עסק יקר מדי: כמה יעלה לצרף את ארלינג הולאנד?

סכומי העתק של העברתו, השכר הלא הגיוני וכמה חולצות יצטרכו למכור על מנת להחזיר משכורת שבועית שלו? ב"אתלטיק" ניתחו את מצב השוק, גילו אילו מועדונים באמת יכולים לשים את היד על הפלא הנורבגי והסבירו גם כיצד הוא יוכל להכניס להם גם הרבה מאוד כסף

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

לעיתים נדירות מאוד פורץ לתודעה שחקן שמאיים לשלוט בכדורגל העולמי. ארלינג הולאנד עדיין רחוק מאוד מלהפוך לאחד השחקנים הטובים בכל הזמנים, אבל ההתקדמות המדהימה שעשה בשנה וחצי האחרונות הובילה לכך שכל ענקיות היבשת רודפות אחריו. אז האם באמת מדובר בעסקה כל כך נוצצת ואילו מועדונים בכלל יכולים להרשות לעצמם להמר על הפלא הנורבגי? ב"אתלטיק" ניסו לענות על השאלות הללו בכתבת עומק מיוחדת.

נתחיל בנתונים היבשים. הולאנד, המלווה בסוכן הממולח מינו ראיולה, דורש שכר של 30 מיליון יורו לעונה מה שאומר שקבוצה שתרצה אותו תצטרך לשלם לו כ-1.1 מיליון יורו לשבוע השווים לכ-164 אלף יורו ביום. אם אותה קבוצה תרצה לצרף אותו כבר הקיץ היא תצטרך להיפרד מ-174 מיליון יורו או לחליפין לנסות לחכות לקיץ 2022 אז סעיף השחרור שלו יעמוד על 75-100 מיליון יורו. כלומר, הסכום הכולל ממנו תיפרד הקבוצה שתשים על הנורבגי את ידה הוא כ-463 מיליון יורו.

ראיולה אמר שיש עשרה מועדונים שיכולים להתמודד על צירופו של הולאנד, אבל המציאות שנוצרה בעקבות משבר הקורונה מקטינה את הכמות הזו. עם זאת, רכישת הולאנד תהיה יקרה לאין שיעור ומי שתהיה אמיצה מספיק כדי לשפוך סכומי עתק כאלה תקווה שזה ישתלם לה בעתיד עם זכייה בתארים, שיכניסו למועדון סכומי כסף שיחזירו את ההשקעה.

קבוצה שתרצה את הולאנד תצטרך לפתוח את הכיס לרווחה (GETTY)
קבוצה שתרצה את הולאנד תצטרך לפתוח את הכיס לרווחה (GETTY)

"ההבדל בין לשחק בשלב הבתים של ליגת האלופות לבין זכייה בה הוא בסביבות ה-58 מיליון יורו", הסביר קיירן מגווייר, מומחה בכלכלת כדורגל. "לזה מצטרפים בונוסים מהספונסרים, הכנסות מכרטיסים, כסף שנכנס מהסופר קאפ האירופי ומגביע העולם למועדונים. אם הולאנד יגיע ויוביל קבוצה לזכייה באלופות, זה יחזיר את ההשקעה".

מכירת חולצות מסייעת להחזיר חלק מההשקעה ואמורה להניב החזר מספק, אבל המועדון שישיג את הולאנד יצטרך למכור הרבה מהן. כמה, אתם שואלים? לפי הסיכום עם חברות הביגוד, המועדונים מרוויחים כ-5.78 יורו על כל חולצה כך שיהיה צורך למכור 200 אלף חולצות רק על מנת לממן את שכרו השבועי.

אז מהם באמת היעדים הריאליים להולאנד? "צ'לסי ומנצ'סטר סיטי יכולות באופן תיאורטי להרשות לעצמן להחתים את הולאנד וכך גם מנצ'סטר יונייטד", ניתח מגווייר. "טוטנהאם יכולה גם היא, אבל היא לא תעשה זאת משום שמדרגות השכר נמוכות בהרבה וגם עבור ליברפול זה יהיה אתגר משום שהבעלים שלה מעדיפים את השורה התחתונה מאשר תארים. ארסנל מפגרת מאחורי כולן וכך יוצא שלהולאנד אין הרבה אופציות בליגה האנגלית". או במילים אחרות: הכדור עובר לריאל מדריד, ברצלונה, פאריס סן ז'רמן ובאיירן מינכן.

מעבר לתגובות