"הייתי אומר להורים שלי 'אולי אני לא מספיק טוב בשביל זה?'"

אושר דוידה הפך העונה לפנים של הפועל ת"א, אך מעט מכירים את הדרך שעשה. המעבר מאשדוד למכבי בגיל 12, ההצעה שטרפה את הקלפים וההתחלה באדום בשיא המשבר המשפחתי ("לא רציתי לעבור, אך יצא טוב"). לפני שהצעירה פוגשת את פולין ("לא מפחדים משום נבחרת"), הקיצוני נפתח

הדר יעקבי
א א א א ( שנה גודל )

מי שראה את הניצחון של הפועל תל אביב העונה 1:2 על מכבי פתח תקווה לא ישכח את השם אושר דוידה. כבר הרבה זמן דובר על הקיצוני כפוטנציאל אדיר, אבל הכל התפרץ ברגע אחד. הוא קיבל את הכדור כ-25 מטרים מהשער, השאיר שחקן אחד מאחור, את השני הפיל על הדשא וגם את השוער השאיר מאחור בדרך לרגע שהופך כל שחקן מאלמוני לכוכב בן לילה.

זה היה רק אחד משמונה שערים של דוידה בליגה העונה. בגיל 21, הוא הפך לשחקן מוביל בהפועל ת"א וחלק מרכזי במסע של הצעירה אל עבר היורו. הערב (חמישי, 18:30, ישיר ב-5SPORT) הוא וחבריו לנבחרת ינסו לעשות צעד נוסף אל עבר העפלה מול פולין החזקה. רגע לפני, ובפעם הראשונה בקריירה, הוא התיישב לראיון נרחב ודיבר על תחילת הדרך באשדוד, המעבר ממכבי ת"א להפועל ת"א והמיוחד בנבחרת הצעירה.  

אושר, בוא נקח קצת אחורה, מתי התחלת לשחק כדורגל?
"בגיל 5 באשדוד".

מאיפה זה הגיע?
"אני חושב שתמיד, כשהייתי אפילו יותר קטן, אז תמיד הייתי עם הכדור וכנראה אמרו להורים שלי שאולי ינסו לקחת אותי ולראות מה יכול לצאת מזה".

היית באשדוד ואז בגיל 12 עברת למכבי תל אביב, מה גרם למעבר הזה?
"רציתי להתקדם, וזה, כאילו, היה לעבור להיות יותר מקצוען. לעבור כבר למועדון כמו מכבי תל אביב, לאקדמיה. להראות נכונות ולהראות שאני לוקח את זה ברצינות. נסעתי מגיל 12 ברכבת, אז בכלל זה היה קשה, גם למשפחה, אבל זה היה בסוף לטובה".

ומה גרם לך לחצות את הכביש ולעבור ממכבי תל אביב להפועל תל אביב בגיל 15?
"היו גורמים במכבי ת"א שרצו שאני ועוד כמה שחקנים נחתום על חוזה בגיל צעיר ואני והמשפחה שלי לא רצינו בגלל שזה גיל מאוד צעיר, אבל ברגע שהיתה החלטה שזה או זה או לעזוב, אז כבר רצינו להתפשר, לעשות סוג של הסכם.... את יודעת זה לא באמת חוזה, אתה עוד קטן, זה גם לא הסתדר, אז פשוט כמה ימים לפני סיום חלון ההעברות לפני שהייתי בן 15, החלטתי לעבור".

מתי הרגשת או הבנת שיש לך פוטנציאל?
"אני חושב שזה התחיל ביום שעברתי ממכבי תל אביב. אם אתה בין הבודדים שעוברים ממקום כמו אשדוד, שהוא לא מקום קטן, אבל הוא גם לא מקום כמו מכבי ת"א, אז כבר מסתכלים עליך. שם אתה מרגיש טיפה... אבל היו איתי המון שחקנים שהיום לא משחקים והיתה עוד דרך ארוכה לעבור".

"תמיד הייתי עם כדור"
"תמיד הייתי עם כדור"

אתה שמח על זה שדברים התגלגלו ככה שעברת בסופו של דבר להפועל תל אביב?
"אם היית שואלת אותי תוך כדי הייתי אומר לך שלא, אבל בדיעבד הכל קרה כמו שצריך לקרות".

