בתום מותחן אדיר: צסק"א העפילה לגמר הפיינל פור

הקרב בין שתי הענקיות של היורוליג ענה על כל הציפיות. הרוסים חזרו מפיגור 14 מול ריאל מדריד ונקמו על ההפסד בשנה שעברה עם 90:95 גדול. ננדו דה קולו וסרחיו רודריגס התעלו עם 23 נקודות כל אחד ואיטודיס חגג כל הדרך לגמר מול אנדולו אפס. אלופת אירופה בחוץ

תגיות: יורוליג

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

אחרי שנתיים שנעדרה מגמר היורוליג, צסק"א מוסקבה חזרה ובגדול. אחרי מותחן ענק ברבע האחרון, הרוסים חזרו השיגו 90:95 גדול על אלופת אירופה היוצאת, ריאל מדריד. השחקנים של דימיטריס איטודיס היו בפיגור לאורך רוב שלבי המשחק, אבל סיפקו קאמבק אדיר ונקמו על ההפסד בשנה שעברה. בראשון אלופת ה-VTB תפגוש את אנדולו אפס, במטרה להשיג את תואר היורוליג השמיני בתולדות המועדון.

קלעו לצסק"א: ננדו דה קולו וסרחיו רודריגס 23 נקודות כ"א, וויל קלייברן 18, קורי היגינס 11, אותלו האנטר 8, קייל היינס 6, אלק פטרס ודניאל האקט 3 כ"א.

קלעו לריאל: פביאן קוזר 18 נקודות, סרחיו יול 13, אנתוני רנדולף 12, רודי פרננדס ופקונדו קמפאצו 10 כ"א, טריי תומפקינס 9, וולטר טבארס 6 (9 ריבאונדים), ג'ייסי קארול 5, ג'פרי טיילור 3, גוסטבו איון וגבריאל דק 2 כ"א.

ריאל מדריד של פאבלו לאסו איבדה את היורוליג, ותיעדר מהגמר בפעם השלישית בלבד מתוך שמונה השנים האחרונות. היתרון של הבלאנקוס טיפס לאורך המשחק ל-13 ואף ל-14 נקודות, ושמונה דקות לסיום הזמן החוקי היא עוד הובילה בהפרש של שבע, אבל אז החלה הקריסה הגדולה שקבעה: לאירופה תהיה אלופה חדשה.

עם כל הכבוד למנצחת, זה היה הרבה יותר הפסד של אלופת ספרד. קבוצה עם כמות התארים של ריאל מדריד חייבת לדעת לשמור על יתרון, ובשמונה הדקות האחרונות היא קלעה 12 נקודות בלבד וספגה 24. הסמל של ההתמוטטות הספרדית הוא ללא ספק סרחיו יול, שלקח את המשחק על עצמו לקראת הסיום, לא הפסיק לזרוק ולהחטיא, וירד לספסל עם המגבת על הראש. הספרדי הוותיק עוד ניסה להציל את המשחק עם שלשה ענקית בדקה האחרונה, אבל החטיא שוב במהלך האחרון וצסק"א סיימה כמנצחת. האם היא חסרה לוקה דונצ'יץ' אחד כדי לנצח משחק שכזה?

ומי שלקחה, היא האימפריה מרוסיה. הקבוצה של איטודיס הפגינה ווינריות אדירה, קור רוח גדול והיה לה גם אקס פקטור: סרחיו רודריגס, מי ששיחק אצל היריבה, השאיר את הרוסים במשחק גם בדקות שבהן המשחק נראה אבוד לגמרי והיה שם בדקות האחרונות כדי להפוך את המשחק ולסדר לקבוצת הצבא האדום עוד 40 דקות, וצ'אנס לזכייה ראשונה ביורוליג אחרי שנתיים נטולות תואר. גם ננדו דה קולו לקח פיקוד ברגעים החשובים כולל השלשה שסללה את הדרך לניצחון 1:21 לסיום המשחק.

סיים כמנצח הגדול. איטודיס (getty)
סיים כמנצח הגדול. איטודיס (getty)
הוביל קאמבק ענק נגד האקסית המיתולוגית. רודריגס (getty)
הוביל קאמבק ענק נגד האקסית המיתולוגית. רודריגס (getty)
צסק"א חוזרת לגמר אחרי שנתיים. קלייברן (getty)
צסק"א חוזרת לגמר אחרי שנתיים. קלייברן (getty)
מהלך המשחק

ריאל פתחה מאוד דומיננטית את הרבע הראשון, ושתי דקות שמרה על צסק"א על נקודה אחת בלבד, אבל המוסקבאים התעוררו ושלשה של וויל קלייברן הצליחה להשוות ל-6:6. רודי פרננדס נכנס לעניינים, עם סל נהדר ושלשה שפתחה פער של שש לבלאנקוס, 7:13. סרחיו רודריגס, האקס המיתולוגי של ריאל, עלה מהספסל וכבר הפגין נוכחות עם סל שהוריד את ההפרש ל-15:11 בלבד, ונענה בצד השני עם אנתוני רנדולף שהטביע והחזיר את היתרון לשבע עם זריקת בונוס מהקו. סל של סרחיו יול מהספסל כבר העלה את הבלאנקוס ליתרון שיא, 22:11, אבל חמש נקודות רצופות של הרוסים החזירו את הפער לשש. בסיום הרבע הראשון, הקבוצה של לאסו עם ידה על העליונה, 18:22 לאלופת אירופה.

