חידת גיא אסולין: האמת מאחורי הפוטנציאל

בגיל 30, מי שסומן כפוטנציאל הגדול ביותר שצמח בישראל מכתת רגליו בליגות הנמוכות באיטליה. שחקנים ומאמנים שליוו אותו בקריירה עונים: האם ההתלהבות היתה מוצדקת?

תגיות: גיא אסולין

אלחנן מלמוד
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

מעט מאוד שחקני כדורגל מישראל, אם בכלל, יועדו לגדולות כמו גיא אסולין. רק לאחרונה עלה פוסט של סקאוט ברשת החברתית שהדגיש שוב כמה פוטנציאל היה ברגליים של הקשר. 67 הופעות בברצלונה ב', בית הגידול של כוכבי אחת הקבוצות הגדולות בעולם, 13 שערים, השחקן הצעיר ביותר בנבחרת ישראל בגיל 16 ו-351 ימים והשוואות, בין אם מופרכות או לא, לליונל מסי.

עשר שנים חלפו, ואסולין כבר לא ילד. היום הוא חוגג יום הולדת 30 במדי קרמה מהליגה הרביעית באיטליה. רחוק מאוד מאיפה שניבאו לו להיות אז. האם יכול להיות שהגזמנו עם הציפיות הגדולות, ובסך הכל היה מדובר בעוד ילד מוכשר כמו עשרות לפניו או שבאמת יכול להיות שפספסנו שחקן בסדר גודל שלא הכרנו.

טיאגו, ששיחק איתו ב"לה מאסיה" כבר הגדיל אותו כ"מוכשר ביותר ששיחק איתו", אבל שאלנו עוד שחקנים ומאמנים שליוו אותו, בעיקר בתחילת הקריירה, שתי שאלות כדי להבין יותר לעומק: 1. כמה פוטנציאל באמת היה לו? 2. מה מנע ממנו לממש את הפוטנציאל? להלן התשובות:

רובן ראיוס (גדל עם גיא אסולין ב"לה מאסיה")
1. "היה לו פוטנציאל גדול. מאז שהגעתי ל"לה מאסיה" אמרו לי דברים טובים עליו וראיתי שהיו לו את התכונות לשחק בקבוצה הראשונה של ברצלונה".
2. זו שאלה בשבילו, לא בשבילי, אבל אם אני חייב לענות, אז כשאתה במועדון כ"כ גדול והדרישות כ"כ גבוהות, הלחץ יכול לבוא לטובתך והוא יכול לבוא לרעתך. חשוב שיהיו לידך את האנשים הנכונים. כדורגל הוא ענף מאוד דורשני וצריך להיות מפוקס ב-100 אחוז ולתת את הטוב ביותר שלך בכל רגע והאנשים סביבך עושים את זה קל יותר עבורך. יש לי הרבה קולגות עם פוטנציאל לשחק בקבוצות גדולות, אבל מסיבות שונות זה לא קרה. בכדורגל אתה נשפט יום אחרי יום. אתה תמיד חייב להיות ברמה הכי גבוהה. מפה אני חושב שגיא יכול לענות בצורה יותר טובה.

אסולין (הכי קיצוני מימין, יושב). חלק מקבוצה אדירה (האתר הרשמי)
אסולין (הכי קיצוני מימין, יושב). חלק מקבוצה אדירה (האתר הרשמי)

ויקטור ואסקס (גדל עם אסולין ב"לה מאסיה")
1. "הוא היה אחד השחקנים הכי מוכשרים כשהוא שיחק איתנו בברצלונה ב', אבל יש בברצלונה הרבה שחקנים מוכשרים, ואם אתה לא לוקח את ההזדמנות, מישהו אחר ייכנס לנעליים שלך".
2. "אחרי שהוא עזב את ברצלונה היה לו קשה להפגין את הכישרון שלו. בנוסף, הוא לא קיבל את ההחלטות הכי טובות, אבל אלה החיים בכדורגל. צריך לקבל החלטות ויש שחקנים שמקבלים החלטות לא טובות".

