גשר על פני מים סוערים: התפקיד האמיתי של בלבול

אולי הוא לא המאמן המושלם עבור מכבי חיפה, אבל תפקידו הלא פחות מהיסטורי בדרך לגאולה הירוקה, עשוי להיות חשוב מאוד. שבת ביציאה עם פרק נוסף, הפעם על האתגר האמיתי שניצב בפני בלבול והסימנים שמוכיחים כמה הוא מתאים למשימה המרכזית שלו

חמי אוזן
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

ב-2 באפריל 2008 הדהים יעקב שחר את עולם הכדורגל הישראלי, כאשר הכריז על מינויו של אלישע לוי למאמן מכבי חיפה. רבים חשבו שמדובר במתיחה מאוחרת של 1 באפריל, אבל זו היתה המעלה של בעלי מכבי חיפה באותן שנים: ללכת נגד הזרם. לבחור את המאמן שאיש לא חשב עליו קודם. שאף אחד לא דיבר עליו לפני כן. רוני לוי. אברהם גרנט. ועכשיו, כן, אלישע לוי.

אלישע לוי, רק נזכיר, סיים עונה עם אליפות מפתיעה, אחרי שתיים כאלה של מפלצת גאידמק. האם מרקו בלבול, המאמן הנוכחי, יגמור כמוהו – ספק גדול, אבל קשה שלא לשים לב לדמיון ספציפי ששווה להתעכב עליו בין המקרים. לא עוד בחירות מאמנים פופולריות של דמויות מוכרות מצדו של שחר. לא עוד הליכה אחרי רצון ההמון וציפיות התקשורת. לא זר ממדינת כדורגל נוצצת, לא שם עם עבר מפואר. פשוט מרקו בלבול. כן, מרקו בלבול.

הסיכוי של בלבול לסיים את העונה עם אליפות הוא קטן יותר מזה של אלישע לוי בזמנו, אבל תפקידו ההיסטורי יכול להיות הרבה יותר גדול. בלבול הוא לא מאמן על. רחוק מכך. דמותו המפוזרת והמוזרה לא יכולה להיות זו שתייצג את מכבי חיפה לאורך זמן, אבל כאלה הם לרוב מאמני הביניים – המאמנים שאמורים להעביר מועדני צמרת את הגשר שבין תקופת מזעזעת לתקופת זוהר נוספת. הם כמעט תמיד לא הפיגורות המושלמות למועדוני הענק שהם נחתו בהם, אבל לפעמים הם עושים עבודת קודש שהיא לא פחות קריטית מאלו שזכו בתארים אחריהם.

אלי כהן, למשל, השריף הזכור לטובה, לא תמיד שבע נחת בתקשורת, אבל את היסודות שהוא הניח בעונת 1999/2000 (לצד דושאן אוהרין שקדם לו), קצרה מכבי חיפה עם העשור הגדול בתולדותיה אחרי שבע שנים רעות במיוחד. מוטי איוניר, לדוגמה, לא עבר קדנציה חלקה במכבי תל אביב, אבל הנתח שלו בהבראת הסגל לקראת בואו של ג'ורדי קרויף היה משהו שאסור לזלזל בו. אין כמעט קאמבקים של מועדוני על, בטח אחרי בצורת ארוכה, בלי עונת מעבר מוצלחת. זו גם צריכה להיות המטרה של מרקו בלבול.

גם מינוי לוי היה בגדר הפתעה של שחר (אריאל נובק)
גם מינוי לוי היה בגדר הפתעה של שחר (אריאל נובק)

גם עכשיו, אחרי פתיחת העונה הכי טובה של מכבי מזה הרבה מאוד שנים, קשה לומר שבלבול באמת יהיה האיש הזה שיעביר את המועדון המסובך את הגשר, אבל הסימנים מראים שהוא אולי בדרך לשם. העדות הראשונה לכך, בדומה לחלק מהדוגמאות שצוינו קודם, היא תחילתו של הבראת הסגל. מרקו בלבול, לעומת מאמנים הרבה יותר בכירים ממנו, הוא אולי הראשון שלא מפחד לתת הזדמנות לכאלה שאיש לא חשב עליהם קודם. לא עוד שמות. לא עוד רכש. קודם כל תהיה טוב. ולא משנה איך קוראים לך. למרות שאם גדלת במכבי חיפה זה בוודאי יתרון ולא חסרון.

