

רגע השיא. מאיוקה במדי סאות'המפטון (getty)
רגע השיא. מאיוקה במדי סאות'המפטון (getty)
רגע השפל. מאיוקה
רגע השפל. מאיוקה

בשנת 2019, מאיוקה חזר לקבוצת גרין באפלוס מהמדינה, אבל לא מצא את מקומו. גם במועדון בו גדל, קאבווה ווריירס, לא היו מוכנים לתת לו הזדמנות ולא היו מוכנים להעניק לו חוזה. מי שהיה דמות המפתח בשיקום של מאיוקה, המאמן המצרי מוחמד פתחי, אמר על קאבווה: "אם אתה אומר שהוא 'הבן שלך', תחזיר אותו הביתה כשהוא בירידה", טען בביקורת. פתחי היה האיש ששינה את הגורל של מאיוקה - כשהחתים אותו בנאפסה, הקבוצה הקטנה, שממוקמת 12 בליגה הזמבית.

"התלהבתי מאוד כשיכולתי להחתים אותו", אמר פתחי, "לא רק אני, אלא למעשה כולנו כאן גם במועדון. כשהוא הגיע, המוח שלו היה מוכן, הגוף פחות - אבל ידעתי שבסופו של דבר, הוא יתרומם". ואכן, כך היה: כבר בדצמבר 2020, מאיוקה חזר לכבוש בליגה עבור נאפסה. הוא החל לשחק באופן קבוע, כולל במפעל היבשתי, וגם חזר לכבוש כמו בימים עברו. האוהדים אפילו מדברים על חזרה אפשרית למדי הנבחרת, אחרי שנים ארוכות.

מאיוקה ניגש לנקודה הלבנה. אפשר היה לדמיין איך במוחו התרוצץ הכל ביחד - ההתחלה בישראל, ההצלחה במדי יאנג בויז, ההגעה לפרמייר ליג, העלייה במשקל, הלעג והדיכאון, הקריסה הכלכלית. הוא ניגש לכדור כמי שיודע שהבעיטה היא על החיים שלו. היא הלכה פנימה. מאיוקה חגג עם תנועת ה"סלטה" המפורסמת, שאוהדי מכבי בישראל הכירו כל כך טוב. הילד מקאבווה חזר לחיים.

מעבר לתגובות