כבוד המשפחה: אל תפילו הכל על גיא לוזון

הכישלון של פ"ת לא בהכרח חתום רק על גיא לוזון. המאמן חייב להישאר כדי לפתוח מחדש את השוק בפניו, וזה יקרה אם יבנה את הקבוצה מחדש כמו שצריך. שרף נפרד מהמלאבסים

שלמה שרף
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

אי אפשר להתעלם מהעובדה שמכבי פתח תקווה סומנה בתחילת העונה כקבוצה שיכולה וצריכה להיאבק על המקום בפלייאוף העליון. קרה מה שקרה, העניינים התגלגלו ובסופו של דבר המלאבסים ירדו אתמול (ראשון) לליגה הלאומית. אז איך זה קרה? מאד קשה לענות על השאלה הזאת, כי אנשים מכל הכיוונים מרגישים מופתעים ובצדק.

אחרי הניצחון הגדול במשחק החוץ של פ"ת מול הפועל חיפה, זה הרגיש כאילו הקבוצה הייתה בטוחה בהישארות בליגה, אז הפליאה מהסיטואציה הזאת היא עוד יותר גדולה. אף אחד לא האמין שהיא תיפול בצורה כזאת. אז אחרי הציפייה עם הסגל שנבנה, אין ספק שאפשר להגיד שמדובר בכישלון ענק.

אם ננסה להסתכל על הזווית של המאמן, אי אפשר יותר מדי להפיל את האשמה על גיא לוזון. הקבוצה הידרדרה, והוא הגיע בינואר כדי להחזיר אותה לעניינים. חשבו שהוא יוביל שינוי, אך זה לא קרה. ברור שחלק גדול נזקף ל"זכותו" של גיא, אבל אי אפשר להגיד בצורה מוחלטת שקבלת ההחלטות שלו לא הייתה טובה. הוא דווקא הביא שחקני חיזוק טובים כמו קופר ובמבוק.

בשנים האחרונות הוא הגיע למצבים רעים בכל מיני קבוצות, והתוצאות שם לא היו טובות. הוא יצטרך להתגבר על הכישלונות של השנים האחרונות. הוא עוד צעיר, אז אני מאמין שהוא יצליח לקפוץ בחזרה למה שהיה בעבר. אז מה מצפה לו בעתיד? ומה הוא צריך בעצמו לעשות? אין כאן שאלה, הוא צריך להישאר בפ"ת. אחרי הכישלון, אין קבוצות שמחכות לו. בליגת העל אף אחת כרגע לא תרצה אותו, אז אם כבר לאמן בליגה השנייה - שיישאר בפ"ת. שלא יחפש אפשרות לצאת, הוא חייב לעלות איתה בחזרה ליגה.

לדעתי גם אבי לוזון ייתן לו את המושכות. אם גיא יעלה ליגה ויצליח לבסס בחזרה את הקבוצה בליגת העל בשנה שאחרי, אז הוא יוכיח שהוא יודע לבנות קבוצה כמו שצריך, ואז השוק ייפתח בפניו שוב. השוק כרגע סגור לו, כי הוא נכשל בבית"ר, במכבי חיפה ובהפועל ת"א. לכן הוא חייב להישאר. חוץ מזה, פ"ת לדעתי תהיה העולה הבטוחה מהלאומית בעונה הבאה, אז אין לו סיבה באמת לעזוב.

ירידת ליגה מפתיעה ביותר (אלן שיבר)
ירידת ליגה מפתיעה ביותר (אלן שיבר)

וצריך להגיד גם כמה מילים על אבי לוזון. הירידה הזו היא מכה קשה מאד לפ"ת, דווקא בעונה שהנוער זכה באליפות. בנו שם מועדון לתפארת מבחינת הכמות והאיכות של הצעירים. אבי לוזון עשה דברים נפלאים במועדון, השקיע את נפשו ואת כל המשאבים שאפשר, ואני כואב את כאבו. אבל גם היו טעויות, למשל כל המכירות של השחקנים.

כשאתה מוכר את השחקן הכי טוב שלך, מנור סולומון, אז אתה נפגע. אם הוא היה נשאר, הקבוצה לא הייתה נופלת ככה ויורדת ליגה. שחקן כמוהו היה עוזר להישאר. אבל אפשר גם להגיד שמדובר בצירוף מקרים, הרבה דברים ביחד שקרו במועדון והובילו לירידה הזאת, אז לא בהכרח היה מה לעשות. אפשר לתקן בשנה הבאה, אפשר לבנות קבוצה טובה בליגה הלאומית ולחזור חזקים ומסודרים יותר.

כמו כן, אבי לוזון עשה טעות קשה אתמול באופן ספציפי. הוא אמר שצריך לחקור איך אשדוד ניצחה חמישה משחקים בפלייאוף התחתון. זאת הייתה טעות להגיד את זה. פ"ת צריכה לבוא בטענות לעצמה ולעשות בדק בית בלבד. לוזון צריך להגיד כל הכבוד לאשדוד וזהו. אי אפשר להגיד שהפועל חיפה לא התאמצה. היא כבר 13 משחקים מתוך ה-14 האחרונים שלה לא מנצחת, אז להגיד את מה שהוא אמר זה ממש לא במקום.

ודבר אחרון, הפעם על אשדוד. באמת כל הכבוד לה. הקבוצה הזאת ניצחה חמישה משחקי פלייאוף, זה ענק. הרגיש לי שהדבר הזה קרה בגלל שג'קי בן זקן היה יותר מעורב. הקבוצה הזאת מאד צעירה עם חומר שחקנים מצוין. היא הייתה במצב יותר קשה מסכנין מכל מיני בחינות, בעיקר מנטאלית, אבל בכל זאת הצליחה להישאר. לפי דעתי ההשפעה היא לא של שני המאמנים, אלא של בן זקן.

אבי לוזון, טעה כשזרק אחריות (אלן שיבר)
אבי לוזון, טעה כשזרק אחריות (אלן שיבר)
מעבר לתגובות