המקרה של שון ויסמן בולט במקרה הזה למרות שהחלוץ הפורח לא נשאר בקיץ במכבי חיפה. איזה מאמן קודם לכן בכלל חשב לתת לוויסמן הזדמנות בהרכב של מכבי חיפה ומעמד של שחקן משפיע באמת? איזה עיתונאי לא גיחך כאשר הוא ראה איך המאמן החדש של מכבי חיפה בונה על החלוץ המושאל והאומלל שלא בצדק עד אז? כולם, בואו נהיה אמיתיים.

אבל בלבול לא רק פתח את השערים לכישרונות מתוסכלים כמו ויסמן, הוא הפך זאת לדין שמחייב את כולם. כך חזרו לסגל של מכבי חיפה לא מעט צעירים שיכולים לייסד קבוצה חזקה יותר לשנים הבאות. נכון, לא בכולם הוא פגע. אמרנו כבר שבלבול לא מושלם. אבל היושר המקצועי התמים הזה הוא לרוב התחלה של חשיבה בריאה. בטח לאור כל מה שקרה במועדון קודם לכן.

ויסמן כמקרה מייצג (יוסי שקל)
ויסמן כמקרה מייצג (יוסי שקל)

בלבול המשיך זאת עם מדיניות רכש אחרת הקיץ. מאופקת יותר. סבלנית יותר. חכמה יותר. מדויקת יותר. כזו שלא תולה את כל עולמה בשחקנים שיבואו אלא משדרת אמון באלו הנמצאים. כמה רפש הוטח במכבי חיפה בחלון העברות האחרון. אפילו מחאת אוהדים על הרכש שלא הגיע פרצה לה פתאום. אבל בלבול, בין יתר הגורמים והנסיבות, היה אחד היסודות המרכזיים בחשיבה השפויה הלא שגרתית. בגמילה ההכרחית הזו מתרבות השופינג ההרסנית. חייבים גם לומר שיש לו עין לא רעה בכלל לזרים. אם 50 אחוז מהם ישארו כעוגנים לשנים הבאות – דיינו. אבל עוד מוקדם להכריע בנושא.

שוב, סקירת המעלות הללו שהובילה את מכבי חיפה לפתיחת עונה קצת יותר אופטימית, לא מנקה את בלבול מחסרונותיו. וזה לא רק המשחק הנרפה והמפוחד מדי מול מכבי תל אביב. זה הרבה יותר עמוק. מכבי חיפה לא יכולה שהדמות המקצועית הכי בולטת שלה תשדר כזו רשלנות ותפגין כמעט אפס כריזמה. התגובה שלו לפציעה של חיימוב, תשומת הלב שלו להושטת היד של דולב חזיזה, הציטוטים התמוהים שלו בסיום משחקים – הם לא משהו שמועדון מפואר כמו מכבי חיפה יכולה לחיות איתו לאורך זמן.

אבל זו כרגע לא הבעיה הראשונה בסדר העדיפויות של מכבי חיפה. המטרה של מכבי חיפה בתקופה הקרובה היא להשיג עונת מעבר נכונה בין השנים השחורות לבין תור הזהב הבא. לפעמים עונה כזו היא יותר קשה מעונת האליפות הראשונה. אבל ההתחלה של בלבול מלמדת שאולי האיש שייקח את המועדון השוקע לשם. ושלמרות שבהרבה עמדות מפתח במועדון אין עדיין שיפור אמיתי, דווקא על כסא המאמן נמצא האיש שמבין מה צריך לעשות כדי לנקות ממכבי חיפה הרבה מאוד הרגלים רעים שננטעו בה בשנים האחרונות.

בלבול הוא האיש שיכין את מכבי חיפה לקראת בואו של המאמן הגדול באמת. אם תרצו – חמורו של המשיח (אין מה להיעלב מהשימוש בשם של החיה. זה רק ביטוי). נכון, לא מדובר במושיע האמיתי, אבל זה לא יבוא בלי חמור שיעשה עבורו לא מעט עבודה שחורה. בראי ההיסטוריה, יהיה לו חלק חשוב משלו בגאולה.

התפקיד החשוב מכל (ברני ארדוב)
התפקיד החשוב מכל (ברני ארדוב)
מעבר לתגובות