חלון הזדמנויות: הליגיונרים שבמוקד בינואר

הסעיף המיוחד בחוזהו של אלמוג כהן, הרמזים לפיהם זהבי בדרך ליעד חדש, סימני השאלה סביב טוטו תמוז ולאן באמת דאבור יכול לעבור? חלון ההעברות בפתח ולא מעט ליגיונרים עומדים בפני צומת דרכים. הצצה לתמונת המצב העכשיווית שלהם. דברים שרואים משם

תגיות: ליגיונרים

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

חלון ההעברות של ינואר כבר בפתח וקבוצות ליגת העל מחפשות אחרי הרכש שישבור שוויון. בעוד יש כאלה שתרות אחרי רכש זר לא מוכר, הרוב מעדיפות ללכת על הידוע, זה שאתה יודע מה אתה מקבל ממנו, לטוב ולרע. הסחורה החמה בכל חורף היא הליגיונרים, הישראלים שניסו את מזלם מעבר לים ועשויים לחזור לליגת העל הקטנה בתעריף גבוה משיצאו. רגע לפני שהחלון נפתח, הצצה למצבם הלא פשוט של חלק מהליגיונרים, שעשויים לנחות ביעד חדש.

אלמוג כהן - הסעיף המיוחד בחוזה שיעשה את ההבדל
בקיץ היה נראה שאין שום סיכוי שאלמוג כהן ימשיך באינגולשטאט. אחרי 9 שנים בהן ביסס את מעמדו בגרמניה והחזיק בהצעות ענק מפרנקפורט והמבורג, הקשר היה יכול להמשיך בבונדסליגה, אך באופן מפתיע בחר להישאר בקבוצתו גם בליגה השניה, וסיכם עד ל-2021. מה שקרה מאותו רגע הוא קריסת מערכות שלמה של אינגולשטאט. מי שסומנה כעולה הבטוחה לבונדסליגה הפכה לשק החבטות של הליגה השניה, כשהיא סופרת ניצחון בודד ב-18 מחזורים, נתון ששלח אותה למקום האחרון בטבלה.

למרות המצב, אלמוג כהן עדיין נותר קונצנזוס, וכל עוד הוא כשיר, מקומו בהרכב ובליבם של האוהדים מובטח. יחד עם זאת, משהו אחד עשוי לרמז על שינוי מתקרב אצל כהן, שכבר סיפר במספר ראיונות בעבר, שמשפחתו מאוד רוצה לחזור לישראל. על פי חוזהו שנחתם בתחילת העונה, בתרחיש בו אינגולשטאט יורדת ליגה, אלמוג כהן יקבל את כרטיס השחקן שלו. המשמעות: הוא יוכל לעבור ללא תמורה לכל קבוצה שיחפוץ והחוזה באינגושלטאט לא יחייב אותו.

לסעיף הזה יכולות להיות מספר משמעויות. הפחות סבירה היא שאינגולשטאט המדשדשת תמכור את הכוכב שלה כדי להניב רווח מסוים לפני שהיא מאבדת אותו (מה שלא נראה ריאלי). יחד עם זאת, תרחיש מאוד הגיוני הוא שאלמוג כהן יעזוב את אינגולשטאט בקיץ, כשהעובדה שכרטיסו יהיה בידו (אם קבוצתו תרד ליגה), תהפוך את המעבר עבורו לקל יותר.

מונאס דאבור - שלא יעבדו עליכם
בשבועיים האחרונים נפוצו ידיעות לפיהן מונאס דאבור עשוי להגיע לליברפול הגדולה כמחליפו של רוברטו פירמינו. לאלו מכם שפחות מבחינים בין אמינות של דיווח כזה או אחר, נעשה סדר: אותו פרסום הופיע בבלוג (!) אנגלי קטן מאוד, שלא נאמר מזערי במונחי הממלכה, ולא נתמך על ידי גופי התקשורת הגדולים. אל אותו פרסום נוסף חטא על פשע בדמות דיווח לפיו מוחמד סלאח איים לעזוב את ליברפול אם דאבור יחתום, עוד דיווח שלא ממש תואם את המציאות, אם תרצו: פייק ניוז.

אז מה כן יכול להיות העתיד של מונאס דאבור? ראשית, ההערכה היא שהישראלי יסיים את העונה בזלצבורג, אך לאחר מכן ייתכן שהוא יחפש אחר תחנה חדשה. אחרי העונה הנהדרת שלו, תג המחיר שלו יחצה את ה-10 מיליון יורו, כך שרק מועדונים גדולים יוכלו להרשות לעצמם לרכוש אותו, כשאם במעבר לאנגליה עסקינן, לא בטוח שכמות ההופעות שלו בנבחרת ישראל עד כה תספיק לקבלת רישיון עבודה.

