בירה שחורה: בירושלים כבר חושבים על מהפכה בפגרה

התירוצים של אדומייטיס, ההתרסקות של תומאס והכישלון החדש בדמות הדחה בחצי גמר גביע המדינה. האדומים מתכננים זעזוע רציני בקיץ הקרוב, כמעט כל הזרים בסגל יוחלפו

רועי כהן
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

אין גביע, אין אירופה, וכנראה שלא תהיה גם אליפות. ההדחה של הפועל ירושלים בחצי גמר הגביע אמש מצטרפת לשורה של כישלונות מאז החלטתו של עודד קטש לעזוב את הקבוצה, שגם ככה נבנתה העונה בצורה בעייתית, ובעיקר לא הצליחה להתנער מתחושת הפספוס העצומה מההתרחשויות שקרו מאז פרוץ מגפת הקורונה. בתוך המועדון כבר קרובים מאוד להרמת ידיים ובשיחות פנימיות מדברים על כך שזו מסתמנת כאחת העונות הגרועות בעשור האחרון, לצד הקבוצה מתחילת עונת 2018 תחת פוטיס קציקאריס.

זה קרה שוב בחצי הגמר, ושוב נגד מכבי ראשון לציון, אותה קבוצה שהדיחה את ירושלים פעמיים בחצאי גמר הפיינל פור האחרונים. כמו ביותר מדי משחקים העונה, החבורה מהבירה קפאה בדקות ההכרעה, לא הצליחה למצוא פתרונות, ויצירתיות זו כבר באמת מילה גסה. למאמן דאיניוס אדומייטיס אמנם מגיעים ימי חסד, אבל צריך לזכור: הוא הגיע לקבוצה שאמנם סבלה מבעיות, אבל תחתיו, בין אם באשמתו ובין אם לא - היא הפכה לכושלת במיוחד.

מבט לעתיד. העונה של ירושלים כמובן עדיין בעיצומה, אבל יש בקבוצה כבר מי שחושב על העונה הבאה. על פי המסתמן, סגל השחקנים צפוי לעבור זעזוע רציני, כשכמעט כל הזרים צפויים להתחלף, וגם מעמדו של אדומייטיס אינו ידוע. להפועל ירושלים יש אופציה להשתחרר מהחוזה עימו בקיץ, ומוקדם כרגע לדעת אם הוא יקבל את האמון לבנות קבוצה מאפס לעונה הבאה.

באשר לעונה הנוכחית, במועדון מתלבטים אם לנסות להשקיע משאבים ולעשות שינויים בסגל הנוכחי, כמו הבאת מחליף לכריס קרמר או שחרורו של ווילסון המאכזב, אך יש לציין כי הקבוצה מחויבת להראות קיצוץ של לפחות 20% בתקציב כדי לעמוד בדרישות רשת הביטחון, ועם תואר אחד ואחרון להילחם עליו העונה, ובמיוחד עם היעדר הכנסות, לא בטוח שהאדומים ירצו להכניס את היד לכיס ולבצע שינויים משמעותיים.

יזכה לקרדיט לבנות קבוצה מאפס? אדומייטיס (אלן שיבר)
יזכה לקרדיט לבנות קבוצה מאפס? אדומייטיס (אלן שיבר)

תירוצים כמו חול. גם אם אי אפשר לתלות את כל האשמה בו, אדומייטיס התייצב בסיום מול המצלמות ובחר לעשות את מה שרצוי שלא יעשה: לתרץ ולהתלונן על לוח הזמנים. "כדי להטמיע שיטת משחק צריך הרבה אימונים, ולא היו לנו הרבה אימונים, אלא בעיקר משחקים. השחקנים פה עדיין לא הבינו עד הסוף מה חשוב לי מאוד. אנחנו עושים כמה טעויות מסוימות משחק אחר משחק, זה לא רק דבר אחד שצריך לתקן אלא הרבה פרטים קטנים שצריך לעבוד עליהם ולתקן. יש לנו בעיות גדולות, הפסדנו שלושה משחקים, זו אחריות של המאמן ואני לא מאשים את השחקנים, הם מתאמנים טוב".

אחד הסימפטומים להתרסקות של ירושלים היא הצניחה החופשית ביכולתו של טיישון תומאס. מי שהיה אולי הבורג הכי משמעותי בשיטה של קטש, רושם תחת אדומייטיס 9.6 נקודות בלבד ו-5.8 ריבאונדים, זאת לעומת 14.3 נקודות ו-7 ריבאונדים לפני הגעתו של הליטאי, שמודע לבעיה ואמר: "אנחנו צריכים למצוא לו מצבים טובים יותר, לרווח יותר את המשחק. הוא משחק הרבה דקות עכשיו אז נראה שהוא מעט עייף, אבל זה לא תירוץ, נצטרך ליצור לו הזדמנויות טובות יותר".

אדומייטיס גם רמז שהיה רוצה חיזוק לעמדת הרכז, במיוחד אחרי פציעתו של כריס קרמר, שיעבור ניתוח ביום ראשון: "הרכז זה התפקיד הכי חשוב מבחינתי על המגרש, הוא צריך לקרוא את קצב המשחק ולארגן את המשחק שלנו, אבל זה לא תירוץ. הייתה לנו רוטציה רחבה יותר ואם יהיה לי עוד רכז ברוטציה, זה יעזור. לצערנו כריס בחוץ".

ירושלים הפסידה אתמול הרבה בגלל ערב קליעה מזעזע של ג'׳ייקובן בראון, עם שלשה אחת מתוך עשרה נסיונות, וכן העובדה שאדם אריאל לא הצליח להגיע למצבי קליעה, וסיים עם 0 נקודות ב-2 נסיונות לשלוש. על ג'מיל ווילסון (3 נקודות ב-13 דקות) כבר חבל להכביר במילים - ברור לכל כי מדובר ברכש כושל, שלמעט משחק בכורה טוב, עשה יותר נזק מאשר תועלת מאז שהגיע לבירה.

נקודות האור היחידות באו מכיוונם של מלקולם היל (23 נקודות, 9 ריבאונדים), שממשיך ביכולת הטובה לאחרונה, ומסולימן בריימו, השחקן היחיד שמזכיר את היכולת הנהדרת מהעונה שעברה. אתמול בריימו רשם 27 נקודות ו-9 ריבאונדים, אבל זה לא ניחם אותו בסיום: "זה היה משחק גדול, באתי לשחק חזק ורציתי לנצח, לפעמים זה לא יוצא וזה מה שקרה הפעם. אנחנו משחקים יחד וחזק אבל יש הרבה שינויים וזה פשוט לא אותו הדבר. אנחנו עושים את המיטב כדי להסתגל, אבל יש את הקורונה, מאמן חדש, קבוצה חדשה, אוהדים שמאוד חסרים לנו… כל עוד יש לנו על מה להילחם נעבוד קשה ונמשיך להילחם".

מנקודות האור הבודדות. בריימו (אלן שיבר)
מנקודות האור הבודדות. בריימו (אלן שיבר)

 

מעבר לתגובות