בעיית בנדר וחוסר הריכוז: סיכום ההפסד של מכבי ת"א

הצהובים נכנעו בפעם השלישית ברציפות לראשונה בעידן ספרופולוס, כשבמוקד נמצא הקרואטי שנראה אבוד בהגנה. בלייזר: "העונה עוד ארוכה ואני בטוח שננצח במשחק הבא"

רועי כהן
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

כל מאמן, בכל רמה, יודע שגם כשמפסידים, הדבר החשוב הוא לראות האם חל שיפור בגורמים שהביאו להפסדים קודמים, או במילים אחרות, האם חלה התקדמות, למרות ההפסד. הבעיה העיקרית של יאניס ספרופולוס כרגע היא לא ההפסד השלישי ברציפות, אלא העובדה שכל שלושת ההפסדים הללו היו דומים מדי וחלקו יותר ממכנה משותף אחד. היי, אפילו תוצאת המשחק אמש זהה להפסד בהיכל ביום רביעי: 85:82.

ניקח למשל את סקוטי ווילבקין. בכל שלושת ההפסדים הוא הגיע לרבע האחרון כשהוא קולע חמש נקודות ומטה. בכל שלושת ההפסדים הוא התעורר, אבל זה היה מאוחר מדי: נגד צסק"א הוא סיים עם 20 נקודות, נגד באיירן עם 27, אמש הוא סיים עם 18 כולל שלשת קלאץ' גדולה, שלא הספיקה לניצחון, ממש כמו שקרה בשני המחזורים האחרונים.

ההפסד השלישי ברציפות הפך לרצף ההפסדים הארוך ביותר של מכבי מאז מינויו של ספרופולוס בנובמבר 2018. באותה עונה היו למכבי שני מקרים של שני הפסדים רצופים, הראשון מייד עם הגעתו בהפסדים לאנאדולו בחוץ ופנרבחצ'ה בבית, השני במחזורים 26-27 של עונת 18/19 עם צמד הפסדים ביתיים לאנאדולו ולז'לגיריס. בעונה שעברה מכבי הפסידה פעמיים ברצף בארבעה מקרים שונים ולמעשה כל ההפסדים של הצהובים באותה עונה באו בצמדים, למעט ההפסד שנעל את העונה לכוכב האדום בחוץ. אמש, כאמור, זו הפעם הראשונה שספרופולוס הפסיד בשלושה משחקים ברציפות יחד עם מכבי. 

לראשונה בעידן ספרופולוס, מכבי ת"א סופרת שלושה הפסדים רצופים ביורוליג (אלן שיבר)
לראשונה בעידן ספרופולוס, מכבי ת"א סופרת שלושה הפסדים רצופים ביורוליג (אלן שיבר)

כמה סבלנות תהיה עם בנדר?
ייתכן שסיפור המשחק אמש הוא סוגיית דראגן בנדר, שמסתמן כבור הגנתי גדול יותר ממה שחשבו: נגד צסק"א מכבי פיגרה בתשע נקודות כשהוא היה על הפרקט, אתמול זה החמיר עם מינוס 12 והמון בלבול, שפת גוף ששידרה חוסר ביטחון מוחלט ואפס זריקות לסל. למרות שספרופולוס זיהה את הבעיה יחסית מהר, 08:19 הדקות של בנדר למעשה הכתיבו את הטון של המשחק, במקום לנצל את שבע נקודות היתרון שהיו לה ביד - עד שהגיע בנדר. אגב, גם חברו של בנדר, אנטה ז'יז'יץ', סיים את המשחק עם מינוס 15 לא מחמיא במיוחד.

השאלה הגדולה היא כמה מכבי מוכנה לחכות להשתלבות של הטאלנט הקרואטי. כי בינתיים היא מפסידה במשחקים ובנדר, כידוע, בכלל חתום על חוזה של תקופה ראשונית של שלושה חודשים, אז האם המאמץ בכלל שווה את זה? מצד שני, אחרי שלושה חודשים כאלה, האם יהיה מי שיקפוץ עליו בליגה הטובה בעולם?