אז מה האופציות הריאליות, אם נשחק בנדמה לי? האחת היא לעשות את המעבר הצפוי לר.ב לייפציג מהבונדסליגה. קבוצת האם של זלצבורג צירפה פעם אחר פעם שחקנים מהאלופה האוסטרית, כשלא מן הנמנע שדאבור יכול להפוך למחליף של טימו ורנר, שעשוי לעזוב. עוד אופציה היא מעבר לסין, כשהקבוצות מהמזרח עשויות להציע חוזה עתק לדאבור, שיצטרך להחליט האם הוא מוותר על קריירה אירופית.

במוקדם או במאוחר. יחזור לארץ. כהן (getty)
במוקדם או במאוחר. יחזור לארץ. כהן (getty)

טאלב טוואטחה - יעזוב את פרנקפורט בקיץ, אבל לא לישראל
מגן נבחרת ישראל קיווה להפוך לשחקן מוביל בקבוצה הגרמנית, אבל ההצלחה המסחררת שלה והמאבק הקבוע שלה בצמרת הליגה הגרמנית, הפכו את המשימה לקשה בהרבה, כשהוא בקושי מקבל דקות. לטוואטחה חוזה עד 2020, אבל לפי מקורבים לשחקן, הצפי הוא שיימכר במהלך הקיץ ולא בינואר, כאשר אופציית ההשאלה היא פחות רלוונטית. לאחרונה דווח כי לבאנטה הספרדית מעוניינת בשירותיו של השחקן, שעדיין מעוניין להמשיך את הקריירה באחת הליגות הגדולות באירופה ומחזיק במספר הצעות.

במיוחד בשל העובדה שפרנקפורט משחקת בשתי מסגרות העונה, טוואטחה האמין שיקבל יותר קרדיט, אך בפועל פתח רק בשלושה משחקי ליגה ורשם 124 דקות בבונדסליגה. טוואטחה נפצע בתחילת העונה מה שהקשה עליו להכנס לרוטציה ומאז שני המחזורים הראשונים של העונה, המגן הבינלאומי רשם דקה אחת כמחליף מול שאלקה.

אדי הוטר, המאמן החדש והמוערך, ממשיך לדבוק במערך של שלושה בלמים ומעדיף בשלב זה לתת את המושכות בהרכב לפיליפ קוסטיץ' הסרבי בעמדת הקשר השמאלי. טוואטחה, שיכול לשחק כמגן או קשר שמאלי, הוא האופציה השלישית ברוטציה אחרי קוסטיץ' ויטרו ווילמס. מי שבונה על חזרה אפשרית לישראל, יכול לשכוח מזה כי המגן ככל הנראה ינסה את מזלו בקבוצות מהדרג הבינוני באירופה, בהן הוא בוודאי יכול להשתלב.

פרסום שולי גרם לסערה. דאבור (getty)
פרסום שולי גרם לסערה. דאבור (getty)
לא יחזור לישראל בקרוב. טוואטחה (gett
לא יחזור לישראל בקרוב. טוואטחה (gett

טוטו תמוז - ברומניה בטוחים: החלוץ בדרך החוצה מפטרולול
אחרי שנה בלי כדורגל, טוטו תמוז חזר לשחק כדורגל בקבוצה בה כיכב בעבר, פטרולול. החלוץ נשמע אופטימי בהתחלה לגבי הקאמבק שבדרך, אבל לצערו דברים, לפחות בינתיים, לא עובדים כפי שתיכנן. 174 דקות בלבד,  וחודשיים בהן הוא נאלץ לצפות בכדורגל מהצד עקב פציעה, גרמו לכלי התקשורת ברומניה להעריך שהישראלי ייחתך מהסגל של פטרולול בינואר. תמוז עדיין לא כבש העונה, כשבהתחלה פורסמו ביקורות ברומניה על כך שסובל ממשקל עודף, אך הוא מצדו מנסה לשדר מסר אופטימי ברשתות החברתיות שהקאמבק שלו עוד יגיע. האם הוא יחזור לישראל בחלון הקרוב או שמא ינסה להמשיך את מזלו מעבר לים? הכי חשוב שקודם יהיה בריא.

