באיירן מינכן: המודל להתנהלות נכונה בקורונה

קיצוץ רוחבי בשכר, הארכת חוזים למאמן ולכוכבים וגם תרומה לקהילה: הבווארים הספיקו את כל זה בזמן משבר הקורונה והיד נטויה. עכשיו רק צריך להשלים את העבודה על הדשא

דני פורת
א א א א ( שנה גודל )

ב-24 באפריל פרסמה באיירן מינכן הודעה רשמית של המועדון על הארכת חוזהו של אלפונסו דייויס. לידיעה צורפה תמונה של משרדי המועדון, כשסביב השולחן ניצבים המגן-תוקף המוכשר לצד המנהל הספורטיבי חסן סאליחמידז'יץ', וחברי ההנהלה הבכירים אוליבר קאן וקרל היינץ רומיניגה. הארבעה עטו מסיכה וישבו במרחק סביר אחד מהשני, בהתאם להוראות משרד הבריאות הגרמני. גם המסיכה לא הצליחה להסתיר את החיוך שעלה על פניהם.

התמונה שווה כמה וכמה מילים ומדגימה בצורה הטובה ביותר את הלך הרוח בבוואריה. גם אם משבר הקורונה פוגע ועוד יפגע בה ברמה הכלכלית (ואולי מקצועית), האימפריה ממשיכה להניע את גלגלי המשק ולעבוד כאילו לא נפל דבר. במרץ, שחקני הקבוצה הסכימו על קיצוץ של 20 אחוז משכרם, עוד בטרם נודע אם תחזור הבונדסליגה לפעילות. במקביל יושוע קימיך ולאון גורצקה הרימו קמפיין לגיוס תרומות לצוותים הרפואיים בגובה של מיליון יורו והנהלה המשיכה לדבר בפומבי על שחקני רכש עתידיים והאריכה חוזים לשחקנים ולצוות המקצועי.

לכאורה, משבר הקורונה עצר את באיירן מינכן, שנכנסה לכושר מדהים בראשית השנה האזרחית, ניצחה ב-14 מ-15 המשחקים האחרונים שלה עד אשר הנגיף השתלט על גרמניה והוביל להפסקת הליגה. האלופה, בלתי מנוצחת ב-2020, דהרה בכל החזיתות, הגדילה את הפער שלה בפסגת הבונדסליגה, העפילה לחצי גמר הגביע המקומי והשפילה 0:3 את צ'לסי בלונדון במשחק הראשון של שמינית גמר ליגת האלופות. תקופה שחיזקה את מעמדה כאחת הפייבוריטיות לזכייה בגביע אירופה.

רצים בשלוש החזיתות (Getty)
רצים בשלוש החזיתות (Getty)

על המומנטום הזה אחראים כמה גורמים, הראשון שבהם הוא האנזי פליק. שחקן העבר מונה במהלך חודש נובמבר, תחילה על תקן מחליף זמני לניקו קובאץ' שפוטר, וכעת המאמן הקבוע של הקבוצה הכי גדולה בגרמניה. בחודש שעבר, הנהלת באיירן אישררה את כל השמועות בדבר מינויו הקבוע של פליק, שחתם עד 2023 אחרי שהעלה את באיירן מהמקום הרביעי לפסגת הבונדסליגה בתוך שבועות ספורים.

"אנחנו מאוד מרוצים מהעבודה של פליק", אמר המנכ"ל רומיניגה, "הקבוצה התפתחה והתקדמה תחתיו והיום באיירן משחקת כדורגל אטרקטיבי. אנחנו הקבוצה הגרמנית היחידה שעדיין נותרה בשלוש התחרויות הגדולות ואני שמח על הדרך שבה פליק מוביל את הקבוצה". פליק, ששימש שנים רבות כעוזרו של יואכים לב בנבחרת גרמניה, מקבל כאן צ'אנס אמיתי ומוכיח, לפחות בינתיים, שהוא מצליח לחבר את המכונה - משימה שלא היתה נראית כל כך פשוטה כאשר ירש את התוצאות הרעות של קובאץ'. המאמן החדש כבר קיבל את מבוקשו כאשר צירף דמות כריזמטית ואגדת דשא בשם מירוסלב קלוזה, מאמן הקבוצה עד גיל 17, שישמש כעוזרו החל מהעונה הבאה.