מארק ואליינטה (גדל עם אסולין ב"לה מאסיה")
1. "קודם כל, אני רוצה להגיד שיש לי זכרונות טובים מגיא אסולין כאדם. היה לו הרבה כישרון, הוא היה בן 16 או 17 כשהוא שיחק איתנו בברצלונה ב'. בדרך כלל שחקנים משחקים בקבוצה הזו רק בגיל 19-20".
2. יכולות להיות הרבה סיבות שמנעו ממנו לממש את הפוטנציאל שלו. הכדורגל היה חמקמק ולפעמים צריך מזל ולהיות במקום הנכון בזמן הנכון".

ג'וליאן מארין בסאלו (מאמן סבאדל כשגיא אסולין שיחק בקבוצה)
1. "הוא ככל הנראה אחד השחקנים הכי מוכשרים שראיתי בקריירה. הוא מסוגל לקחת החלטות מהירות והוא יודע מה קורה סביבו בכל רגע. במגע עם הכדור, הוא ברמה של שחקן ליגת האלופות".
2. "הוא החמיץ הרבה אימונים בגלל הפציעות ובגלל סוג השחקן שהוא, הוא צריך להיות על המגרש כמה שיותר כדי להבין את החברים שלו לקבוצה. לדעתי הוא עדיין לא הגיע לשיא שלו בגלל שהפציעות מנעו ממנו לשחק יותר זמן".

ואליינטה. זוכר לטובה את אסולין (יוסי שקל)
ואליינטה. זוכר לטובה את אסולין (יוסי שקל)
ויקטור ואסקס. "לא קיבל החלטות טובות" (Getty)
ויקטור ואסקס. "לא קיבל החלטות טובות" (Getty)

ג'ורדי לופס (שיחק עם גיא אסולין בסבאדל)
1. "הוא היה שחקן שונה, מוכשר בצורה שקשה להאמין. הוא יכול היה לעשות דברים בלתי צפויים, דברים שאחרים לא היו יכולים לעשות. זה היה ההבדל הגדול בינו לבין שחקנים אחרים".
2. "קשה לענות על השאלה הזו, אבל אולי זה קרה בגלל שציפו ממנו לגדולות בגיל צעיר מדי. אולי זה הלחיץ אותו והפריע להתפתחות שלו כשחקן. בנוסף, היו לו הרבה פציעות במהלך הקריירה".

דודו אוואט (עזב את מיורקה בעונה שאסולין הגיע)
1. "הפוטנציאל שלו היה בלתי רגיל. הוא היה אחד השחקנים החשובים בברצלונה. הוא היה שחקן מסומן להגיע לרמות הגבוהות ביותר".
2. "קבלת ההחלטות שלו הוכיחה שהיה חשוב לו להיות בקבוצות עם שם גדול מאשר לבנות את הקריירה שלו בקבוצות שהוא יכול להרוויח דקות משחק. זו רק נורת אזהרה לשחקנים מוכשרים ככל שיהיו, איך לא להתנהל. אתה יכול להיות שחקן כישרוני ברמה שלא היתה במדינת ישראל ולא להגיע לכלום ושום ודבר. אם זו לא ברצלונה, זה סיטי ואם לא, זה יונייטד. העיקר להיות בקבוצה גדולה ושם אין דקות משחק, במקום לחפש קבוצה יותר קטנה בליגה האנגלית או הספרדית. בקבוצה גדולה אתה נעלם ויחד עם הפציעות.. זה הכל ביחד. הוא הסתכל על מסי שהצליח בלי להיות מושאל. אולי היתה לו בעיה פסיכולוגית שבגללה הוא עבר לסיטי, שם הוא התאמן ולא שיחק".

שחקן הפועל ת"א שביקש לא להזדהות בשמו
1. "הוא שחקן עם הרבה איכויות. בכל הפרמטרים הטכניים, כולם ראו משהו מיוחד, בין אם זה בהובלת כדור או עצירת הכדור קרובה לרגל".
2. "אני חושב שריבוי המעברים ואי העקביות בקבוצה אחת זה מה שפגע בו".

אסולין במדי הפועל ת"א. לא הצליח להראות את הכישרון שלו גם בארץ (אלן שיבר)
אסולין במדי הפועל ת"א. לא הצליח להראות את הכישרון שלו גם בארץ (אלן שיבר)
מעבר לתגובות