ההכרעה: במה יורשע יצחק אספה ומה העונש הצפוי?

כמעט שנה אחרי תאונת הפגע וברח, שחקן אשדוד יעמוד לדין. לאחר דיונים רבים, מחר יכריע ביהמ"ש לגבי הסעיפים, אך הראיות דווקא עומדות לטובתו. הפרטים המלאים

גיל לוין
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

כמעט שנה חלפה מאז ערב חג סוכות השני בו יצאו יצחק אספה, שחקנה של מ.ס אשדוד, וחבריו לבלות בנמל ת"א. ערב שהחל בחגיגות יום הולדת תמימות לשחקן עומר לקאו והסתיים באופן טרגי לאחר שאספה פגע עם רכבו בארי נשר ז"ל, שהורכב על אופניים חשמליים ע"י חברו.

מחר (שלישי), צפוי השחקן להתייצב בבית המשפט בפעם האחרונה כאדם "מואשם" בתאונת הפגע וברח, ולאחר מכן צפוי להפוך ל"מורשע", כשהשופט צבי גורפינקל, מי שליווה את התיק לכל אורכו, יכריע. בסביבת השחקן מספרים כי אספה יודע ומבין כי הוא הולך "לבלות" תקופה במאסר, כשעל פי הפסיקה השחקן עתיד לקבל עונש הנע בין 10 ל-40 חודשי מאסר בפועל.

נכון להיום, אספה מואשם בשני סעיפי הפקרה, אחד על כל נפגע (נשר וחברו), נהיגה בגילופין, נהיגה במהירות מופרזת וכן שיבוש הליכי חקירה. רגע לפני ההכרעה, ולאחר הדיונים הרבים, אלו הם הסעיפים בהם מואשם השחקן וטיעוני עורך דינו שייתכן ויזכו אותו.

עבירות ההפקרה: השחקן מואשם בשתי עבירות הפקרה. בעבירת הפקרה נבחנת התוצאה בלבד, כך שהפוגע מואשם בה במידה והנפגע סובל לכל הפחות מחבלה חמורה. לאור הטענה כי חברו של נשר, שהרכיב אותו, יצא בפגיעות מינוריות, עבירת ההפקרה השנייה מוטלת בספק.

נהיגה בגילופין: בדמו של אספה נמדדו 248 מיקרוגרמים של אלכוהול, פי 4.8 מהכמות המותרת לנהג חדש. מאחר ומשטרת ישראל בדקה את השחקן במכונת הינשוף רק כעבור ארבע שעות מרגע התאונה, הבדיקה אינה קבילה, שכן היא קבילה רק אם נעשתה תוך שלוש שעות מזמן הנהיגה.

נהיגה במהירות מופרזת: על פי דו"ח בוחן התנועה, אספה נהג במהירות של 75 קמ"ש - 25 מעל המותר בדרך עירונית. יחד עם זאת, הבוחן הודה כי "העריך" את המהירות. מהירות נסיעה מחושבת בנוסחה של מרחק כפול זמן, ומאחר ועל פי הסרטונים קשה לאמוד את המרחק, הסביר הבוחן כי אין ביכולתו לקבוע במדויק את המהירות בה נסע אספה.

שיבוש הליכי חקירה: לאחר התאונה פגש אספה את חבריו בדרום העיר, בדרך למסיבה נוספת. שם ברחוב, הציג לחבריו את הנזקים שנגרמו לרכב, כשלטענתו לא ידע במה פגע. אור דסה התקשר לחברת ההשכרה של הרכב במטרה לדווח על הנזק ולפנותו לתיקון. הפרקליטות טוענת שאספה ביקש מדסה לעשות את השיחה, במטרה להסתיר את הרכב. דסה מצידו טען שהשיחה אל חברת ההשכרה הייתה רעיון אחראי שלו, ללא כל ידיעה על התאונה שהתרחשה קודם לכן.

ההכרעה קרובה (דני מרון)
ההכרעה קרובה (דני מרון)

כזכור, אותו הערב החל בבילוי במועדון "לייטהאוס" בנמל ת"א, בו נפגשו החברים והזמינו כמות אלכוהול מכובדת. על פי העדויות, אספה לגם מאחד המשקאות. לפנות בוקר החליטו החבורה להמשיך למסיבה נוספת בדרום ת"א בבן אביגדור.

בזמן שאספה נסע לבדו בשדרות רוקח, התרחשה התאונה, כשנשר הורכב על ידי חברו על אופניים חשמליים בצד הכביש והשניים סטו בחדות לנתיבו של אספה. מאוחר יותר בבית החולים התגלתה כמות אלכוהול גבוהה בדמו של הנער שהרכיב את נשר על אופניו. כמו כן, עד היום אספה טוען כי לא שם לב לרגע הפגיעה וסיפר כי חשב שמקור הרעשים הוא פנצ'ר בגלגל הקדמי.

11 חודשים ארוכים שאספה חי את אותו הערב בכל יום מחדש. הזיכרונות מהמעצר מאחורי סורג ובריח, מעצר הבית הארוך שאחריו, הדיונים והעימותים הקשים בבית המשפט וחייו שהשתנו ללא היכר, כשגם חבריו הטובים אור דסה ועומר לקאו ניתקו איתו עימו קשר מאז המקרה.

מעבר לתגובות