הירושה שלו: האניגמה סביב מותו של מראדונה

שנה חלפה מאז הלך דייגו מראדונה לעולמו, אך סימני השאלה רק גדלים. מקרב האשמות בין בנותיו לרופאו ועורך דינו ועד ספר סנסציוני עם השם היומרני "הבריאות של דייגו: הסיפור האמיתי". על האניגמה סביב מותו

אבי אטיאס
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

העולם המטורף שבו אנחנו חיים, נראה והפך מטורף יותר בשנים האחרונות. אירוע רודף אירוע, טרגדיה אחת משכיחה את קודמתה, ולצערנו גם בעולם הספורט נפרדנו בשנים האחרונות מלא מעט אגדות, אך דומה שסיפור אחד היה מעל כולם. קשה להאמין, אבל לפני שנה בדיוק, עולם הכדורגל נפרד מדייגו ארמנדו מראדונה. שנה אחרי, אנחנו חוזרים לסיפורים סביב מותו ולפרשות שהתגלו מאז. אצל דייגו כמו דייגו, גם אחרי מותו, לא היה רגע אחד של שקט.

ה-25.11.2020. הדיווחים מארגנטינה מתחילים לזרום על מצב קשה בו שרוי מראדונה. תחילה, המחשבה הייתה שהוא בוודאי ייצא מזה. דייגו לא היה איש בריא, בלשון המעטה, ומעטים האמינו שבכלל יגיע לגיל 60. אך הפעם, משהו היה שונה. הדיווחים על מצבו המדרדר החלו לזרום, ומהר מאוד גם הגיע האישור על מותו והכניס עולם שלם להלם.

מאז, בארגנטינה מנסים להבין מה בדיוק קרה באותן שעות גורליות. מה התרחש שם שהוביל למותו של אגדת הכדורגל. במקביל, המשיכו לצוץ סיפורים נוספים ולא מחמיאים את חייו, ובעיקר סיפור אחד שעשוי להטיל צל כבד נוסף על מורשתו. בכתבה זו ננסה לצלול לנבכי הסיפור והאירועים, שנה אחרי מותו.

בחודש מאי האחרון, החליטה ועדת מומחים שמונתה בידי התובע המחוזי בבואנוס איירס לקבוע כי רופאיו של דייגו מראדונה ידעו שאגדת הכדורגל ימות כתוצאה ממעשיהם. על פי הוועדה, מראדונה קיבל טיפול רפואי לקוי והושאר למות בייסורים לפרק זמן ממושך. התובעים האמינו, בעקבות עדויות שהגיעו מהחוקרים, כי הצוות הרפואי שלו ובראשם רופאו האישי ובראשם רופאו האישי לאופולדו לוקה, הפסיכיאטרית אוגוסטינה קוסאצ'וב והפסיכולוג קרלוס דיאס - ידע שמראדונה משתמש בתרופות פסיכיאטריות, סמים ואלכוהול ולמעשה הובילו למותו.

דלמה. בעין הסערה (Getty)
דלמה. בעין הסערה (Getty)

למעשה, שתי הדמויות המעניינות והמרתקות ביותר בסיפור הם רופאו לאופלדו לוקה, ועורך דינו לשעבר מתיאס מורלה, שאמר בחודש אוקטובר האחרון: "עשו הרבה טעויות עד שדייגו מת, הם ניפחו וניפחו את הבחור המסכן עד שהלב שלו התפוצץ". הוא אמר את הדברים אחרי שהעיד יותר משלוש שעות במשרד התובע בסן איסדרו.

אבל החזית העיקרית של מורלה ורופאו לאופלדו לוקה, היא נגד שלוש בנותיו של מראדונה, כאשר החקירה למעשה יצאה לדרך החקירה בעקבות הדאגה של דאלמה, ג'יאנינה וג'אנה, שהתריעו לגבי הטיפול באביהם בחודש האחרון לחייו.

המאבק בין הבנות לרופאו האישי החריף בחודש פברואר האחרון, כאשר נחשפו הקלטות של שיחה אותה ערך לוקה עם  הפסיכאטרית אוגוסטינה קוסאצ'וב:  "אל תדאגי, אני כרגע בנסיעה, נראה שהוא מת, תפרסמו שהוא מת בסן אנדרס בטיגרה. זה כבר בכל איטליה, תכף אמסור לך את הכתובת המדויקת". הרופא אף הוסיף בתיאוריו: "הוא קיבל דום לב והשמן יחרבן על עצמו למוות".

הבת של דייגו, דלמה, כתבה בעקבות הפרסומים: "עכשיו שמעתי את ההקלטות והקאתי. הדבר היחידי שאני מבקשת מאלוהים הוא צדק, שפשוט הצדק יעשה. כל מי שצריך לשלם – ישלם".

בשלב מסוים, מורלה אף האשים את בנותיו של מראדונה בהזנחה פושעת של אביהם, עם ציטוטים קשים מאוד: "אני בהחלט יודע שדייגו הרגיש נבגד משתי בנותיו, הוא הרגיש שהן שדדו והזניחו אותו. הבנות שלו השאירו אותו לבד. הן השאירו אותו למות לבד ואפילו אף פעם לא טרחו להתקשר אליו". בחודש אוגוסט האחרון אגב, הבנות של מראדונה הואשמו בכך שהטרידו את מורלה ברשתות.