עומרי בן הרוש - פתח חזק בלוקרן ואז דעך
אם היו אומרים לכם לפני שנה שעומרי בן הרוש, השחקן שספג אינספור השמצות במכבי חיפה, יהפוך לשחקן הרכב בנבחרת ישראל, כנראה שרבים מכם היו מגחכים. פתיחת העונה של עומרי בן הרוש בלוקרן הייתה חלומית, שער נהדר, מקום קבוע בהרכב ואהבה מהקהל עשו את שלהם, אבל מאז הרבה השתנה. בחודשיים האחרונים בן הרוש הפך לשחקן שעולה במקרה הטוב מהספסל בדקות הסיום כדי לשמור על התוצאה, בקבוצה ששקועה במקום האחרון בבלגיה. במחזור האחרון לראשונה אחרי חודשיים, המגן, לו יש חוזה לשנתיים נוספות בבלגיה, חזר להרכב בהפסד קבוצתו. קמפיין ליגת האומות בהחלט עשתה לבן הרוש טוב, במה שיכול לייצר התעניינות מליגת העל, אך לא בטוח שחזרה תהיה אופציה טובה עבורו.

חזר לגודל טבעי. בן הרוש (האתר הרשמי)
חזר לגודל טבעי. בן הרוש (האתר הרשמי)

ערן זהבי: יעזוב את גוונאגז'ו?
למרות שהוא מחזיק בחוזה לעוד שנתיים נוספות, נראה שסאגת עתידו ערן זהבי היא כזו שהעסיקה, מעסיקה ועוד תעסיק את הכדורגל הסיני. רק בקיץ שעבר כוכב גוואנגז'ו סגר על חוזה לשלוש שנים, בו אמור היה להשתכר 10 מיליון דולר לעונה ו-30 אלף דולר על כל כיבוש, אך הדשדוש של קבוצתו עשויה להוביל למעבר מבחינתו בקיץ הקרוב. על פי דיווחים בסין גוואנגז'ו כבר נערכת ליום שאחרי זהבי, במה שמעיד שייתכן שהפעם היא תסכים לוותר על שירותיו.

כזכור, בליגה הסינית להיות על הדשא בעת ובעונה אחת לשחק שלושה זרים, כשעוד זר נוסף יכול לשבת על הספסל. כרגע לגוואנגז'ו יש 4 זרים בסגל: דושאן טוסיץ' (בלם), ג'וניור אורסו (קשר), רנאטיניו (חלוץ) וערן זהבי. המגבלות הטכניות והמיסוי הגבוה על זרים (100% מס על רכישת שחקנים) גורמים לקבוצות לשקול היטב את צעדיהן בכל הנוגע לזרים. שמם של האריות הכחולים נקשר בנוגע לרכישת חלוצים אפשריים שיגיעו בכסף גדול  (ג'ונתן סוריאנו ומרקאו מהליגה הדרום קוריאנית), במה שמרמז שייתכן שגוואנגז'ו מחפשת אחרי מחליף לזהבי. בישראל אף קבוצה לא תעמוד בדרישות השכר שלו, אך לקראת פתיחת הליגה במרץ, ייתכן שנראה תנודות בכל הנוגע לזהבי.

עומרי אלטמן - חוזר אחרי פציעה של שנה
לקראת סיום העונה שעברה הקשר-חלוץ של פנאתינייקוס קרע את הרצועה הצולבת בצורה קשה, אך הקבוצה היוונית נתנה לו גיבוי מלא. בחודשים של הפציעה אלטמן זכה לליווי מלא וגם לסיקור נרחב בתקשורת היוונית, שדיווחה על מצבו, בשבחודש הקרוב הוא צפוי לחזור לשחק. על פי פרסומים ביוון, מאמן פאו, ג'ורג' דוניס, ממתין לאלטמן ומייעד לו תפקיד חשוב בקבוצה, ולכן הוא צפוי להמשיך ללבוש ירוק לפחות עד לסיום העונה, כשחוזהו מסתיים רק בשנה הבאה.

תמיד מעורר עניין. זהבי
תמיד מעורר עניין. זהבי

רועי גורדנה: רוצה לחזור הביתה
כשרועי גורדנה חתם בסלובן בלופו הוא חלם על קריירה אירופית, ואם נשפוט לפי מה שעשה עד כה, אז אפשר להגיד שהוא בהחלט לא "עוד שחקן" בקבוצה הקרואטית. 3 שערי ליגה ב-12 הופעות יש לקשר, אך נראה שהגעגועים הביתה עשויים לעשות את שלהם. הקשר שמושך עניין ממכבי נתניה ומהפועל ת"א, לא הוריד מהפרק את האפשרות שיחזור לישראל בינואר, וזאת אחרי שהעיד בעבר בראיונות שההתאקלמות למדינה זרה היא לא דבר קל לו ולמשפחתו. מבחינה מקצועית, אין ספק בכלל שגורדנה יכול להמשיך בסלובן בלופו, אבל חזרה לארץ כשחקן מוביל לקבוצה שיגיע, לא ירידה ברמה עבורו, כשסביר מאוד להניח שגורדנה ישוב לארץ כבר בקרוב.

הוסף תגובה