והמכנה המשותף השלישי - בעיית הריכוז. לא, אנחנו לא מתכוונים לרכז, אלא לריכוז עצמו, זה שספרופולוס הצביע עליו כגורם העיקרי להפסד לבאיירן. מכבי השאירה יותר מדי נקודות על הקו (8 החטאות מתוך 19 נסיונות, 58% בלבד) ובמשחק צמוד המשמעות היא אקוטית. גם נושא האיבודים ממשיך להזיק לצהובים, שאיבדו אתמול שמונה כדורים במחצית השנייה ו-14 בסך הכל.

"היה משחק קשה שהגיע עד הזריקה האחרונה", אמר בסיום אלייז'ה בריאנט, שלא הצליח למנוע את שלשת הניצחון של ארון האריסון, "אני חושב ששיחקנו טוב, הבנאדם תפר זריקה קשה וצריך להוריד בפניו את הכובע, אבל אני חושב שאנחנו משתפרים והפוקוס שלנו הוא להיות יותר טובים בכל משחק שעובר. זה עצוב להפסיד אבל אלו משחקים שנלמד מהם ונפתח מהם הרגלים טובים".

בנדר. שוב נראה אבוד בהגנה (אלן שיבר)
בנדר. שוב נראה אבוד בהגנה (אלן שיבר)

עיטור העוז
היו גם כמה נקודות אור, למרות ההפסד: אות'לו האנטר שהתאושש אחרי שני משחקים לא טובים נגד צסק"א ובאיירן, כריס ג'ונס שזכה למחמאות למרות שתי החטאות העונשין ברגעי ההכרעה, וכמובן עוז בלייזר, שהראה גרף שיפור מהיר מאוד, ויש שיגידו מפתיע מאוד. רק לפני שני מחזורים הוא למד על בשרו איך מבצעים שלוש עבירות בדקה אחת, ואתמול באותה דקה הוא כבר תפר שתי שלשות, ובהמשך היה השחקן הכמעט יחידי שהתעלה בהגנה, עם סחיטת עבירות חשובות וכיסויים נהדרים על וטרן יורוליג כמו פרינטזיס.

"הסיום עצמו של המשחק מאוד מאכזב" סיכם בלייזר, "הרגשתי שהיינו יכולים לנצח במשחק וזאת הייתה המטרה שלנו מהרגע שהתחלנו אותו ועד הרגע האחרון, האמנו בזה. נכנסה להם שלשה מאוד קשה אבל זה חלק מהמשחק. אני גאה בחבר'ה, בדרך שנלחמנו, ומפה יש לנו רק דרך אחת ללכת בה - וזה למעלה ולנצל את הרוח שהבאנו היום ואת האחדות. התקדמנו לדעתי מהמשחקים הקודמים וצריך עכשיו לעלות למעלה, העונה עוד ארוכה ואני בטוח שננצח את המשחק הבא".

גם ספרופולוס השתדל לקחת את הדברים החיוביים מההפסד: "הראינו פנים אחרות לעומת ההפסד הקודם וגם המשחק הזה הוכרע על הפרטים הקטנים, אבל היום הרווחנו שניים מהשחקנים החדשים שלנו, כריס ג'ונס ועוז בלייזר שהוכיחו שהם כבר שחקני יורוליג. עם זאת, אנחנו עצובים כי זה הפסד שלישי ברציפות שאנחנו סופגים בדקה האחרונה, והפעם בשנייה האחרונה. נמשיך לעבוד על הפרטים הקטנים כדי שבעתיד ננצח במשחקים מהסוג הזה".

בלייזר הראה שהוא שחקן יורוליג (GETTY)
בלייזר הראה שהוא שחקן יורוליג (GETTY)
מעבר לתגובות