למה תוך כדי היית אומר שלא?
"כשאתה ילד קטן, כבר התרגלת למועדון ובשבילך זה המקום הכי טוב... זה לא פשוט היה לעבור עוד מקום בגיל 15... וגם הלכתי אחרי זה לפנימייה. לא היה פשוט, אבל בסוף זה יצא טוב. אחרי שנה כבר ידעתי שעשיתי מהלך מצויין".

לא היה לך קשה מנטאלית להתרחק מהבית בגיל כזה צעיר?
"היה קשה. בגיל 15 עברתי להפועל תל אביב ובדיוק באותו שבוע ההורים שלי התגרשו וגם עברנו דירה. היה לי מאוד מאוד קשה, אבל אני חושב שזה שעברתי לפנימייה הרחיק אותי גם מהסיטואציה של הבית. כשהייתי חוזר רק בסופי שבוע אז פחות הייתי מרגיש את זה. אז אני חושב שבסופו של דבר זה גם יצא טוב".

וההורים שלך האמינו שתצליח לעשות מהכדורגל קריירה?
"הם תמיד האמינו בי, יותר ממה שאני האמנתי בעצמי. תמיד הייתי אומר להם 'אולי אני לא מספיק טוב בשביל זה?', והם אמרו לי שאני צריך להאמין בעצמי. בינתיים אני חושב שאני בדרך הנכונה".

כמי שהיה בשתי המחלקות, מה השוני בין מחלקת הנוער של הפועל ושל מכבי?
"שתיהן מחלקות נוער מצויינות, באמת. בשתיהן מלמדים אותך כדורגל טוב, מלמדים אותך את כל היסודות, כל מה שצריך. אבל כרגע, את יודעת, אני בהפועל ת"א ואני חושב שהם נתנו לי את כל הכלים שהייתי צריך וגם את הבמה, אז באמת אין כמו המועדון הזה, הם ממש כמו בית בשבילי".

העונה האחרונה היא עונת הפריצה שלך?
"כן. בשנה שעברה שיחקתי הרבה משחקים, אבל אני חושב שהייתי פחות טוב. הייתי גם טיפה פחות בשל וגם כקבוצה פחות הצליח לנו. זו היתה עונת התאקלמות והשנה הייתי צריך להראות יותר ובינתיים אני עושה עונה בסדר. אני צריך להמשיך כי עוד לא עשיתי כלום. בשנה שעברה לא הייתי מספיק טוב בקבלת ההחלטות שלי או בכל מיני דברים כאלה שקשורים לחלק האחרון בהתקפה, אז סלים טועמה היה עובד איתי אישית על הדברים האלה ועל זה מגיע לו גם מחמאה ותודה ממני. עשיתי גם עבודה עם עצמי וידעתי שאני צריך לתת עונה הרבה יותר טובה ממה ועשיתי הכל כדי שזה יקרה".

איך אתה מתמודד עם זה שפתאום אנשים יודעים מי אתה? זה כולל הרבה מחמאות לפעמים, אבל גם הרבה ביקורת במקרים אחרים
"מהרגע הראשון שעליתי לבוגרים תמיד אמרו לי שתמיד הפועל ת"א זה שם גדול ותמיד יסתכלו עליך בטוב או ברגע, תמיד ידברו עליך ויהיו ביקורת בתקופות הלא טובות. זה לטוב ולרע כי יש מועדונים שגם לא כל כך מתעסקים בהם. כשזה קורה, אתה יודע שעשית משהו יותר טוב ממה שעשית בשנה שעברה".

"ההורים תמיד האמינו בי, יותר ממה שאני האמנתי בעצמי" (אלן שיבר)
"ההורים תמיד האמינו בי, יותר ממה שאני האמנתי בעצמי" (אלן שיבר)

אתה נהנה מההצלחה?
"אני מרגיש שעוד לא עשיתי כלום כדי שזה יקרה, אבל זה שאתה רואה את הניצוצות של זה אז אתה אומר לעצמך שצריך לתת עוד ולהמשיך ובסוף אולי אתה תהיה שמח ממה שקורה".

אתה כל הזמן אומר "לא עשיתי כלום", אבל מהכלום הזה מכבי חיפה התעניינה בך בינואר, בפולין הציעו לך חוזה בינואר. אז כנראה שכן עשית משהו טוב...
"אני רק בן 21, אני עוד בצבא, אני כאילו עוד לא עשיתי איזה משהו ש... זו בסך הכל השנה השניה שלי ועונת הפריצה הראשונה, אז זה לא שעכשיו עשיתי כמה עונות טובות. בגלל זה אני אומר שהרגליים צריכות להיות על הקרקע".

