בשורה לישראל: השינויים בפורמט של ליגת האלופות

בצל סערת הסופרליג, אופ"א אישרה את הרפורמה במפעל הבכיר שלה - והוא אמור לצאת לדרך החל מעונת 2024/25. החידוש שיקל על אלופת ליגת העל והמתווה המלא - בפנים

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

אחרי שמחלוקת בין ארגון הכדורגל האירופי לנציגי הקבוצות הגדולות בדבר השליטה על זכויות שידור ונותני חסויות הובילה להתפצלות ולהקמת סופר-ליג חדשה, הגיעה התשובה של אופ"א. קברניטי הארגון אישרו היום (שני) את הפורמט החדש של ליגת האלופות בכינוס של אופ"א והוא ייצא לדרך ב-2024. החוזה על ההסכם החדש יימשך עד 2033.

השינוי המהותי ביותר הוא הגדלת המפעל מ-32 קבוצות ל-36 קבוצות. הרעיון הוא מצד אחד לבלום את שאיפות הסופר-ליג אליו דוחפות הקבוצות הגדולות, ומצד שני להגדיל את הרווחים של המפעל הנוכחי וכתוצאה מכך להשפיע את רצון אותן מעצמות על ש"ערקו" לליגה סגורה.

החידוש העיקרי, כאמור, הוא הגדלת המפעל: אז כיצד יחולקו ארבעת הכרטיסים הנוספים? כרטיס אחד יהיה לנציגה מהליגה החמישית (צרפת); עוד כרטיס אחד יגיע לאלופה ב"מסלול האלופות" - וזו בשורה חיובית לכדורגל הישראלי, שכן אלופת ליגת העל תקבל הזדמנות טובה יותר להעפיל (5 כרטיסים במסלול במקום 4 במתווה הנוכחי).

בנוסף, שתי קבוצות יקבלו כרטיס למפעל על בסיס ניקוד היסטורי בחמש השנים האחרונות, לקבוצות אשר לא יעפילו ישירות למפעל דרך הליגה, אבל כן יהיו במקומות לאירופה.

נציגה צרפתית נוספת מובטחת (getty)
נציגה צרפתית נוספת מובטחת (getty)

מלבד זאת, שלב הבתים של ליגת האלופות יתבטל ובמקומו תונהג ליגה של 10 משחקים לכל קבוצה (5 בית ו-5 חוץ), לפי המודל השוויצרי. בסיום המשחקים, שיערכו בין ספטמבר לינואר, יעלו 8 הראשונות לשמינית הגמר. עוד 8 מקומות יקבעו בפלייאוף בין המדורגות 9 עד 24. המשמעות של ביטול שלב הבתים היא שקבוצות במפעל המורחב כבר לא ינשרו ל-32 האחרונות בליגה האירופית. בסך הכל הקבוצות יקיימו עוד כ-100 משחקים בשלב המוקדם, דבר שיעניק להן עוד הכנסה נאה ממכירת כרטיסים וזכויות שידור מהטלוויזיה.

דבר נוסף שיעלם מהמפעל הוא ההגרלות: משחקי שמינית הגמר יקבעו על בסיס המיקום. כלומר, הראשונה תפגוש את המדורגת 16, השניה את המדורגת 15 וכך הלאה. כפי שנהוג בפלייאוף ה-NBA למשל. המשחקים יתקיימו באמצע השבוע ולא בסופי שבוע, כדי לאפשר לליגות לקיים משחקים באופן סדיר. עם זאת, ברור כי הרפורמה החדשה תעמיס בצורה בלתי רגילה על השחקנים והקבוצות, כאשר מי שירוויחו מכך הן בעיקר הנציגות העשירות מהליגות הגדולות.

בשורה התחתונה, ליגת האלופות החל מ-2024/2025 תיראה כך:
36 קבוצות, במקום 32
10 משחקים לכל קבוצה, במקום 6. אין שלב בתים
8 הראשונות יעלו לשמינית הגמר
מקומות 9 עד 24 יאבקו בפלייאוף על שמינית הגמר
המשחקים יערכו באמצע השבוע

חסל סדר הגרלות (Getty)
חסל סדר הגרלות (Getty)
הצביעו בסקר!
מעבר לתגובות