חי על הקצה (Getty)
חי על הקצה (Getty)

בשבוע האחרון, עלו פרטים נוספים ואלטרנטיביים על ימיו האחרונים של אגדת הכדורגל, כאשר ספר חדש שיצא לאור בארגנטינה בשם "הבריאות של דייגו: הסיפור האמיתי", ניסה לשפוך אור נוסף, וכמובן סנצסיוני, על מה שהתרחש.

מחבר הספר, ד"ר נלסון קסטרו, רופא ועיתונאי, סיפר בראיון בו קידם את ספרו:  "אנשים אחרים במצבו הרפואי של דייגו, היו מתים הרבה קודם", הוא סיפר בראיון בתקשורת שבו קידם את צאת הספר, "אלמנט ההתמכרות שהיה בתוכו של דייגו היה הרסני עבורו. מראדונה היה מכור להכל, והוא אף פעם לא רצה באמת להיגמל".

נושא אחר, ומרתק לא פחות, היא תיאוריה שקסטרו מפיץ בספרו - ובמסגרתה, נטען כי נעשה ניסיון לגנוב את ליבו של מראדונה, וכי הוא נקבר - למעשה - ללא לב.  "מספר אנשים תכננו לפרוץ לבית החולים ולעקור את ליבו של מראדונה, אבל זה לא יצא לפועל. מצב ליבו של מראדונה היה חיוני כדי לחקור מהי סיבת המוות שלו, ולכן הוא הוצא, ומראדונה נקבר ללא הלב. הלב של דייגו שקל חצי קילו, זה היה לב גדול מאוד. בדרך כלל לב שוקל 300 גרם, הלב שלו היה גדול יותר לא רק בגלל שהיה אתלט, אלא בגלל אירועי הלב שעבר".

שנה אחרי, אנחנו יודעים שדייגו מראדונה מת מהתקף לב ב-25 בנובמבר, והוא בן 60. זה קרה בזמן שהחלים מניתוח להסרת קריש דם בראשו, במועדון פרטי בפיקוח של צוות רפואי ובו שבעה חברים. הוא סבל גם מבעיות בכליות ובכבד, בנוסף להתמכרויות לאלכוהול וסמים. הוא כנראה היה על כמות תרופות בלתי נתפסת. האם הייתה רשלנות רפואית שהובילה למותו באותו שלב? כרגע, הסימנים בהחלט מעידים על כך, אך נאלץ להמתין לתוצאות החקירה הארוכה, בתקווה שהאמת תצא לאור.

אך לצד החקירה סביב מותו, החלו לצוץ פרשות ותגליות נוספות, לכאורה, סביב חייו של אגדת הכדורגל. קשה היה להאמין שיכול היה להיות עוד משהו שיכתים את הקריירה של מראדונה. בכל זאת, הוא התמכר לסמים, הושעה פעמיים מכדורגל, אחת מהן תוך כדי מונדיאל 1994, ירה לעברם של עיתונאים, התחבר לדיקטטור פידל קסטרו וזאת באמת רק רשימה חלקית. אך דומה שסיפור אחד שצץ בשבועות האחרונים, עשוי להיות זה שיכתים את מורשתו יותר מכל.

עוד נקודה אפלה בחייו (Getty)
עוד נקודה אפלה בחייו (Getty)

מייברס אלבארס, אשה בת 37 מקובה, טוענת כי ניהלה מערכת יחסים את מראדונה בתור נערה. היא העידה בבית המשפט בארגנטינה, וטענה ששחקן העבר אנס אותה כשהייתה בת 16. האירוע התרחש לטענתה בארגנטינה, ב-2001, בזמן שדייגו היה בן 40. הם נפגשו לראשונה בזמן שהותו של מראדונה בקובה, שם עבר טיפולים נגד התמכרותו לסמים.

עוד לפני העדות, האתר "Infobae" חשף סרטון שבו מופיעים מראדונה, אלברס ומקורביו של השחקן כאשר הקובנית, אז בת 16 בלבד, נצפתה בזמן שמראדונה צילם אותה למרות התנגדותה. בקטע אחר השניים שרים קריוקי ביחד וישנו גם חלק שבו הם שוכבים זה לצד זה במיטה, כשברקע נשמע שדרן של משחק כדורגל.

בסביבתו של מראדונה לא הגיבו לאישומים הקשים, בהם אלברס טענה בין היתר כי היא נלקחה לבואנוס איירס ב-2001 והוחזקה כשלושה חודשים בבית המלון, שם היא הורשתה לצאת אך ורק לקניות ולביקור בגן החיות, תמיד עם ליווי.

בד בבד, לצד ההאשמות והחקירות, גם המחוות לזכרו של מראדונה לא הפסיקו, כאשר בין היתר בנאפולי שונה שמו של אצטדיון הסן פאולו ל'אצטדיון דייגו מראדונה", ברצלונה ובוקה ג'וניורס הכריזו כי ייפגשו במשחק לזכרו בו יוענק "גביע מראדונה", וכמעט כל מועדון ברחבי הגולובוס ערך את המחווה שלו בימים שלאחר מותו.

כי כמו בחייו, גם במותו, דייגו מראדונה הוא דיסוננס. הגאונות הבלתי נתפסת על המגרש מצד אחד שגרמה כמעט לכל מי שאוהב את המשחק הזה להתאהב בו, לצד המעשים בתור בן אדם, חלקם נפשעים ממש, שמעמידים כל אחד מאיתנו במבחן מוסרי לא פשוט, ובשאלה מה נרצה לזכור ממי שהיה גיבור ילדות של כל כך הרבה אנשים בעולם.

ובינתיים, המחוות ממשיכות (Getty)
ובינתיים, המחוות ממשיכות (Getty)