כח חלוץ: מה מחכה לדאבור בסביליה?

ריבוי הכישרונות, חממת החלוצים, ההתאמה המושלמת למערך של המאמן פאבלו מאצ'ין והקהל הפנאטי בפיחואן. אחרי השלמת העסקה ומעברו לסביליה, מואנס דאבור ימצא בדרום ספרד מועדון עם מודל כלכלי מצליח שלא מוותר על התחרותיות. זה מה שמצפה לו

דני פורת
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

שמש יוקדת באמצע ינואר, קהל פנאטי ותומך, חממה אדירה לחלוצים, שיטת משחק קורצת וקבוצה תחרותית והישגית. לכאורה, מואנס דאבור מקבל את הזדמנות חייו ואת ג'וב החלומות לאחר שסגר בסביליה תמורת 15 מיליון יורו. החלוץ הישראלי יגיע לאנדלוסיה בקיץ אחרי הצלחה אדירה בכדורגל השווייצרי והאוסטרי עם רעב אדיר לטעום מהקצפת של אחד המועדונים המצליחים בליגה הספרדית. מכיוון שלא נוכל לחזות את עתידו המקצועי בסאנצ'ס פיחואן, לפחות ננסה להבין למה הוא ייכנס.

דאבור ודאי מודע לקביעה שסביליה קנתה לעצמה שם בשנים האחרונות של מועדון שמרכז אליו אסופה של כישרונות, חלקם שמות אנונימיים לחלוטין, ומוציא מהם את המיטב. לפי השיטה הכלכלית הידועה: סביליה קונה בזול, מוכרת ביוקר, לכל המרבה במחיר. רבות נכתב ודובר על מגע הזהב של מונצ'י, המנהל הספורטיבי האגדי של סביליה, שהיה אחראי לעשרות עסקאות מדהימות. הוא עזב לפני שנתיים, אבל אסטרטגיית הרכש נשארה בעינה. סביליה ממשיכה לרכוש ולשאול עשרות שחקנים מדי שנה בכסף כיס, עושה עליהם קופה, אבל במקביל לא זונחת את ההיבט התחרותי.

סביליה מדורגת במקום השלישי בספרד ולאחר פתיחת עונה נהדרת, שכללה ניצחון אדיר על ריאל מדריד בבית (0:3) תוך הפגנת כדורגל אטרקטיבי והתקפי, דעכה מעט בשבועות האחרונים ויצאה מהמאבק על האליפות, נוכח התחזקותה של ברצלונה. במקביל הרוחיבלאנקוס כבר העפילו לשלב 32 האחרונות בליגה האירופית, מפעל "הבית" של המועדון שזכה בתואר חמש פעמים מאז 2006. גם בגביע הספרדי, סביליה עדיין חיה ונושמת, ומצפה בשקיקה לשלב רבע גמר. הן בתקשורת הספרדית והן בקרב הקהל בסאנצ'ס פיחואן, על כמעט 40 אלף מנוייו, יש שביעות רצון גדולה מהעונה.

מונצ'י כבר עזב, אבל אסטרטגיית הרכש שלו נמשכת (Aitor Alcalde, Getty)
מונצ'י כבר עזב, אבל אסטרטגיית הרכש שלו נמשכת (Aitor Alcalde, Getty)

ההשתתפות בשלוש זירות בו זמנית חשובה להבנת תפקידו העתידי של דאבור. החלוץ יגיע לסגל רחב מאוד שבו לכל שחקן כמעט יש מחליף ברמה גבוהה וסיכוי לשחק, גם אם לא קיבל הרבה קרדיט במסגרת הליגה. כלומר, סביליה היא קבוצה שמושתת בשנים האחרונות על קאדר עמוק במיוחד ולא נשענת על כוכב כזה או אחר, כמו במודלים של קבוצות גדולות אחרות באירופה. לצורך העניין, כבר במחצית העונה בספרד, שותפו בליגה 22 שחקנים שונים בסביליה. רק השוער תומאס ואצ'ליק והבלם סרג'י גומס, שהגיעו הקיץ, שיחקו את כל הדקות בלה ליגה. הרוטציה מתרחבת כמובן למפעלים המשניים - ליגה אירופית והגביע הספרדי. יש מקום כמעט לכולם.

