אחרי 39 שנות קומה: מת בלם העבר של פ.ס.ז'

ניתוח ברך שהפך לסיוט. הסיפור הנורא של ז'אן פייר אדמס

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

ניתוחים שהשתבשו, לצערנו, הם לא דבר חדש ברפואה המודרנית וגם ברפואת הספורט. הליכים פשוטים שמובילים לפציעה ממושכת או חזרה מוקדמת מדי למגרשים שגורמת לפציעה להחריף, אבל למה שקרה לשחקן העבר של ניס ופריז סן ז'רמן, ז'אן פייר אדמס, קשה לקרוא פרשיה קטנה ומצערת. הבלם מת היום (שני) אחרי 39 שנות תרדמת וסיפור שריסק את צרפת כולה.

הוא נחשב לבלם צרפתי סביר שבילה את השנים המוצלחות שלו בניס בה רשם 126 הופעות ולקח חלק בתור הזהב שלה שכלל את המקום השני ב-1973 וחצי גמר הגביע הצרפתי. ב-1975/76 היה שחקן המפתח של הנשרים שהגיעו למקום השני ועל הדרך גם רשם 22 הופעות במדי נבחרת צרפת. מאמן העבר הנרי מישל, ששיחק לצידו בנבחרת תיאר אותו כ"שחקן עם כוח טבעי, חזק מאוד ונחוש מאוד" ואת הקריירה שלו סיים בגיל 33  עם כאבים בברכו שהצריכו ניתוח.

זה היה אמור להיות הליך שגרתי, אבל עבור אדמס ומשפחתו הוא הפך לסיוט. טעות בחומר ההרדמה שבלם העבר קיבל הובילה לשיבוש חמור של אי הגעה של חמצן למוח ומשם נכנס לתרדמת ממנה עדיין לא קם. 39 שנים עברו מאז אותו מקרה נוראי ואשתו, ברנדט, חוותה את הטראומה כל יום מחדש.

"אנשים בפייסבוק אומרים שצריך לנתק אותו מהמכשירים, אבל הוא בכלל לא מחובר אליהם. אין לי את האומץ להפסיק לתת לו אוכל ומים", סיפרה לפני כשנה בראיון לתקשורת הפריזאית. חברו לשעבר לנבחרת צרפת מריוס טרסו, הודה בזמנו שהוא לא מספיק אמיץ כדי לבקר אותו וטען: "גם אם פתאום ז'אן פייר יתעורר, הוא לא יזהה אף אחד. האם שווה לחיות ככה? אם היה קורה לי המקרה הזה, הייתי אומר לאשתי לא להשאיר אותי".

אדמס מימין. טרגדיה צרפתית (GETTY)
אדמס מימין. טרגדיה צרפתית (GETTY)