"למכבי ת"א יש הכל. תסיים בין המקום השישי לשמיני"

רגע לפני שהצהובים יפתחו את העונה האירופית מול פנאתינייקוס, בדקנו מה העיתונאים ביוון חושבים על הסיכויים שלהם להצליח. "ההגרלה קשה, אבל יכולה להיות דבר חיובי"; "המפתח יהיה לשמור על הבית"; "בלאק יכול להיות הסנטר הדומיננטי ביותר ביורוליג"

רועי כהן, שליח ערוץ הספורט לאתונה
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

התקשורת היוונית נחשבת לרבת השפעה בסיקור הקבוצות השונות בכדורסל היווני בפרט והאירופי בכלל. אומרים שהפרינט מת, אבל ביוון הוא חי ובועט, עם עשרות יומונים ושבועונים שעוסקים רק בספורט. ברמה המקצועית, רוב הכתבים המובילים הם בעלי רקע חזק באנליטיקה, מה שהופך את דיווחיהם לבעלי ערך מקצועי של ממש. אספנו כמה מהעיתונאים הבכירים שמסקרים את פנאתיניאקוס ואת היורוליג, כדי לקבל פרספקטיבה אירופאית על סיכוייה של מכבי תל אביב העונה ביורוליג.

  • 21:00, ישיר ב-5SPORT ו-5SPORTHD: מכבי ת"א פותחת עונת יורוליג אצל פנאתינייקוס

ג'ורג' זאקאס, SDNA.gr: "יש למכבי ת"א הכל"
"אני חושב שהסגל של מכבי ת"א טוב יותר מזה של העונה שעברה, כי הם שילבו את הכל", מנתח זאקאס, "פוטנציאל אולי לחמישייה השנייה המצטיינת כמו סקוטי ווילבקין, שהוכיח את עצמו באירופה והוא נהדר לרמה הזאת; הם שילבו ניסיון של שחקנים כמו ג'רמי פארגו ואלכס טיוס לצד שחקני NBA כמו ג'וני אובריאנט וטאריק בלאק, שהוא לדעתי יהיה הנשק העיקרי של מכבי. בכלל, אני מתרשם מאוד לטובה מהקו הקדמי שהיא בנתה; בנוסף, יש להם כשרונות צעירים ואני מדבר בעיקר על יובל זוסמן שהוא פרוספקט נהדר. כך שיש למכבי הכל - שחקנים מוכשרים, אולם מאוד ביתי, סגל טוב מאוד, אבל לא מצוין, והמשכיות עם מאמן שנשאר לשנה שנייה".

עם זאת, זאקאס סבור שהקרב השנה יהיה עוד יותר קשה: "אני לא יכול להגיד בוודאות שמכבי ת"א תעפיל לפלייאוף, אני מעריך את הסיכויים שלה לסיים בין המקומות השביעי לעשירי. אולי תרחיש הפספוס של העונה שעברה יחזור על עצמו. המפתח של מכבי ת"א יהיה שמירה על הבית ולהשיג כמה שיותר נצחונות בהיכל מנורה מבטחים. בעונה שעברה פנאתינייקוס העפילה בזכות זה שהיא שמרה על הבית, אז מכבי חייבת לנצח בישראל. אם היא תצליח לעשות את זה, הסיכויים שלה ישתפרו דרמטית".

זאקאס דווקא סבור שההגרלה הקשה של מכבי, שמזמנת לה שישה משחקי חוץ מתוך שמונה משחקים, לא צריכה לשחק תפקיד יותר מדי חשוב: "בעונה שעברה פאו קיבלה הגרלה קשה מאוד, אבל היא הצליחה לעשות ריצה יפה לקראת הסוף ולהשיג יתרון ביתיות. בסוף, כולם משחקים נגד כולם בבית ובחוץ, בתנאים שווים, אז אני חושב שזה דווקא טוב למכבי ת"א שהיא מקבלת לו"ז קשה כי בחודשיים הראשונים כל הקבוצות סובלות מהיעדר כימיה וחיבור, זה יכול לשחק לטובתה. כשמכבי תגיע לרצף שלה בבית, כבר תהיה לה כימיה טובה בהרבה וזה מה שיכריע. אפשר לפצות על הפסדים בתחילת הדרך, זה לאו דווקא דבר שלילי".

