עידן ורד בדיון בכנסת: "לילדים אין מה לאכול"

קפטן בית"ר ירושלים עלה להתקפה: "מכעיס. זה עניין בירוקרטי"

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ יוסף ג'בארין, קיימה דיון בהשתתפות שחקן בית"ר ירושלים עידן ורד והשרה לקידום וחיזוק קהילתי אורלי לוי-אבקסיס. הדיון עסק בהפסקת מפעל ההזנה של משרד החינוך והותרתם של כ-400 אלף ילדים רעבים, הזכאים לארוחה חמה, ללא הארוחה המובטחת כחוק במהלך 8 החודשים האחרונים מאז פרוץ משבר הקורונה.

מאז שנת 2005 כוללת מערכת החינוך הישראלית מפעל הזנה לתלמידים מתוקף חוק "ארוחה חמה לתלמיד". החוק קובע הסדר של מתן ארוחה חמה לתלמידי גנים ובתי ספר המצויים באי-ביטחון תזונתי; אלא שמאז פרוץ משבר הקורונה בחודש מרץ האחרון, המפעל הופסק לחלוטין, והתלמידים שלומדים בבית עד שעות היום המאוחרות  - לא היו זכאים כלל לארוחות חמות על חשבון המדינה, למרות שאלה מובטחות לפי חוק. בדיון היום נחשף כי עדיין אין תשובות למשרד החינוך גם כעת לגבי היקף פעילות מפעל ההזנה, ובעיקר לגבי המשך חלוקת הארוחות החמות גם במקרה של סגר שלישי או בערים אדומות.

מתוך דבריו של עידן ורד בוועדה: "בתור אבא אני אומר, יש קרוב ל-400 אלף שלא זכאים לאוכל שמגיע להם מתוקף חוק ארוחה חמה, מפרוץ משבר הקורונה בחודש מרץ ועד היום, 8 חודשים. זה קורה בגלל עניין בירוקרטי ולא כלכלי: זה מכעיס ומקומם. בסגר הראשון לא שמו לב לזה וגם בסגר השני. אנחנו לקראת סגר שלישי ולילדים האלה אין מה לאכול. יש שיח על קשיים לילדים דרך הזום, אבל יש ילדים שלא יכולים לאכול כי הם רעבים".

ורד הוסיף: "אני כבר פועל חודשיים-שלושה עם אנשים טובים, ביניהם ח"כ קארין אלהרר, הוצאנו מכתב למשרד החינוך והרווחה והם לא הקשיבו לנו. קיבלנו משוב ביזיוני שהם עושים סקר. בתור תושב במדינה שלנו, ישראל, סטארטאפ ניישן, כלכלה, מלחמות, לא יכולים למצוא איזושהי דרך או נוסחה, משהו בירוקרטי, כדי שלאותם ילדים יהיה מה לאכול? אנחנו עובדים בכל הרשתות ובכל הפלטפורמות. אני מקווה שזה לא ייפול בין הכיסאות, יגיע למי שצריך להגיע ולכל אותם ילדים יהיה מה לאכול".

ח"כ יוסף ג'בארין, יו"ר הוועדה לזכויות הילד: "למרות שאני בעצמי אוהד של הפועל אום אל-פחם בליגה לאומית ובני סכנין בליגת העל, אני שמח לשמוע את שחקן הכדורגל עידן ורד, קפטן בית"ר ירושלים, שלקח השראה מכוכב הכדורגל של מנצ'סטר יונייטד, מרקוס ראשפורד, ונרתם בחודש האחרון למאבק להצלת מפעל ההזנה של משרד החינוך ולמען זכותם של תלמידים רעבים לארוחה חמה. לספורט ולספורטאים, מכל הקבוצות וכל הענפים, יש תפקיד חשוב בתיקון חברתי, בעידוד ערכים של דאגה לחלש וסולידריות חברתית".

מעבר לתגובות