חמסה חמסה: החמישיות היעילות של מכבי תל אביב

למה הפציעה של כספי היא מכה קשה למכבי ת"א, מאיזה שילוב יאניס צריך להימנע ולאיזה ציוות אחוז מושלם מחוץ לקשת. ניתחנו את החמישיות של הצהובים ביורוליג - הנתונים פה

רועי כהן
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

קצת יותר מסיבוב שלם של יורוליג כבר מאחורינו, פרק זמן מספיק כדי לגבש דעה מוצקה על הכדורסל של מכבי תל אביב. זה היה סיבוב מלא בתהפוכות, ומכבי של היום היא לא אותה קבוצה של מחזורי הפתיחה, הן לא מבחינת היכולת ובעיקר לא מבחינת חומר השחקנים. לכן החלטנו לבדוק אילו חמישיות של יאניס ספרופולוס הן היעילות ביותר, ומאיזה הרכבים עדיף למכבי להימנע.

מבט על טבלת הפלוס/מינוס ביורוליג מגלה כי מכבי ניצבת במקום ה-2 עם הפרש חיובי מצטבר של 136. יותר מצסק״א (124) ויותר מהיריבה הערב (21:05) ברצלונה (118), ופחות מריאל ואנאדולו שחולקות את המקום הראשון (152). אבל איזה הרכבים של מכבי אחראים על ההישג הזה, והאם גל הפציעות משחק תפקיד?

החמישיות הרעות: קו קדמי טעון שיפור
נתחיל בביצועים הפחות טובים. החמישייה הכי פחות טובה של מכבי ת״א רשמה מדד פלוס/מינוס מצטבר שלילי של 14- והיא מורכבת מג׳ון דיברתולומיאו, נייט וולטרס, דני אבדיה, קווינסי אייסי ואותלו האנטר. עם זאת, צריך להדגיש: החמישייה הזאת שיחקה יחד במצטבר רק 3:17 דקות, והמשמעות היא שצוות האימון של מכבי יודע לזהות את החולשה של ההרכב הספציפי הזה ולא הלך איתו יותר מדי.

ספרופולוס. יודע להימנע מהחמישייה הפחות טובה (יורוליג)
ספרופולוס. יודע להימנע מהחמישייה הפחות טובה (יורוליג)

חמישיות חלשות נוספות: דורסי, בראיינט, זוסמן, אייסי והאנטר (3:19 דקות, 12-), וגם ווילבקין, זוסמן, אבדיה, אייסי והאנטר (5:48 דקות, 10-). זיהיתם את המכנה המשותף? שלושת החמישיות החלשות ביותר כוללות את אייסי והאנטר בקו הקדמי, וזה יכול להיות חומר למחשבה עבור יאניס ספרופולוס, אלא שהנתונים על החמישיות היעילות ביותר עלולים קצת לבלבל, ונפרט בהמשך.

החמישיות הטובות: געגועים לכספי ולבלאק
בגזרת החמישיות הטובות ביותר של מכבי אנחנו מקבלים ייצוג למכבי של פתיחת העונה, זאת שלפני גל הפציעות. החמישייה הטובה ביותר של מכבי רשמה הפרש מצטבר של 31 נקודות, והיא כוללת את וולטרס, ווילבקין, זוסמן, כספי ובלאק. גם כאן אפשר לראות שספרופולוס ידע בזמן אמת כי זו החמישייה החמה שלו, מכיוון שהוא הלך איתה לא מעט - 38:45 דקות ליתר דיוק, וזו גם החמישייה ששיחקה הכי הרבה ביחד.

בחמישיות הטובות הבאות אייסי והאנטר חוזרים לככב. ההרכב השני בטיבו של מכבי כולל אותם, לצד ווילבקין, דורסי ובראיינט והוא שיחק יחד 23:47 דקות ורשם 27+. החמישיה השלישית ביעילותה כוללת אותם לצד בראיינט, ווילבקין וזוסמן, עם 21+ ב-32:38 דקות.

בלאק וכספי. במכבי ת"א מתגעגעים? (אלן שיבר)
בלאק וכספי. במכבי ת"א מתגעגעים? (אלן שיבר)

אז כן, אייסי והאנטר מככבים גם בהרכבים רעים וגם בחמישיות יעילות, והמשמעות היא בעיקר שרמת האפקטיביות שלהם משתנה בהתאם לגארדים שמשחקים לצידם. כך למשל, כשסקוטי ווילבקין משובץ איתם באותה חמישייה, התפוקה בדרך כלל חיובית, ושילובם לצד וולטרס, בריאנט ודורסי מניב תוצאות פחות טובות.

נתון נוסף שבולט בבירור בבדיקת החמישיות, הוא שהחמישיות המוצלחות של מכבי מצליחות לייצר אחוז קליעה מצוין מעבר לקשת: שלושת החמישיות הטובות ביותר קולעות 42%, 50% ו-50% בהתאמה, וגם אחוזים יפים מאוד ל-2: 77%, 57% ו-67% בהתאמה.

בונוס: חמישיות על נייטרו
חפירה בהרכבים השונים שהריץ ספרופולוס מתחילת העונה מגלה כמה שילובים שהיו רצחניים במיוחד עבור מכבי. כך למשל היה ההרכב של וולטרס, דורסי, בריאנט, כספי והאנטר, שאמנם שיחק יחד רק 4:29 דקות, אבל ב-10 פוזשנים קלע 14 נק׳ ב-100% מ-3; חמישייה בולטת נוספת שהיתה קטלנית במיוחד היתה זו של ווילבקין, דורסי, זוסמן, אייסי והאנטר, שב-32 פוזשנים קלעה 32 נקודות ב-79% ל-3.

אבל החמישייה הקטלנית מכולן היתה כנראה זו של וולטרס, ווילבקין, זוסמן, אייסי והאנטר, שב-29 פוזשנים צלפה 41 נקודות ב-77% ל-3 ו-66% ל-2 בנתח דקות של 14:38 ובהפרש מצטבר של 17 נקודות.

מעבר לתגובות