עם זאת, למאמן פאבלו מאצ'ין יש היררכיה יחסית ברורה, סגנון משחק קבוע ופילוסופיה התקפית שמתאימה מאוד לאקלים של דרום ספרד. המאמן שהובא בקיץ מג'ירונה, מקפיד לשחק במערך של 3-5-2, כשהבסיס הוא שני שחקני כנף שתוקפים כמו חסוס נבאס (בעונה נפלאה) בצד ימין וסרחיו אסקודרו בשמאל.  בקישור אין 6 אמיתי, ולכן אבר באנגה עבר לעמדה הזאת, ולמרות ההימור הגדול של המאמן, הקשר נמצא באחת השנים הכי יפות שלו בקריירה. פאבלו סראביה, שהחל את הקריירה כשחקן אגף, עבר לשחק בשלישייה הקדמית והפך לכוכב הגדול של הקבוצה, ואילו בהתקפה שני חלוצים: אנדרה סילבה, שהגיע בהשאלה ממילאן ו-וויסאם בן ידר המצוין.

למעשה עם הרכישה של מוניר אל חדאדי (תמורת מיליון יורו!) מברצלונה בשבוע שעבר, דאבור יהיה החלוץ הרביעי בסגל של סביליה. לפי פרסום במקומון של סביליה, אסטאדיו דפורטיבו, המאמן מאצ'ין דרש עוד שני חלוצים בסגל ומקווה שבקיץ הקרוב, עם הצטרפותו של דאבור, הגדלת התחרות תחזק את הקבוצה נוכח ריבוי המשימות שלה והסיכוי הממשי להתחיל את העונה הבאה בליגת האלופות.

בפועל, עד לפתיחת עונת 2019/20 יכולים לקרות הרבה דברים. אפשרות אחת היא מכירתו של בן ידר לקבוצה עשירה יותר. אפשרות שנייה היא שסביליה לא תמשש את אופציית הרכישה של אנדרה סילבה המושאל ממילאן. אם הדברים היו תלויים רק בסביליה, סביר להניח שהשניים הללו יישארו גם בעונה הבאה. בן ידר חווה את העונה הטובה ביותר שלו במועדון אחרי שכבש כבר 16 שערים העונה בכל המסגרות ובקיץ יהיה בן 29, כך שהמחיר שלו לא אמור להיות אטרקטיבי במיוחד. סילבה, שפתח בסערה את הקדנציה שלו בספרד מחזיק בשמונה שערים בליגה ושניים נוספים בגביע. השאלה הגדולה היא עד כמה רחוק מתכוון המועדון ללכת איתו, שכן סכום המכירה ממילאן עומד על 38 מיליון יורו.

כך או אחרת, העובדה שסביליה דוגלת במערך של שני חלוצים בכל משחק, מאז שמאצ'ין מונה לתפקיד המאמן, יכולה לשרת בצורה מצויינת את דאבור. הדבר גם מגדיל סטטיסטית את סיכויו לקבל דקות רבות יותר בהיררכיה ובאופן כללי ניתן לומר כי הסגנון מוכר לו מאוד. דאבור, שכבש העונה כבר 20 שערים ב-30 משחקים בכל המפעלים, משחק כבר תקופה ארוכה כאחד משני חלוצים במערך של זלצבורג. גם בנבחרת ישראל, בהופעותיו הספורות, הוא משמש בתפקיד זהה לזה שמייעדים לו בסביליה, במערך של שלושה בלמים.

לבסוף, ינחת דאבור בבית מלאכה לחלוצים. אם להסתמך על השנים האחרונות, רוב שחקני ההתקפה שהגיעו לסביליה פרחו בה. חלקם השתקעו אצלה לכמה שנים נפלאות ופוריות, אחרים היו אורחים לרגע והתקדמו לקבוצות עשירות יותר, והיו גם כאלה שנכשלו במקומות אחרים אחרי שעזבו את הקן. אבל דבר אחד בטוח: המשותף לפרדי קאנוטה, לואיס פביאנו, קרלוס באקה, אלבארו נגרדו, קווין גאמיירו ו-וויסאם בן ידר, הוא שהבחירה בסביליה הייתה הטובה ביותר שעשו במהלך הקריירה שלהם. דאבור יחלום ללכת בעקבותיהם.

עכשיו תורו של דאבור (Matthias Kern, Getty)
עכשיו תורו של דאבור (Matthias Kern, Getty)