הרבע השני נפתח באדום: הכניסה של רודריגס המשיכה לתת את אותותיה, כשסל שלו הצליח למחוק כליל את ההפרש שריאל עמלה עליו כל הרבע הראשון, קבע שוויון 26:26 אחרי שתיים וחצי דקות בלבד, ושלשה גדולה שלו 06:23 לסוף הרבע העבירה את היתרון לצד של האדומים. הגארד הספרדי של אלופת ה-VTB המשיך לשחק מצוין, והגיע ל-14 נקודות כבר באמצע הרבע השני. פביאן קוזר עם חדירה מצוינת המשיך משחק טוב משלו והעלה את ריאל ליתרון 36:38. אחרי דקות ארוכות של שוויון, טריי תומפקינס המחליף עם שלשה גדולה שוב פתח פער של שש לריאל מדריד, אבל הקבוצה של איטודיס נשארה בחיים וסיימה את הרבע עם שלשה של קלייברן על הבאזר, רק 45:43 ללבנים בסיום המחצית הראשונה.
הגיבור הטראגי. יול (getty)
הגיבור הטראגי. יול (getty)
ואולי הוא היה החתיכה החסרה? רודריגס חוגג (getty)
ואולי הוא היה החתיכה החסרה? רודריגס חוגג (getty)

מחדרי ההלבשה יצאו שתי הקבוצות באווירה קשוחה מאוד. בשלוש הדקות הראשונות של הרבע השלישי, התוצאה עמדה על 1:6 בלבד לריאל, אבל מי שיצאה מהמאבק כמנצחת היא אלופת אירופה עם סל ועבירה של קמפאצו, ושתיים נוספות של גוסטבו איון שפתחו פער של שמונה נקודות, 48:56. הבריחה של ריאל נמשכה, כששוב קמפאצו עם שתיים ורנדולף עם שלשה גדולה החזירו את יתרון השיא של המדרידיסטאס, 50:61. ריאל כבר עלתה ליתרון 14, ונראתה כמי שבלתי ניתנת לעצירה. צסק"א עוד ניסתה להכניס אבק של מאבק, אבל בצד השני היה סרחיו יול עם כל הניסיון שקלע סל עם עבירה. היתרון לא ירד מהספרות הכפולות לאורך רוב הרבע השלישי, אבל שוב הגיע סרחיו רודריגס עם חמש נקודות רצופות שהוריד את ההפרש לשמונה, 65:73 לריאל עשר דקות לסיום.

דווקא כשנראה היה שהמשחק גמור, הגיעו דקות רעות במיוחד של סרחיו יול בתחילת הרבע הרביעי והרוסים הורידו את הפער לחמש בלבד, 78:73. צסק"א המשיכה לרדוף, ו-06:13 גם פאבלו לאסו קיבל עבירה טכנית בהחלטה שכמו סימנה: משחק חדש. שלשה של נאנדו דה קולו הבהירה היטב את המגמה, והורידה את ההפרש לנקודה אחת בלבד, 80:79 (!). קלייברן קיבל הזדמנות להעלות את הרוסים ליתרון ראשון אחרי הרבה זמן, אבל קלע רק אחת. שוויון 80, 03:25 לסוף הזמן החוקי. כאן ריאל סימנה שהמשחק עדיין בידיים שלה: ג'פרי טיילור קלע שלשה אדירה, והחזירה את היתרון למדרידיסטאס. המשחק התפתח לקרב צמוד, ו-01:21 לסיום הגיע נאנדו דה קולו עם שלשה אדירה שהעבירה את היתרון לצד הרוסי, 85:87.

בתוך הדקה האחרונה, רנדולף עם שתי החטאות מתחת לסל, קמפאצו סיים את המשחק בצד השני ושתי זריקות של נאנדו דה קולו כבר פתחו פער של ארבע לצסק"א. אחרי שהרוסים שמרו על היתרון לקראת הסוף, סרחיו יול כבר הוריד את הפער לנקודה בלבד, 90:91, אבל בצד השני צסק"א היתה רגועה מהקו. במהלך האחרון, יול יכול היה לשלוח את המשחק להארכה אבל השלשה שלו יצאה החוצה. צסק"א ניצחה 90:95 וחזרה לגמר היורוליג.

הוסף תגובה