מה קרה לניימאר? ניתוח הפציעה של הברזילאי

סוג הפגיעה בקרסול, מהו נקע - ואיך מנצחים את הסטטיסטיקה

א א א א ( שנה גודל )

אז מה קרה לניימאר?
בראשון בערב, במהלך ניצחון פ.ס.ז', ניימאר הובל באלונקה אל חדר ההלבשה לקראת סוף המשחק לאחר שסובב את הקרסול בנחיתה על רגל שחקן היריבה.

מה היה לנו שם?
בנחיתה ניימאר דרך על כף הרגל של שחקן סנט אטיין, איוון מאקון, וקרסולו קרס פנימה (inversion). בסיבוב בזווית כזו של הקרסול יכולים להיגרם 3 פציעות: נקע בקרסול, שבר תלישה או שבר מורכב (או כל שילוב של השלושה). במידה ויש שבר מורכב לרוב השחקן ינותח מיד כדי להחזיר את חתיכות השבר למקום. שיקום שכזה יכול להגיע לעשרה חודשים.

שבר תלישה זה מצב פשוט יותר. בשבר תלישה רצועות הקרסול נמתחות ותולשות חתיכה מעצם המלאולאוס (הבליטה בצד הקרסול). מצב זה ינותח רק במידה והפרגמנט (החתיכה השבורה) התרחקה מעצם השוקית (פיבולה). שיקום של שלושה חודשים.

הלילה דיווחו בפריז כי ניימאר עבר הדמיות והוא סובל מנקע בלבד. אך באותה הצהרה הודיעו כי הוא יעדר 6-8 שבועות, אז למה כל כך הרבה?

דוגמא טובה לניצחון הסטטיסטיקה. ניימאר (getty)
דוגמא טובה לניצחון הסטטיסטיקה. ניימאר (getty)

מה זה נקע?
נקע זה מתיחה או קריעה של רצועות ופגיעה ברצועה מתחלקת ל-3 דרגות:
1 - פגיעה בסיבים בודדים ברצועה
2 - פגיעה מעל 50% מסיבי הרצועה
3 - קרע מלא

בפריז לא דיווחו על איזו דרגה פציעתו של הברזילאי אך לפי זמן ההחלמה אני מניח כי הנקע מוגדר בדרגה 3. בנוסף, בדרגה 2 יוכל ורצוי שהשחקן ידרוך על הרגל וניימאר נצפה קופץ על רגל אחת עם קביים. ההחלמה מדרגה 1 יכולה להיות ימים ספורים, דרגה 2, עד 3 שבועות ובדרגה 3 כחודשיים-שלושה. כך שזה מתאים לזמן ההחלמה שדיווחו בפריז.

נקע במפרק הקרסול היא הפציעה הנפוצה ביותר בקרב פציעות הספורט האקוטיות והיא מהווה 14% מסך כל הפציעות. נקע בצד החיצוני של הקרסול נפוץ פי 4 מנקע בצד הפנימי. זאת בעקבות חולשת המבנים והרצועות בצד החיצוני לעומת הפנימי. לצערנו, כל פציעת קרסול מעלה את הסיכוי לחוסר יציבות כרוני של הקרסול ונקעים נוספים בעקבות איבוד האלסטיות של רקמות הקרסול.

ניימאר הוא דוגמא טובה לניצחון הסטטיסטיקה: זו הפציעה החמישית באותו קרסול (2 נקעים, שבר בכף הרגל, כאבים באזור והנקע הנוכחי). קיימות תוכניות להפחתת הסיכוי לנקעים חוזרים ואני בטוח שהצוות של פריז עובד עם ניימאר בתחום, אך כדי לנצח את הסטטיסטיקה צריך לעבוד קשה. מאוד. סה"כ ניימאר החמיץ 91 משחקים לאורך השנים האחרונות בפריז. השנה, לאור הפציעות הרבות בפריז, זה יפגע בהם עוד יותר בקמפיין ליגת האלופות.

בתקווה לחזרה מהירה.

לעמוד הפייסבוק של יונתן קריא, פיזיותרפיה וספורט - לחצו כאן

מעבר לתגובות