סדנת החינוך עזרה: השינוי שהנחיל רוני לוי בפלומן

מחמאות למאמן בית"ר שהחזיר את החלוץ לעניינים עם גול ניצחון: "שאפו גדול". גם טל בן חיים זכה לשבחים: "סיפק ניסיון". במועדון טוענים: אנשי הפועל התעמתו עם האנליסט

תומר לוי
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

בבית"ר ירושלים היו מאושרים אמש (ראשון), לאחר הניצחון הקטן-גדול, 0:1 על הפועל ת"א בבלומפילד. "המשחק לא התעלה לרמה גבוהה", הודו בבית"ר בסיום, "אבל אחרי הפגרה היה חשוב לקחת את המשחק הזה, שהיה גם יוקרתי, ואת זה עשינו". מבחינתה של בית"ר, שני גיבורים עמדו אמש מעל כולם: כובש השער פרדי פלומן, והבלם טל בן חיים, שמנע שער שוויון קריטי בתוספת הזמן מרגליו של עמרי אלטמן.

החלוץ הצרפתי חזר מפציעה, אך יותר מזה גם עבר בהצלחה את סדרת החינוך שהעביר אותו המאמן, רוני לוי. השחקנים בירכו את פלומן, ועודדו אותו על שער הבכורה העונה בליגה. בהנהלת המועדון הביעו הערכה גם לחלקו של המאמן ביכולת: "מגיע כל הכבוד לעבודה שרוני עשה עם פרדי", אמרו גורמים, "הוא הביא את פרדי לנקודה שהוא מבין מה לעשות כדי לשחק. הוא הצטיין בהתקפה וגם בעזרה להגנה, הוא למד לשלב ומגיע לו שאפו גדול". עם זאת, בקבוצה עדיין מחפשים חיזוק בחלק הקדמי, וינסו להביא חלוץ בחלון ההעברות של ינואר.

בנושאים שמחוץ למגרש, בבית"ר טענו כי במהלך המשחק נזרקו על השוער איתמר ניצן כוסות, מצתים, בטריות ואפילו כיסא. כמו כן, לטענת המועדון התפתח עימות בין כרוז הפועל ת"א לבין צוות המדיה של בית"ר והאנליסט, זיו להבי, שהביעו שמחה לאחר שער היתרון, עד כדי כך שכוח אבטחה הגיע למקום כדי להפריד בין הניצים. בבית"ר אמרו בתגובה על התקרית: "גועל נפש, פשוט בושה". שלושה אוהדים עוכבו על הדלקת חזיזים ורימון עשן ביציעי בית"ר, בקבוצה יחפשו באמצעות המצלמות אוהדים נוספים.

"שילב בין התקפה להגנה, שאפו גדול". פלומיין (צילום: ניר קידר)
"שילב בין התקפה להגנה, שאפו גדול". פלומיין (צילום: ניר קידר)

מי שעוד זכה לתשומת לב, הוא טל בן חיים. הבלם בן ה-37, שפתח את העונה עם פציעה ונשאר פעמים רבות מחוץ לסגל, קנה את מקומו במרכז ההגנה לצד ורדסקה, ואמש רשם גם רגע שיא עם ההצלה הגדולה בתוספת הזמן. "הניסיון של טל הוא מצרך יקר, וגם נדיר בקבוצה כמו שלנו. הוא משחק בזכות, ונותן המון שקט בהגנה".

גם הבלם עצמו דיבר בסיום המשחק, ונשמע נרגש במיוחד: "זה היה משחק לא קל", הוא הודה, "במחצית הראשונה יכולנו להבקיע עוד שער וזה היה מקל עלינו, אבל אלה שלוש נקודות חשובות. אנחנו יודעים כמה הניצחון הזה חשוב למועדון ולקהל, אבל מעכשיו הפנים שלנו כבר קדימה, אל המשחק הבא".

"זו הרגשה טובה מאוד לשמוע את הקהל מעודד אותי", אמר בן חיים שמצא את מקומו מחדש במרכז ההגנה. "חזרתי מפציעה לא קלה, הייתי זמן רב בחוץ. אני שמח לחזור ולשחק, ההקרבה והלב הם תמיד משהו בלתי נפרד ממני, כל הקריירה, ואני שמח שזה עזר לנו הפעם".

ומה באשר למאבקי הצמרת? "מועדון כמו בית"ר לא יכול להסתפק רק בהגעה לאירופה", הוא אמר, "אבל חשוב לזכור שאנחנו קבוצה די צעירה, עם הרבה שחקנים חדשים. זה ייקח קצת זמן להתחבר, אבל אני משוכנע ששחקנים יצברו ביטחון, ונלמד מהמאמן מה הוא צריך כדי לשפר את הדברים". והאם יש סיכוי לאליפות? "אנחנו לא מסתכלים רחוק מדי. רוצים להתקדם, משחק אחרי משחק. ככל שנתקדם, נוכל גם להציב מטרות".

באשר לחברו לקבוצה, פרדי פלומיין, הוא אמר: "כשאתה נותן את הלב והנשמה, אתה מרוויח. מי שעובד קשה, בסוף גם מקבל את הברכה ומבקיע. בשלושת השבועות האחרונים פרדי התאמן מצוין, והשקיע המון באימונים, והוא קנה את המקום שלו בהרכב בצדק. אני מקווה שרק שימשיך כך".

ולסיום, הגיעו גם המחשבות על נבחרת ישראל: "רק חזרתי מפציעה", הוא אמר, "תן לי לשחק כמה משחקים, הכינוס הבא הוא במארס, ואז תשמעו גם ממני בנושא".

"שמח סוף סוף לשחק". בן חיים (צילום: ניר קידר)
"שמח סוף סוף לשחק". בן חיים (צילום: ניר קידר)
מעבר לתגובות