שינוי כיוון: כריס קריימר הוא ההפך הגמור מג'ייקובן בראון

שומר קשוח, שיאן המכללה שלו בחטיפות ומנהיג מלידה, אך לא יציב התקפית ומגיע אחרי עונה וחצי רוויות בפציעות בחימקי מוסקבה. היכרות עם הרכז החדש של הפועל ירושלים

רועי כהן
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

החתמת הבזק של כריס קריימר בהפועל ירושלים אחרי הפציעה של ג׳ייקובן בראון, מסמלת אולי שינוי מסוים בקונספציה של הכדורסל שאנחנו צפויים לראות מעודד קטש העונה. קריימר, מעל הכל, הוא ההיפך הגמור מבראון. אבל בסיטואציה שנוצרה זה לא בהכרח דבר רע. הוא מביא עימו שני אלמנטים שבזכותם הצליח להעביר קריירה עשירה ומגוונת באירופה: מנהיגות והגנה.

קריימר נולד וגדל באינדיאנה. עד גיל 18 שיחק ב-3 נבחרות שונות של בית הספר התיכון שבו למד, האנטינגטון נורת׳: בייסבול, פוטבול וכדורסל. הוא היה כל כך טוב בכל אחד מהענפים, כשלקראת שנתו האחרונה בתיכון הוא קיבל זימונים להתרשמות במכללות והזמנות למלגות עבור כל אחד מהענפים ולמעשה היה צריך לבחור בספורט האהוב עליו. בין אם על משטח הבייסבול, על הדשא בפוטבול על על הפרקט בכדורסל, קריימר מילא את התפקיד הכי חשוב במגרש: שורטספוט בבייסבול, קוורטרבק בפוטבול ורכז בכדורסל.

לבסוף, הפור נפל על הכדור הכתום. ״במה הייתי הכי טוב? זה תלוי את מי שואלים״, אמר קריימר בראיון לאתר היורוליג בעונה שעברה, ״הכדורסל תמיד היה האהבה הראשונה שלי. התחלתי לשחקן כבר בגיל 3 או 4, אבא שלי היה משחק בטורנירים אזוריים והייתי מחכה לפסקי הזמן או לסיום המשחק כדי לעלות על הפרקט. לשחק בשלושה ענפי ספורט שונים לימד אותי על אנשים, שאתה לא יכול לדבר או להתייחס לכל אדם באותה צורה״.

עושה את ההבדל בצד ההגנתי. קראמר (Getty)
עושה את ההבדל בצד ההגנתי. קראמר (Getty)
בראון. קראמר לא יעיל התקפית כמו השחקן שהוא מחליף (דני מרון)
בראון. קראמר לא יעיל התקפית כמו השחקן שהוא מחליף (דני מרון)

4 עונות, 4 בחירות לנבחרת ההגנה
מי שזכתה בקריימר היתה מכללת פרדו, שייצרה שחקנים כמו גלן רובינסון, קארל לנדרי ואיתוואן מור. שני האחרונים אף שיחקו לצד קריימר. בתום ארבע שנים, קריימר נכנס לספרי ההיסטוריה: הוא הפך לשחקן הראשון אי פעם שנכלל בחמישיית ההגנה של הביג טן בכל ארבע שנותיו בקולג׳, וזכה בפרס שחקן ההגנה המצטיין בשנתיים מתוך הארבע, ב-2008 וב-2010. על הדרך הוא גם קטף את תואר שיאן החטיפות של כל הזמנים במכללה, עם 273 חטיפות. את כל זה הוא עשה בזמן שלמד לתואר בהנהגה וחזון ארגוני, וחיזק את טיקט המנהיג ההגנתי שליווה אותו לאורך כל הקריירה. אלא שבהתקפה המספרים שלו היו דלים (6.4 נק׳ בממוצע) ולכן לא נבחר בדראפט 2010.

אחרי חצי עונה בליגת הפיתוח, החליט שהוא רוצה לחוות דברים ואת הדרך מעבר לים התחיל בגרמניה, אחרי תקופה קצרה מאוד בפורטו ריקו. אחרי עונה אחת בוורצבורג, הגיע ב-2012 למקום שהגדיר אותו כשחקן - אולדנבורג, שם העביר 4 עונות. גם שם המספרים לא היו מדהימים ברמה ההתקפית, אבל רוב הכדורים האחרונים הלכו אליו. ב-2018 עבר לריטאס וילנה, וכעבור שנה עבר פציעת ברך קשה במהלך רבע גמר היורוקאפ, מה שלא מנע ממאמנו בריטאס רימאס קורתינאייטיס לקחת אותו לחימקי ולחכות לו שיחלים. ואולם, גם בעונה שעברה החמיץ 9 משחקי יורוליג בגלל פציעות.

ישלים קו אחורי קשוח במיוחד
קריימר הוא רכז מהזן שיודע להפעיל את חבריו, גם אם טור האסיסטים במסגרות השונות ששיחק לא מלמד על כך. דו״חות הסקוט מלמדים על שחקן קשוח במיוחד, שאוהב להתנפל על ריבאונד ההתקפה ולצלול לפרקט אחרי כדורים. הקליעה שלו מחוץ לקשת לא יציבה: בריטאס הוא דייק בלא פחות מ-52% מחוץ לקשת, אבל ביורוליג האחוז ירד ל-34%.

הפציעות עצרו אותו (Getty)
הפציעות עצרו אותו (Getty)
קטש. מחזיק בקו אחורי מהקשוחים בליגה (אלן שיבר)
קטש. מחזיק בקו אחורי מהקשוחים בליגה (אלן שיבר)

קריימר גם הוא מסוג השחקנים שעושים הרבה דברים טוב אבל לא מצטיין בתחום מסוים. לראייה, לפני שלוש שנים בוא הפך לשחקן הראשון בליגת האלופות שרושם טריפל דאבל. זה קרה בינואר 2017 במדי אולדנבורג נגד אושאק הטורקית, עם 16 נק', 13 אסיסטים ו-10 ריבאונדים.

ירושלים של ג׳ייקובן בראון התרגלה שבעמדה הזאת היא מקבלת ספק נקודות עיקרי, אבל כעת יש להניח כי סגנון המשחק יילך יותר לכיוונו של מלקום היל שמסוגל ״לעשות נקודות מכלום״, וקראמר לצידו של טאריק פיליפ, שמתגלה גם הוא כשומר יוצא מן הכלל, צפוי להשלים קו אחורי קשוח ושונה ממה שראינו בבירה עד כה.

מעבר לתגובות