כוכב ב-5,000 דולר לחודש: פלומן פורח בחדרה

מאימונים לצד ברבאטוב, למאר ומרסיאל, פרדי פלומן התרסק עד הליגה ה-3 בצרפת. חדרה סיפקה לו חבל הצלה והוא החזיר עם שער, שני בישולים ודריבל השני רק לסולומון. אביטן: "אם הייתי מסתכל רק על הנתונים, לא הייתי נוגע בו". הכירו את הבינגו של הפתעת העונה

יגאל גולדשטיין
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

עם התקציב הנמוך בליגה, (עדיין) ללא אישור ניהול תקין מרשם העמותות וסגל שמתבסס בחלקו על קבוצה שעלתה מליגה א' תוך שנתיים, הפועל חדרה עושה את הבלתי ייאמן. הקבוצה הצנועה מהשרון צמודה למכבי תל אביב בפסגת טבלת ליגת העל אחרי ארבעה מחזורים, בניגוד לכל התחזיות שניבאו כי תרד ליגה. לצד חיזוק ישראלי נקודתי, השינוי המשמעותי בקבוצה של ניסו אביטן מהסגל שעלה מהלאומית הוא בזרים, ובמיוחד מדובר על אחד שבולט מעל כולם. בתקופה קצרה, הצליח אנג' פרדי פלומן להפוך לכוכב של העולה החדשה עם שער ניצחון על בית"ר ירושלים, שני בישולים וכמה דריבלים שגרמו לראשי הקבוצות הגדולות בליגת העל להסתובב. רק מנור סולומון הצליח להשלים העונה יותר דריבלים מהקשר ממוצא גוואדלופי.

למרות רזומה שכולל הופעות בלאנס ובפולהאם, כשסוכנו הישראלי, שלומי בן עזרא יחד עם הסוכנות הצרפתית, Sportback, הציעו אותו לניסו אביטן, מאמן חדרה לא היה משוכנע. הוא רצה לראות מקרוב במי מדובר. משחק אימון אחד נגד נצרת עילית הספיק לו כדי להבין באיזה כישרון מדובר. אביטן דובר צרפתית בזכות התקופה בה שהה עם משפחתו בשליחות בקנדה, מה שעזר לו להתחבר לצרפתי וזה חתם על חוזה לעונה אחת בשכר מצחיק, בדיעבד, של 5,000 דולר לחודש בלבד עם אופציה לעונה נוספת, בה שכרו צפוי לטפס ל-120 אלף דולר.

אביטן. הצרפתית עזרה (אלן שיבר)
אביטן. הצרפתית עזרה (אלן שיבר)
במדי פולהאם. המעבר לאנגליה לקח אותו אחורה (אלן שיבר)
במדי פולהאם. המעבר לאנגליה לקח אותו אחורה (אלן שיבר)

"ישנים אתרים בהם ניתן לראות רזומה של שחקנים שנים אחורה", סיפר אביטן על ההחלטה לצרף את פלומן, "אם הייתי מסתכל רק על הסטטיסטיקה היבשה, אף מאמן בישראל לא היה נוגע בבחור הזה. הוא גדל בלאנס, היה בסגל של פולהאם ומשהו בו סיקרן אותי". כדי להבין למה התכוון המאמן, מספיקה הצצה חטופה בעברו של השחקן כדי לקבל את התמונה המלאה. בעונה שעברה רשם פלומן 11 הופעות ללא כיבוש בקוואבילי רואן, שירדה לליגה השלישית בצרפת. לפני כן, כבש שני שערים ב-10 הופעות בסדאן.

בחזרה לתחילת הדרך, המפגש הרציני הראשון של פלומן עם כדור היה במועדון הקטן סנט דניס קוסמוס בגיל 8. חמש שנים לאחר מכן הבחינו בלאנס בכשרון והוא התחיל בעלייה. ב-2012 הוא רשם את הופעת הבכורה שלו בבוגרים במועדון בעת שהתאמן במקביל בקבוצת הנוער ובקבוצה הבוגרת ולמרות ההפסד, מבחינתו, מדובר בחוויה שלא ישכח הרבה זמן. פלומן אף רשם הופעות בנבחרת הצעירות של צרפת לצד אנתוני מרסיאל ותומא למאר.

המעבר לפולהאם ב-2013 היה אמור להיות קרש קפיצה משמעותי לקריירה של פלומן, אך בדיעבד הסתבר שהיציאה מצרפת הייתה מוקדמת מדי. הוא לא ידע את השפה, הוא היה בודד ובשיחות עם קרוביו ציין לא פעם כי קשה לו וככל הנראה הוא לא היה בשל להזדמנות שקיבל. מקורביו ציינו כי הוא לא מצטער על הצעד שעשה. הוא למד המון בפולהאם, אך מדובר בהיסטוריה. לחבריו בחדרה סיפר כי המודל שלו במועדון האנגלי היה החלוץ הבולגרי, דימיטר ברבאטוב, שרשם קריירה מפוארת במנצ'סטר יונייטד וטוטנהאם.

ניצח את בית"ר (אלן שיבר)
ניצח את בית"ר (אלן שיבר)
האליל שלו פלומן בפולהאם. ברבאטוב (Getty)
האליל שלו פלומן בפולהאם. ברבאטוב (Getty)

בחזרה לחדרה, למרות הפתיחה הטובה, ההיסטוריה מלמדת שפלומן הוא לא סקורר. מדובר בנושא שרודף אותו לאורך כל הקריירה. לאחר אחד ממשחקי גביע הטוטו ניגש אליו אחד האוהדים ואמר לו: "אתה שחקן מצוין. אם תכבוש, תגיע לקבוצה גדולה". זה נסגר ובטון גבוה אמר לאוהד: "אני לא רוצה להבקיע, אני רוצה להנות מכדורגל. כל החיים סוכנים ואנשי כדורגל הפעילו עליי לחץ". חבריו של השחקן שראו את המתרחש, מיהרו להרגיעו אותו. בחדרה מודעים לנושא ואומרים: "פרדי הוא ביישן, הוא אינו מדבר הרבה, תמיד עם אוזניות. הוא רגיש מאוד. כשמעירים לו הוא לוקח את זה ללבו". הסוכנות שמייצגת אותו אגב, גם כן מנסה לעזור ושלחה נציג לישראל שילווה אותו במשך מספר ימים.

אגב, לא רק על המגרש עוזר פלומן לחדרה. אחרי שחתם, הקשר הציע לאביטן לצרף את חברו הצרפתי, קווין טאפוקו. המאמן ראה קטעי וידאו, זימן את השחקן בן ה-24 למספר אימוני התרשמות ולבסוף הוחתם. עם הזמן, התגלה הקשר כבינגו.

כרגע, פלומן נהנה מכדורגל וגורם לאנשי חדרה לשכוח את מהצרות ומרשם העמותות, אך אם הוא ימשיך ביכולת הזו, הוא יגרום לאלונה ברקת, מיץ' גולדהאר, משה חוגג, יענקל'ה שחר או איזי שרצקי לפתוח את פנקס הצ'קים ואולי לשים סוף לבעיות הכלכליות של המועדון.

זוכה לחיבוק שהוא צריך בחדרה (אלן שיבר)
זוכה לחיבוק שהוא צריך בחדרה (אלן שיבר)
מעבר לתגובות