השלב הבא: "כישרון צעיר מאירופה וכוכב בינלאומי"
פליק השכיל בתוך זמן קצר לייצב את ההגנה המאולתרת שירש מקובאץ', ביסס היררכיה ברורה מבחינת ההרכב הראשון ויתרה מכך, החזיר לחיים את מי שכבר הציע לטרוק את הדלת ולעזוב, תומאס מולר. פליק מכיר את מולר עוד מהימים בנבחרת (מה שעזר לו לקבל את התפקיד והאמון באליאנץ ארנה) וכשנכנס לעבודה, מולר היה בדיוק בדרך למטה, מסופסל, לא פוגע ומאוכזב ממעמדו. מאז שפליק מונה, מולר קיבל את המפתחות בהרכב במקום פליפה קוטיניו המאכזב, ונתן תוצרת כמעט בכל משחק, בעיקר בתחום הבישולים - 16 כאלה יש למלך האסיסטים של הליגה.

סאנה. בקרוב במדי באיירן? (Getty)
סאנה. בקרוב במדי באיירן? (Getty)

לא מפתיע, שהמינוי הקבוע של פליק הקדים בארבעה ימים את ההודעה על הארכת חוזהו של מולר עד 2023 במינכן. גם הבשורה הזאת לא היתה מובנת מאליה. "בתחילת העונה סופסלתי 6 משחקים רצופים תחת קובאץ' ובכלל לא עלה בדעתי להאריך חוזה, אבל עכשיו עם השינוי במאמן, בסגנון המשחק ובאווירה, אני יכול להראות שוב מה אני יודע", סיפר מולר לאחרונה. אין ספק שהמעבר של מולר לאגף ימין, עם מעט יותר חופש שהוא מקבל במערך של פליק, מוביל לתוצאות הרבה יותר טובות ברמה אישית והקבוצתית.

באיירן ממשיכה לבנות את העתיד שלה וההחתמה לטווח הארוך של אלפונסו דייויס, הרכש הטוב ביותר שלה בשנים האחרונות, היא הצהרת כוונות רצינית. אבל לסאליחמידז'יץ' יש עוד כדורים בקנה לאחר שהצהיר לא מזמן בראיון בדי וולט: "אנחנו רוצים להתחזק בשני שחקנים: כישרון צעיר מאירופה ועוד כוכב בינלאומי שיעלו את האיכויות שלנו כקבוצה ויציעו כדורגל אטרקטיבי ותוצאות טובות". אחד המדוברים הוא כמובן לירוי סאנה, שכבר סיכם עם באיירן על הצטרפותו בקיץ וכעת נותר רק לסגור עם מנצ'סטר סיטי את סכום העברה, לפחות לפי הבילד.

אין זה מקרי כנראה שהבונדסליגה היא הראשונה מבין הליגות הבכירות באירופה שתצא בשבת לדרך לראשונה תחת מגבלות הקורונה. באיירן מינכן, ספינת הדגל של הבונדסליגה, התנהלה במהלך המשבר בצורה הכי רצינית ומסודרת והחלה לתכנן את העתיד שלה לפני שבאמת תדע מה יהיו ההשלכות של שגרת החיים בצל הנגיף. בזמן שכל אירופה, מאנגליה ועד ספרד, מנסה ללמוד מהמודל הגרמני לחזרה למגרשים, אפשר במקביל לעקוב אחרי ההתארגנות של באיירן מינכן לחיים שאחרי גל הקורונה הראשון. נראה שהם יודעים מה הם עושים.

מעבר לתגובות