ההכנסות באיטליה גדלו, החוב: 1.5 מיליארד יורו

קבוצות הסרייה A אמנם מכניסות יותר מאשר לפני שנה, אבל הגרעון עמוק

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

מנהלת הסרייה A הצהירה על גידול של 8 אחוזים בהכנסות של הקבוצות בליגה הבכירה, אבל החוב המצטבר של כולן עדיין אסטרונומי. על פי הנתונים שהוצגו, 20 החברות בליגה האיטלקית הראשונה הוציאו בעונה הקודמת 1.5 מיליארד יורו יותר מאשר הכניסו.

מהנתונים עולה כי הכנסות כל הקבוצות בעונת 2012/13 הגיעו ל-1.772 מיליארד יורו, אבל גם ההוצאות צמחו בארבעה אחוזים ועמדו על 2.365 מיליארד - ממוצע של מעל ל-200 מיליון יורו למועדון. אלא שהחלוקה לא ממש שוויונית.

בעוד שב"גאזטה דלו ספורט" נטען כי בעונה שעברה היו 6 קבוצות שצברו רווחים, הנתונים הרשמיים מצביעים על כך שכל 20 הקבוצות עבדו בגרעון מסוים. החוב הגדול ביותר היה של אינטר, שהוציאה 293 מיליון יורו יותר מאשר הכניסה. יובנטוס, שעדיין משלמת על בניית האיצטדיון הפרטי, הייתה בגרעון של 227.1 מיליון ומילאן במינוס של 221.6 מיליון יורו.

שני המועדונים הנוספים עם גרעון שחצה את רף 9 הספרות היו רומא (136.3) ולאציו (102), כאשר החוב הנמוך ביותר היה של פיורנטינה (5.1). בעוד שיובה עדיין משלמת על בניית האיצטדיון, היא גם אמורה להכניס העונה כ-40 מיליון יורו רק בזכות המעבר למתקן פרטי, לצד כ-90 מיליון יורו מזכויות שידור ועוד הכנסות ממכירת מוצרי ספורט, מדיניות העברות זהירה וזכויות פרסום על המדים ובשם האיצטדיון.

מלבד נושא האיצטדיונים העירוניים, אחת הסיבות לפער הגדול בהכנסות בין הסרייה A לבין הפרמייר-ליג, הבונדסליגה או הליגה הספרדית היא סדרת הכשלונות בזירה האירופאית - מה שהוביל ליחסית מעט מענקים ודיבידנדים מזכויות שידור. יובנטוס אמנם הגיעה בעונה שעברה לרבע גמר ליגת האלופות, אבל העונה הודחה כבר בסיום שלב הבתים, כמו גם נאפולי, בעוד שמילאן עפה בשמינית. הגברת הזקנה היא כיום הנציגה היחידה שנותרה לארץ המגף מבין 16 הקבוצות שעוד שרדו בצ'מפיונס ובליגה האירופית.

האיצטדיון של יובה, עוד ישתלם לה (gettyimages)
האיצטדיון של יובה, עוד ישתלם לה (gettyimages)
אוהדי מילאן, מתכוננים למשבר (gettyimages)
אוהדי מילאן, מתכוננים למשבר (gettyimages)