חילי טרופר: "ספורט זה תחום הכרחי ולא מותרות"

השר הנכנס החליף את מירי רגב, שנפרדה אחרי 5 שנים: "הבאנו את הספורט הישראלי להישגים מקצועיים שמעולם לא היה בהם". שרעבי: "הציפיות ממך גבוהות"

א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

עולם הספורט הישראלי יוצא לדרך חדשה. ח"כ חילי טרופר נכנס רשמית לתפקיד שר התרבות והספורט בטקס חילופי השרים שנערך היום (שני). השר הנכנס החליף את מירי רגב, שסיימה בזאת קדנציה ארוכה בת חמש שנים ועברה למשרד התחבורה.

טרופר, מי שהיה במקום ה-12 של רשימת כחול-לבן והושבע אמש (ראשון) במליאה, אמר בטקס: "אני בא מאהבה גדולה, וזה תנאי הכרחי כדי לעסוק בתרבות וספורט, אני אוהב את שניהם. מדובר בתחומים חשובים והכרחיים לכל חברה אנושית. אלה ימים קשים לכולם, מגפת הקורונה הכניסה את העולם כולו לסיכון ולמשבר חסר תקדים. אין לי עניין בתחרות של מי נפגע יותר ומי צריך עזרה יותר גדולה. צריך להתייחס להכל באופן ממלכתי. אני משוכנע שעזרה לעולם הספורט זה הכרח ולא מותרות. אין שום סיבה שתחומים פוריים כאלה ירדו לתחתית סדר היום".

"במובן מסוים דווקא בתקופה הקשה, הצורך האנושי ביצירה תרבותית וספורט משגשג, בשביל זה אנחנו קמים בבוקר. אני כאן כדי לדאוג שכל זה יתקיים, כדי שהתחומים האלה יחזרו לפרוח. יהיו ימים קשים, אבל נרים את הראש כדי לעשות דברים משמעותיים. כעת נדרשות פעולות דחופות כדי להציל את התרבות והספורט. אני מתכוון לעבוד קשה כדי לעזור לאלה שגם איבדו את העבודה שלהם בתחומים האלה. מרגע זה אני כאן כדי להיאבק למענכם. לא אשחרר הבטחות גדולות על תוצאות, רק הבטחה על מאמץ. באתי באמת לעבוד קשה".

בעמוד הפייסבוק עוד לפני כן הוא כתב: "מאהבה עמוקה, ממחויבות עמוקה ובפתיחות גדולה אני בא לעסוק ולהוביל את תחומי התרבות והספורט בישראל... אכן טוב שקמה ממשלה בישראל וזכות להיות חלק ממנה, אבל תפילה בליבי שלא אחטא בגאוותנות. יחד עם החברים מכחול לבן וכלל הממשלה, מבטיח לעבוד קשה מאוד ולעשות כל שבידי, כדי לקדם את התרבות והספורט בישראל ובכלל לתת יד כדי שמדינת ישראל תדע ימים יפים יותר".

גם יו"ר מנהלת הליגות, ארז כלפון, ביקש לברך את טרופר ואמר: "אנחנו מברכים את ח"כ טרופר על מינויו לתפקיד שר התרבות והספורט של מדינת ישראל. אנו בטוחים שבשעה הקשה ביותר שידע הספורט הישראלי מימיו, השר יתגייס ויסייע ככל שביכולתו לקבוצות הכדורגל על מנת שיוכלו לצלוח משבר כלכלי זה. אנחנו יודעים שחיליק אוהב ואוהד כדורגל וכדורסל. הצלחתו הצלחתנו".

השרה היוצאת, מירי רגב, נפרדה אחרי חמש שנים בתפקיד והעבירה את הלפיד לטרופר: "חילי ברוך הבא למשרד התרבות והספורט. המהפכות שהובלתי מביאים אותך לעמוד בראש משרד עוצמתי. זה משרד נחשק, תקציבו גדל באופן משמעותי. מי שקיבלו בעבר פירורים מהתקציב, הפריפריה הגאוגרפית והחברתית, זוכים היום לנתח ראוי יותר. הזכות לצרוך תרבות וספורט היא זכות בסיסי של אזרחי ישראל. העליתי את זה לראש סדר היום הציבורי וקבעתי עובדות בשטח".

אחרי שהסבירה על העשייה בתרבות, עברה גם לדבר על הספורט: "בחמש השנים האחרונות הבאנו את הספורט הישראלי להישגים מקצועיים שמעולם לא היה בהם. תקציב הספורט גדל באופן משמעותי ולראשונה חצה את מיליארד השקלים. תכנית המתקנים שהורחבה הביאה למתן הרשאות למאות תשתיות ומתקני ספורט במגזרים שונים. מגרשי כדורגל, טניס, בריכות שחייה. העלינו חיוך על פניהם של אלפי ילדים ובני נוער שהיו זקוקים למתקני ספורט כדי להביא לידי ביטוי את היכולות שלהם".

רגב הזכירה את ההישג של מדליית הזהב בג'ודו באבו דאבי: "פתחתי במאבק שנלחם במדינות שלא מאפשרות לספורטאים שלנו להגיע ולהשתתף תחת דגל ישראל. הדרך עוד ארוכה, עלינו לבעוט את הפוליטיקה ממגרשי הספורט. עלינו לזכור את הרגע המכונן של ניגון התקווה באבו דאבי. שרנו את ההמנון, הנפנו את הדגל. צריכים לזכור שהעם היהודי יכול ורשאי להגיע לכל מקום בעולם".

"אירחנו כאן את הג'ירו ד'איטליה בפעם הראשונה. נכנסנו לאירוח חלק מהסבב העולמי בג'ודו. הבטחתי לנשיא איגוד הג'ודו שכל מדינה שתגיע תוכל להשתתף ולהיות גם עם הדגל וגם עם ההמנון. פנינו לשלום ואנחנו לא משחקים בספורט בדרך פוליטית. אירחנו את היורובאסקט, אליפות העולם לנבחרות צעירות בכדורגל ועוד. הספורט הפך לשגריר נוסף של ישראל".

"בעת האחרונה בצל הקורונה, משרד התרבות והספורט היה הראשון להציג מתווה לחזרה לשגרה. זאת כדי לאפשר לגופים הנתמכים בנו לשרוד. החזרנו את הספורט התחרותי וההישגי יחד עם העממי והציבורי. כל המוסדות חזרו לשגרה, הליגות יצאו לדרך, מדינה שנייה אחרי גרמניה. הישג אדיר. המשרד גיבש נוסחאות פיצויים, ויש וועדות עם משרד האוצר".

מנכ"ל משרד הספורט, יוסי שרעבי, גם כן עלה לנאום בטקס: "זה רגע מרגש. אנחנו מסכמים קדנציה של 5 שנים. הפכנו למשרד חברתי ושירותי, שרואה את החברה הישראלית על כל גווניה. היו שנים לא קלות, אבל מלאות עשייה. טרופר, שמך הולך לפנייך, איש חינוך ואדם ערכי. ממש קונצנזוס. הציפיות ממך גבוהות. יש לפנייך אתגר גדול, אעשה כל שבידי שהכניסה תהיה קלה, מלמדת ומהירה".
מעבר לתגובות