יש רגע ספציפי שבו פרצת בגדול, השער מול מכבי פ"ת
"גול מיוחד, כן, אני גם לא אשכח אותו. אני חושב לא משנה מה אני אעשה בקריירה, ומתי אני אסיים אותה, אני מקווה שזה יהיה בגיל מאוחר, אני לא אשכח את הגול הזה בחיים. זה היה גול מיוחד מאוד, וזה התחושה הכי טובה בעולם".

איזה תגובות קיבלת עליו?
"המון המון מחמאות מאנשים שאני מכיר ומאנשים שאני לא מכיר, זה היה מאוד כיף לקבל את זה".

התאכזבת שההצעה מאירופה לא הבשילה בסוף לכדי מעבר של ממש?
"כל אחד חולם להגיע למקום כזה, אבל עכשיו אני יודע שזה יצא טוב שלא הלכתי כי זה היה בזמן לא טוב. השתפרתי משנה שעברה לעכשיו, אז בדיעבד זה היה טוב שלא הלכתי לשם כי אני חושב שגם... אני לא יודע אם הייתי מסתדר כמו שהייתי מסתדר אם הייתי הולך עכשיו או מאוחר יותר, אז לא התבאסתי. אני שמח שנשארתי".

זה גם סוג של מחמאה. הפועל לא שיחררה אותך כי הם מאמינים שתהיה שווה הרבה יותר ממה שהציעו בינואר
"את האמת כן, זה מה שהם אמרו שנה שעברה, זה מה שהם אומרים תמיד, אז אם את אומרת שזו מחמאה, אז סבבה".

וגם מכבי חיפה התעניינה, היית רוצה לשחק שם?
"כרגע אני בהפועל, וזה כמו בית. כיף לי מאוד, אני נהנה לעבוד במועדון הזה, כל יום. יש לנו מועדון אדיר, קהל אדיר, אנחנו מועדון ענק. אני חושב שאנחנו כבר קבוצה טובה. אנחנו גם נשתפר וכל עוד אני בהפועל, אז אני בהפועל. אם, את יודעת, יגיע משהו אחר שצריך להגיע, אז זה כבר לא שלי. אני כמובן רוצה להשתפר ויש לי חלומות, אבל כרגע אני בהפועל ואני מאוד נהנה".

"הרגליים צריכות להיות על הקרקע" (דני מרון)
"הרגליים צריכות להיות על הקרקע" (דני מרון)

חוץ מהחלום לצאת לחו"ל, יש לך עוד שאיפות כאן בארץ?
"יש לי חלום לצאת לחו"ל כמו לכל שחקן שגדל פה בישראל. אבל אני חושב שבארץ טוב לי איפה שאני נמצא ובינתיים אני נשאר".

לאן היית רוצה להגיע בחו"ל?
"אין לי משהו ספציפי, אבל ליגה שהיא טובה טובה, קבוצה יותר טובה מאיפה שאנחנו נמצאים בישראל, זה יהיה קידום וכל עוד יהיה לי לאיפה להתקדם, אז אני חושב שזה טוב בשבילי".

אין ליגה ספציפית שאתה חולם עליה?
"החלום הגדול, אם את שואלת, זו הליגה הספרדית, אבל זה יש עוד הרבה מה לעבור כדי להגיע לשם".

יש איזה קבוצה שאתה מעדיף?
"בחו"ל? הקבוצה שאני הכי אוהב זו ריאל מדריד. גדלתי כמובן על כריסטיאנו רונאלדו, אני אוהב גם את די מריה, טוני קרוס, מודריץ'. הם דוגמא בשביל כל שחקן".

על יוסי בניון גדלת?
"לא ראיתי אותו בתקופות שהוא היה בחו"ל כי הייתי ממש ממש קטן, אבל כשהוא חזר לארץ ראיתי אותו בחיפה, בבית"ר, בפ"ת. אבל ראיתי סרטונים מחו"ל, יודע עליו הרבה, הכל".

מה אתה חושב על המינוי שלו למנהל המקצועי של הנבחרת הבוגרת?
"אני חושב שזה מינוי מצויין. לשחקן שהיה ברמות הכי גבוהות יש יותר ידע מאחרים, אני חושב שהוא יעשה רק טוב".

