תשובה לסופרליג: הפורמט החדש של ליגת האלופות

אחרי העיכוב, הרפורמה במפעל הבכיר באירופה צפויה לצאת לדרך בשני לאחר הכינוס של אופ"א. המרוויחות, המפסידות ומה המשמעות עבור הקבוצות הישראליות? כל הפרטים פה

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

אחרי שמחלוקת בין ארגון הכדורגל האירופי לנציגי הקבוצות הגדולות בדבר השליטה על זכויות שידור ונותני חסויות גרמה לעיכוב ההחלטה על הרפורמה בליגת האלופות, מחר (שני) צפוי להתקבל האישור הסופי על הפורמט החדש (החל מ-2024) בכינוס של אופ"א.

בכל מקרה, זוהי תזכורת למה שאמור לקרות מ-2024 בכפוך לאישור: השינוי המהותי ביותר הוא הגדלת המפעל מ-32 קבוצות ל-36 קבוצות. הרעיון הוא מצד אחד לבלום את שאיפות הסופרליג אליו דחפו הקבוצות הגדולות ומצד שני להגדיל את הרווחים של המפעל הנוכחי וכתוצאה מכך להשפיע את רצון אותן מעצמות על.

כבר עכשיו חשוב לומר: השינויים לא אמורים להשפיע על הכדורגל הישראלי. נכון לעכשיו, אם ישראל תשמור על המיקום שלה, האלופה תלך למוקדמות ליגת האלופות למסלול האלופות, כאשר מקומות 2, 3 ומחזיקת הגביע יעפילו לליגת הקונפרס.

לפי המתווה המסתמן ארבעת הכרטיסים החדשים יחולקו בצורה הבאה: המקום הרביעי מהליגה החמישית בטיבה (כרגע צרפת) יקבל כרטיס נוסף למפעל הנוצץ ועוד כרטיס אחד יוענק לאלופה אחת מבין הליגות שלא שולחות נציגה ישירה לשלב הבתים, כלומר הליגה שמדורגת במקום ה-11 בדירוג אופ"א (כרגע הטורקית). שני מקומות נוספים יקבעו על בסיס דירוג היסטורי של אופ"א, דבר שיאפשר לקבוצות גדולות שלא הצליחו בעונה מסוימת להעפיל לאלופות, לקבל גלגל הצלה, על בסיס עברן.

נציגה צרפתית נוספת מובטחת (getty)
נציגה צרפתית נוספת מובטחת (getty)

מלבד זאת, שלב הבתים של ליגת האלופות יתבטל ובמקומו תונהג ליגה של 10 משחקים לכל קבוצה (5 בית ו-5 חוץ), לפי המודל השוויצרי. בסיום המשחקים, שיערכו בין ספטמבר לינואר, יעלו 8 הראשונות לשמינית הגמר. עוד 8 מקומות יקבעו בפלייאוף בין המדורגות 9 עד 24. המשמעות של ביטול שלב הבתים היא שקבוצות במפעל המורחב כבר לא ינשרו ל-32 האחרונות בליגה האירופית. בסך הכל הקבוצות יקיימו עוד כ-100 משחקים בשלב המוקדם, דבר שיעניק להן עוד הכנסה נאה ממכירת כרטיסים וזכויות שידור מהטלוויזיה.

דבר נוסף שיעלם מהמפעל הוא ההגרלות: משחקי שמינית הגמר יקבעו על בסיס המיקום. כלומר, הראשונה תפגוש את המדורגת 16, השניה את המדורגת 15 וכך הלאה. כפי שנהוג בפלייאוף ה-NBA למשל. המשחקים יתקיימו באמצע השבוע ולא בסופי שבוע, כדי לאפשר לליגות לקיים משחקים באופן סדיר. עם זאת, ברור כי הרפורמה החדשה תעמיס בצורה בלתי רגילה על השחקנים והקבוצות, כאשר מי שירוויחו מכך הן בעיקר הנציגות העשירות מהליגות הגדולות.

חסל סדר הגרלות (Getty)
חסל סדר הגרלות (Getty)
הצביעו בסקר!
מעבר לתגובות