קולות של מהפך: נכון לעכשיו, חיפה טובה ממכבי ת"א

נכון לעכשיו, מכבי חיפה טובה ממכבי ת"א, ולראשונה מזה 10 שנים היא יכולה לגרום לה לרדוף אחריה במאבק על האליפות. וגם: ברק בכר ייצר תמונת מראה לצהובים, החיזוק הכי משמעותי שהוא האקס פקטור של הירוקים והמרכיב החסר של אבוקסיס. משה פרימו מסכם

משה פרימו
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

כשהסתיים המשחק שבו ניצחה בצדק מכבי חיפה את הפועל ב"ש, היו לי הרבה תובנות. לא ידעתי במה להתחיל. עד ששמעתי את מאמן ב"ש יוסי אבוקסיס אומר: "הפסדנו על נאיביות ומצב נייח". יוסי הרים לי רק שאבעט לחיבורים. אז זהו, לא יוסי, ממש לא בגלל זה הפסדתם, הפסדתם משום שאין לכם הגנה כלל. "נאיביות ומצבים נייחים" זו מכבסת מילים. הקבוצות הכי טובות באירופה יכולות להפסיד בגלל מצב נייח. זה חלק מהמשחק. לך, יוסי, אין הגנה ואני לא רוצה להפיל את התיק על שני המגינים אור דדיה ודודי טוויטו, אלא על שני הבלמים מיגל ויטור ושיר צדק. אולי חשבת, יוסי, שצמד הבלמים שלך טוב כמו בעונות האליפות לפני מספר שנים, אבל מה שראינו אתמול בסמי עופר אלה שני בלמים חסרי ביטחון לחלוטין, איטיים ועייפים, שלא מתאימים לקבוצה עם יומרות בצמרת.

יש בב"ש שחקנים טובים ומוכשרים. אי אפשר חלילה לזלזל בז'וסוואה, אקולטסה וסלליך. גם אם הם יהיו טובים בהתקפה, עם הגנה כזאת, שסופגת בתום שני משחקים בלבד חמישה שערים, אי אפשר לדבר על צמרת גבוהה. רק להזכיר שבשבוע שעבר אמר המנכ"ל אסי רחמים: "לא נחסוך כסף בכדי להיות תחרותיים ובצמרת". יש להפועל ב"ש שישה שחקנים זרים, חמישה מהם בקישור ובהתקפה ואחד בלבד, הקפטן מיגל ויטור, בהגנה, והוא רחוק משיאו. ככה לא בונים קבוצה מאוזנת. נכון, אנחנו בתחילת הליגה ועדיין יש לב"ש שתי נקודות יותר ממכבי ת"א, אחת המועמדות הרציניות לזכות בתואר, אבל כבר אומר, ללא חיזוק בהגנה לשתי קבוצות אלה, יהיה קשה לנצח משחקים.

אבוקסיס. יש לו סיבה להיות מודאג (אלן שיבר)
אבוקסיס. יש לו סיבה להיות מודאג (אלן שיבר)
צדק. לא מזכיר את היכולת מעונות האליפות (אלן שיבר)
צדק. לא מזכיר את היכולת מעונות האליפות (אלן שיבר)

לעומת ב"ש ומכבי ת"א, מכבי חיפה עושה רושם טוב מאד. נראה על המגרש שהקבוצה בטוחה בעצמה ומאד נהנית. התחושה שלי שיש חלק גדול בכך למאמן ברק בכר. בכל זאת, הוא זכה בשלוש אליפויות רצופות, מה שלא עשה קודמו מרקו בלבול. בכר התעקש לסגור עם בלם ואכן הגיע הסרבי בוגדן פלאניץ'. למרות שאתמול הבלמים חבשי ועופרי ארד עשו עבודה טובה, בכר לא מסתפק בשניים אלה. בשביל לזכות באליפות צריך בלם מצוין כמו שהיה ויטור בעבר, כמו שהיה אמאדור בעונה שעברה במכבי ת"א, מה שאין ליוסי אבוקסיס.

אבל עם כל הכבוד לפלאניץ', אותו עדיין לא ראינו, החיזוק המשמעותי ביותר של מכבי חיפה הוא מוחמד אבו פאני שחזר מהשאלה והוא בינגו. שחקן-שחקן בקישור, שעושה עבודה בלתי רגילה. מה עשה בעצם ברק בכר? הוא ראה איך מכבי ת"א זוכה באליפות דרך קישור מצוין שלא מפסיק לעבוד, עם לחץ ללא הפסקה של דן גלזר, דור פרץ ואייל גולסה (לפרקים אבי ריקן) ושם מולם מראה בדמותם של מוחמד אבו פאני, נטע לביא ויובל אשכנזי. הוא לא "ביזבז" פנטזיסטים בקישור, אמר לצ'רון שרי וחזיזה בעלי השליטה שישחקו קדימה, מבלי בזבוז אנרגיה בקישור, שם הם מאד מסוכנים, יחד עם המניה הבטוחה רוקאביצה. וככה מכבי חיפה מאד עוצמתית.

אקולטסה. חסר תכלית (אלן שיבר)
אקולטסה. חסר תכלית (אלן שיבר)
בכר. ייצר תמונת מראה למכבי ת"א (אלן שיבר)
בכר. ייצר תמונת מראה למכבי ת"א (אלן שיבר)

נכון, אנחנו רק בתחילת הדרך, שני מחזורים בלבד, אבל בעוד מאמן מכבי ת"א, יורגוס דוניס, עדיין כועס על שחקניו ומבין שהקבוצה לא מתפקדת, מכבי חיפה, נכון לעכשיו, והדגש הוא על נכון לעכשיו, טובה יותר ומתפקדת. צריך גם לקחת בחשבון שמכבי ת"א מגיעה לסמי עופר בעוד שני מחזורים. במקרה של ניצחון חיפני, יקרה משהו שלא קרה עשור - שמכבי ת"א ויתר הקבוצות יתחילו לרדוף אחרי מכבי חיפה. זה יכול להיות קשה, משום שהקבוצה של ברק בכר היא לא הקבוצה של מרקו בלבול. אצל בלבול היה שיתוק מוחלט כשראו צהוב מול העיניים. בכר הביס  את מכבי ת"א שלוש שנים ברציפות וזה בהחלט יכול לקרות גם השנה. לשם כך הוא הגיע לכרמל והבוס יעקב שחר אמר זאת מפורשות.

בחזרה למשחק אתמול, זה גם היה מפגש פיקנטי בין ברק בכר להפועל ב"ש, אבל המאמן לא ראה בעיניים והוא היום האדם הכי מאושר מבין כל האנשים הקשורים למכבי חיפה. בהפועל ב"ש אקולטסה פתח את המשחק מצוין, הוא לא ראה את שחקני ההגנה של מכבי חיפה ממטר, אבל בכל הקשור להבקעת שערים הוא ממש לא שם. אקולטסה מאד מזכיר במשחקו את טוני וואקמה. הוא משחק בצד שמאל והוא פיזי מאד, אבל וואקמה כבש ובישל וזכה באליפות עם ב"ש. זה יכול לקרות השנה למכבי חיפה. לה יש את רואקביצה. פחות מוכשר מאקולטסה, אבל גולר ברמה גבוהה. לא נראה לי שהקשר ההולנדי המוכשר יכול לעשות השנה אליפות בב"ש, כי אין צדק. תרתי משמע.

חיפה. יכולה לגרום למכבי ת"א לרדוף אחריה (אלן שיבר)
חיפה. יכולה לגרום למכבי ת"א לרדוף אחריה (אלן שיבר)
מעבר לתגובות