בניגוד להפועל תל אביב, שם אתה הרכב קבוע, אולי אפילו הכוכב של הקבוצה, כאן בנבחרת אתה מגיע ויש שחקנים כמו סוף פודגוראנו וליאל עבדה. פתאום אתה צריך להלחם על המקום שלך בהרכב
"קודם כל, ליאל וסוף זה חיזוק מצויין עבורינו. סוף היה גם איתנו כמה משחקים, ליאל עכשיו בא, הוא גם חבר מאוד טוב שלי אז אני שמח שהוא בא. גם דיברתי איתו, אמרתי לו שאני הייתי שמח מאוד שהוא יבוא ויהיה איתנו. להלחם על המקום? תמיד אתה נלחם, גם בקבוצה וגם בנבחרת. ברור שאני רוצה לשחק וכל שחקן שתשאלי אותו רוצה לפתוח בהרכב ולשחק, אבל אני אלחם על המקום שלי".

"גדלתי על רונאלדו" (אלן שיבר)
"גדלתי על רונאלדו" (אלן שיבר)

איך אתה מעריך את הסיכויים שלכם להעפיל ליורו?
"כל עוד הדברים תלויים בנו, וזה כרגע תלוי בנו, אז אני חושב שהסיכויים שלנו מאוד טובים. עברנו כבר יותר מחצי מהדרך, עשינו נצחונות יפים ועכשיו זה המאני טיים. יש לנו את המשחק הכי חשוב ביום חמישי ואני מקווה ש נעשה את זה. אנחנו צריכים גם את הקהל שיבוא איתנו וידחוף. שמעתי שגם באה כמות לא קטנה של אוהדים, הייתי שמח שיגיעו עוד ועוד".

מה סוד ההצלחה של הנבחרת הצעירה?
"יש פה, כמו שאמרת, שלושה ליגיונרים. כמעט כולם משחקים ופותחים בהרכב בליגת העל. אני חושב שלא היה את זה הרבה שנים. יש פה גם עוד שחקנים שהיו עם אלון חזן לפני הצעירה, בנערים, ועברו איתו דרך ומכירים אותו ויודעים איך לעבוד איתו. אלון מכין אותנו בצורה הכי טובה שיש כי הוא מאמן מצויין. הוא אומר לנו איפה להיות, מתי להיות, איך לשחק, הוא לא מפחד משום נבחרת. אנחנו תמיד באים לשחק כדורגל, גם נגד גרמניה שיחקנו את הכדורגל שלנו. תמיד אנחנו משחקים בדרך שלנו, בחיים לא נבוא נחותים, אנחנו באים עם חזה נפוח כי אנחנו נבחרת ישראל ואנחנו צריכים להביא את הגאווה הזאת".

אתה חושב שאלון חזן ראוי לאמן את נבחרת הבוגרת אחרי ההצלחה שעשה עם הנבחרת הצעירה?
"אני בטוח שהוא מספיק טוב. אבל אם תשאלי אותו הוא קודם כל רוצה להגשים את החלום ואת המטרה הזאת שיש פה בצעירה ומה שיהיה אחרי זה, הלוואי שהוא יעלה ויצליח".

כשאגיע לראיין את אושר דוידה עוד חמש שנים, איפה תשחק?
"אני מקווה מאוד שבמועדון גדול באירופה ואז השאלות שלך יהיו שונות. אמרתי מה החלום שלי, אבל אי אפשר לקפוץ ממדרגה ראשונה ל-20".

אז מה הדרך?
"קודם כל אני מקווה שאסיים את העונה על הצד הטוב ביותר. אליפות אירופה, הצלחה עם הקבוצה, הצלחה אישית ואז אני מקווה שמה שיהיה טוב בשבילי, אעשה ואני מקווה שאגיע בעתיד... שנה, שנתיים, שלוש, לליגה יותר טובה".

יש לך חוזה גם לעונה הבאה בהפועל תל אביב, אבל עם כל ההצעות והתענינות בך בינואר, אתה חושב שתשאר עוד שנה בהפועל?
"כמו שאמרת, יש לי חוזה. אני לא מחליט. אבל גם אם אני נשאר, אני שמח להיות במועדון הזה. אם יחליטו שצריך לקרות משהו אחר, אז סבבה".

"בטוח שחזן מספיק טוב לנבחרת הבוגרת" (אלן שיבר)
"בטוח שחזן מספיק טוב לנבחרת הבוגרת" (אלן שיבר)
מעבר לתגובות