נמצאה הפירצה? כך ברצלונה תחזיר את ניימאר

ב-ESPN חשפו: הסעיף שיוביל לשחרור והאיש שאמון על העסקה

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

כמו באיטליה, גם בספרד השלכות מגפת הקורונה הופכות קטלניות יותר מיום ליום - אבל הקטאלונים, כהרגלם, ממשיכים בשלהם ועוסקים ללא הפסקה בשאלת המתווה שיחזיר את ניימאר לברצלונה. הבוקר (שני), עורך הדין חואן דה דיוס קרספו, שמקורב לניימאר ומשפחתו, חשף את המפתח בתכנית של אלופת ספרד להשבת הברזילאי לקאמפ נואו בקיץ הקרוב.

המפתח, תתפלאו, נמצא דווקא אצל אנדי וובסטר - קשר נבחרת סקוטלנד, שפרש ממשחק פעיל ב-2017 - אותו ייצג קרספו. בשנת 2006, במעבר זכור במיוחד, וובסטר יצא מחוזהו עם הארטס והצטרף לוויגאן, אז קבוצת פרמייר-ליג. בהסכם עם הסקוטים נותרה לוובסטר עוד שנה אחת מתוך ארבע, והוא השתמש בסעיף 17 לתקנות פיפ"א כדי להשלים את המעבר - בדיוק הסעיף אותו תנסה לנצל בארסה כדי להחזיר את נייאמר, בהנחה שעיכוב הקורונה לא ישפיע על המצב הכלכלי של המועדון באופן קיצוני.

מה משמעות הסעיף? סעיף 17 בחוקי ההעברות שך פיפ"א, הוא סעיף המקנה לכל שחקן מתחת לגיל 28 את האפשרות לשבור חוזה בתום שלוש שנים ולקנות את יתרתו. זהו סעיף שנקבע בשנת 2001 על מנת שחופש התנועה של השחקנים, בהשוואה לעובדים אחרים, לא ייפגע. כמובן שזה רחוק מלהיות סגור, אבל גורמים ב-ESPN טוענים שבארסה תנסה להשתמש בזה כתקדים. "ניימאר כדורגלן מדהים, באופן טבעי הוא היורש של מסי. בארסה תעשה הכל כדי להחזיר אותו", אמרו גורמים במועדון.

השיטה הזו, נדירה ככל שתהיה, יכולה לייצג את אחת ההעברות המדהימות בתולדות הכדורגל. למעשה, היא עלולה לנפץ את "כללי הג'נטלמנים" בין הענקיות של אירופה. אם תרצו, מדובר במעבר שעומד בשורה אחת עם העברתו של ניימאר לפ.ס.ז' או עם ההעברה ההיסטורית של לואיס פיגו מבארסה לריאל מדריד.

כעת, התכנית היא כזאת: ברתומאו, אשר כהונתו בקאמפ נואו מסתיימת בסוף העונה הבאה, רוצה לבצע החתמה גדולה לפני שהוא תולה את המפתחות - אך הוא יעדיף לנהל מו"מ עם הצרפתים תחילה, ורק לאחר מכן להפעיל את הסעיף אם יהיה בכך צורך. בגזרת הכוכבים הקיימים, מסי הביע לא פעם את הרצון לשתף עימו שוב פעולה, בעוד פיקה אף חשף שבקיץ האחרון שחקנים היו מוכנים לקצץ בשכרם כדי להשלים את העסקה.

אבל עד שזה יקרה, בואו נחזור למעבר ההוא של וובסטר, מעבר שהסתיים בבוררות. בתקופה ההיא, בית הדין של פיפ"א קבע כי וויגן/השחקן ייאלצו לשלם רק 150,000 פאונד עבור וובסטר, שנקנה ב-625,000 פאונד. בהמשך, הפסיקה הזו אף כונתה כ'סעיף וובסטר', ומקורות בקטאלוניה מדווחים כי בארסה ועורך דינה, ווטר למברכט, שאמון על העסקה, רודפים אחרי מסלול דומה.

בגזרתו של ניימאר, על פי ניתוח של גורם משפטי מוסמך של ESPN, הצעד הראשון יהיה שבירת החוזה עם פ.ס.ז', בדיוק בשלב בו מסתיימת תקופת ההגנה של פיפ"א. ניימאר יצטרך ליידע את הצרפתים על כוונותיו 15 ימים אחרי המשחק האחרון, ואם אכן יעשה כך, בארסה ופ.ס.ז' ייאלצו להתיישב שוב על שולחן הדיונים.

מעבר לתגובות