רשמי: ניוקאסל נרכשה ע"י קרן ההון הסעודית

אחרי סאגה: הרוכשים יהיו הבעלים העשירים בעולם הכדורגל

מערכת אתר ערוץ הספורט
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

כבר 18 חודשים ישנם דיבורים רבים לגבי החלפת הבעלות של ניוקאסל, והיום (חמישי), הסאגה הגיעה לסיומה עם ההודעה הרשמית על רכישת המועדון ע"י קרן ההשקעות הציבורית של ערב הסעודית, בתיווכה של אמנדה סטייבלי הבריטית. הסעודים, שעל פי הערכות יהיו הבעלים העשירים בעולם הכדורגל, שילמו 300 מיליון ליש"ט בתמורה לשליטה במועדון.

יאסיר אל רומיאן, מנהל חברת ההשקעות PIF, יתמנה ליו"ר מועצת המנהלים של המועדון. תגובתו לרכישה: "אנחנו מאוד גאים להיות הבעלים של המועדון, שהוא אחד המפורסמים בכדורגל האנגלי. אנחנו נרגשים מאוד לעבוד ביחד". בנוסף, אמנדה סטייבלי, שהוציאה את העסקה לפועל סיפרה על הציפיות מהקבוצה: "השאיפה שלנו היא כמו של האוהדים - ליצור קבוצה מצליחה שתביא כבוד ותתחרה באופן קבוע על תארים גדולים".

קרן ההשקעות הציבורית (Public Investment Fund או בקיצור PIF) נחשבת לקרן עושר ריבונית - כלומר, קרן השקעה ביוזמת המדינה. היא נחשבת לאחת מקרנות העושר הריבוניות הגדולות בעולם ונכסיה מוערכים בכ-500 מיליארד דולרים לפחות.

העסקה בין הסעודים למייק אשלי, מביאה לסיום עידן של האחרון במועדון אחרי שהיה האיש המרכזי במשך 14 שנים. העסקה כזכור, הייתה קרובה להיסגר כבר בשנת 2020, אך לבסוף נפלה בעקבות בדיקת הנאותות באנגליה והיחסים הלא טובים עם רשת 'בי-אין ספורט' הקטארית, שמשדרת את משחקי הפרמייר ליג ברוב מדינות המזרח התיכון.

ניוקאסל יונייטד נוסדה בשנת 1892 וזכתה בארבע אליפויות אנגליה, האחרונה שבהן בעונת 1927\1926. התואר האחרון בו זכת המגפייז (לא כולל אליפות הצ'מפיונשיפ) היה גביע האינטרטוטו ב-2006. נכון לעכשיו, הקבוצה נמצאת מתחת לקו האדום בפרמייר ליג, במקום ה-19, כשהיא טרם השיגה ניצחון העונה בליגה. למרות זאת, האוהדים יכולים להיות מעודדים, מכיוון שנראה שהבעלים החדש מתכוון להשקיע הרבה כסף במועדון.

כוכב הקבוצה, סנט מקסימין (GETTY)
כוכב הקבוצה, סנט מקסימין (GETTY)