תקשורת הספורט ביוון מפותחת מאוד
תקשורת הספורט ביוון מפותחת מאוד
"למכבי ת"א יש הכל" (אלן שיבר)
"למכבי ת"א יש הכל" (אלן שיבר)

אלכס טריגאס, Sport24.gr: "בין מקום שישי לשמיני"
"אני חושב שמכבי מאוד התחזקה בקיץ", מסביר טריגאס. "לא רק בגלל שהם צירפו את סקוטי ווילבקין לקו האחורי, אלא גם בזכות התוספת של טאריק בלאק בצבע. אם הוא יצליח להתאים את עצמו לכדורסל האירופי הוא יכול להפוך לסנטר הדומיננטי ביותר ביורוליג. בנוסף, אני חושב שהעובדה שמכבי שמרה על מייקל רול ועל דיאנדרה קיין מראה על המשכיות ויציבות וזה מרכיב מאוד חשוב העונה".

על הסיכויים של מכבי להעפיל לפלייאוף לראשונה זה שלוש שנים אמר: "אני מאמין שיש לה סיכוי טוב. יש להם סגל נהדר, ואם הם יצליחו לנצח משחקים צמודים ולשמור על הבית, זה יעשה את העבודה. אני מעריך שמכבי תסיים בין המקומות 6-8".

טריגאס מדגיש את החשיבות העצומה לפתיחה טובה ביורוליג, למרות סדר המשחקים הקשה שמזמן למכבי שישה משחקי חוץ מתוך השמונה הראשונים: "למכבי ולברצלונה יש את ההגרלה הכי קשה בפתיחה. המשמעות היא שמכבי חייבת להיות עקבית מהרגע הראשון. הדבר הכי חשוב זה להציג מחויבות ולחימה בהגנה, דברים שמכבי לא כל כך הראתה בשנים האחרונות. אני מאמין שאם הם יצליחו לנצח בשלושה מתוך ששת משחקי החוץ, זו תהיה התחלה טובה וייתן להם הרבה ביטחון להמשך".

"המשכיות עם מאמן שנשאר לעוד שנה" (אלן שיבר)
"המשכיות עם מאמן שנשאר לעוד שנה" (אלן שיבר)

קונסטנטינוס מלאייס, Gazzetta.gr: "לא רואה את הישראלים משתלבים"
"מכבי זה מועדון מפואר, אבל מאז הזכייה ב-2014 הוא לא היה פקטור, לא הצליח להסתגל לפורמט החדש של היורוליג", מנתח מלאייס. "בפורמט הזה, קבוצות צריכות יציבות והמשכיות ואלו דברים קריטיים שלמכבי פשוט לא היו".

"נבן ספאחיה בנה העונה סגל סולידי עם קו אחורי נהדר ושלושה שחקנים נפלאים בקו הקדמי כמו בלאק, טיוס ואובריאנט, אבל קשה לי לראות איך הישראלים הצעירים ישתלבו ויקבלו דקות. הסגנון של מכבי הוא אמריקאי, כזה שדורש הרבה יצירתיות ואינסטינקטים, ואת זה יש לגארדים בשפע. בסופו של דבר זאת שאלה של עקביות, אם למכבי תהיה עקביות, היא תעפיל לפלייאוף".

"בלאק יכול להיות הסנטר הדומיננטי ביותר ביורוליג" (אלן שיבר)
"בלאק יכול להיות הסנטר הדומיננטי ביותר ביורוליג" (אלן שיבר)
מעבר לתגובות