קול קורא

אחרי שסירב בעבר לזימון לנבחרת ברזיל, ראפיניה נענה לקריאה. היחס האישי של טיטה החזיר את המגן למדי הסלסאו. מול ארגנטינה הוא ינסה להוכיח שהיה שווה להתעקש עליו

תגיות: ראפיניה

א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

בכל דור לנבחרת ברזיל יש מספר שחקנים טובים על כל עמדה שיכולים לעמוד לרשות המאמן. לרוב, כאשר אתה משחק בקבוצה גדולה באירופה, הכרטיס שלך לנבחרת כמעט מובטח. על אף ששיחק מעל 200 משחקים במדי באיירן מינכן, ראפיניה לבש רק פעמיים את החולצה של הסלסאו.

  • היום ב-13:00: ברזיל מול ארגנטינה

בספטמבר 2015 כאשר דונגה פרסם את הרשימה של סגל ברזיל הוא הזמין את ראפיניה למשחקי הפתיחה של מוקדמות המונדיאל 2018 בדרום אמריקה נגד צ'ילה ו-ונצואלה. להפתעתו, המגן סירב לבקשתו לא נכלל בסגל.

באותו תקופה ראפיניה גר 9 שנים בגרמניה והוא היה רשאי מבחינת החוקים בגרמניה לקבל אזרחות ומבחינת התקנון של פיפ"א לשחק במדי המאנשאפט. "אני לא נבחר בקביעות לסגל", הוא הסביר את החלטתו, "בהתחשב בכך שיש שחקנים שמועדפים על פניי, אני מעדיף לוותר על המקום שלי".

ההתאחדות הברזילאית שיגרה הצהרה רשמית מטעמה לאחר סירובו של כוכב באיירן: "אנחנו מכבדים את ההחלטה, מעריכים את השקיפות ומבטלים את הזימון שלו. רוצים רק שחקנים מחויבים במדי הסלסאו".

לא התבייש לומר לא לנבחרת (getty)
לא התבייש לומר לא לנבחרת (getty)

מאז נבחרת ברזיל החליפה מאמן. דונגה פוטר ביוני 2016 בעקבות הכשלון בקופה אמריקה בארה"ב, בו הסלסאו הודחו כבר בשלב הבתים. תחת הדרכתו של טיטה, ברזיל ניצחה 8 פעמים ברציפות במוקדמות והייתה הנבחרת הראשונה, למעט רוסיה המארחת, שהבטיחה את מקומה במונדיאל.

בעקבות כך, לקראת משחקי הידידות נגד ארגנטינה ואוסטרליה, טיטה בחר לתת הזדמנויות לשחקנים , שטרם זימן וגם לאפשר מנוחה לשחקנים, שעברו עונה קשה באירופה: "כל זימון יש לנו 50 שחקנים על הפרק ואנו יכולים לזמן רק 23, לא תמיד אפשר לקרוא לכולם ואנו מעוניינים לתת לעוד שחקנים את ההזדמנות להרשים אותנו". לא רק ראפיניה זומן לראשונה בקדנציה של טיטה, גם דויד לואיז וג'מרסון שבמהלך העונה האחרונה זכו לשבחים, ינסו להרשים את הצוות המקצועי של ברזיל.

המאמן היה מודע להיסטוריה של ראפיניה בנבחרת וצלצל לשחקן לפני שהחליט לזמן אותו על מנת למנוע עוד סיפור לא נעים ומודה שהייתה אי הבנה וחוסר תקשורת בכל הסיטואציה סביב ראפיניה לנבחרת גרמניה. "שוחתתי עם ראפיניה והבנתי ממנו שהיה אי הבנה מצד אנשים אחרים שקראו סיטואציה שגויה והיה חשוב עבורי לעשות את השיחה הזאת איתו כדי לשמוע ממנו את המחשבה לשחק בנבחרת ברזיל. הבחור הזה יודע שתחרות היא חלק מהמשחק והוא מוכן להתמודד על המקום שלו ועל כך אני מברך אותו".

ראפיניה, בספטמבר הקרוב יהיה בן 32 ולא הסתיר את השמחה שלו מהזימון של טיטה לנבחרת: "אני שיחקתי בנבחרות הצעירות של ברזיל וזה תענוג עבורי לייצג אותה גם בנבחרות הבוגרות. המשפחה שלי והחברים גרים כאן ולמרות שאני גר הרבה שנים מחוץ למדינה אני מרגיש מחובר".

המגן סיפר איך נולד כל הסיפור של נבחרת גרמניה: "למעשה, אני לא יודע מי המציא את הסיפור של נבחרת גרמניה, את זה קראתי רק בתקשורת. מה שכן קרה שבאותו זמן הייתי בתהליך לקבל דרכון גרמני ולאחר מכן הייתה לי שיחה עם יוגי לב ואמר שהוא היה שמח לראות אותי משחק בנבחרת הגרמנית, אבל לא הייתה לי מחשבה לשחק בנבחרת אחרת מלבד ברזיל".

בסופו של דבר, השחקן הסביר שהוא מאוד העריך את הזימון של דונגה, אבל העדיף להשקיע את הזמן והמאמצים במקום שהוא כן משחק, בבאיירן מינכן. "בקבוצה שלנו כל השחקנים שיחקו בנבחרות שלהם ואני היחיד שלא שיחקתי", הוא סיפר, "באיירן מינכן זה מקום שמאוד מעריך אותי והיה לי מוטיבציה להשקיע בשבילו הכל".

בשונה מדונגה, טיטה הרשים את ראפיניה בשיחה ביניהם: "הודיתי לו שהוא התקשר לברר מה קרה באמת. הוא לא הבטיח לי דבר, אלא רק רצה לדעת אם יש לי רצון לשחק בנבחרת. באירופה זה מאוד נפוץ שמאמן נבחרת מתקשר לשחקן, בברזיל זה לא כך ולכן אני מודה לו. גם בשנת 2008 שזכומנתי על ידי דונגה, היו 2-3 שחקנים על כל עמדה ואף אחד לא התקשר אליי".

ועם זאת, הקשר האישי של טיטה עם שחקנים הוא לא דבר מקרי. גם פליפה לואיז הודה שהמאמן התקשר אליו לאחר שהוא מונה לתפקיד מאמן נבחרת ברזיל. "טיטה הוכיח שהוא בנאדם מאוד הוגן. הוא אמר לי שהוא מעדיף את מרסלו (שיפתח במשחקים). כמובן שאני מכבד את ההחלטה שלו".

ראפיניה לא חושש מתחרות: "מאז שהגעתי לבאיירן אני משחק בממוצע 30 משחקים לעונה ומתמודד על העמדה לצד פליפ לאם". ראפיניה ער לביקורות נגדו שהוא לא מתאים לקבוצה כמו באיירן מינכן, אבל בטוח ביכולת שלו להשתלב בטופ: "אני שומע אנשים שמבקרים אותי, אבל אימנו את הקבוצה המאמנים הטובים בעולם. אני שמח שהם מאמינים בי. אמשיך לעבוד קשה ולעשות את מה שתלוי בי".

דבר נוסף שראפיניה תלוי בו זה צמד משחקי הידידות מול ארגנטינה ואוסטרליה. טיטה בונה על דני אלבס שנמצא בתקופה פנטסטית, אבל המחליף שלו לא ברור. כרגע, המאמן מעדיף את פאגנר מקורינתיאנס, שחקן אותו הוא מכיר היטב, כאשר גם מריאנו וברונו פרס מרומא מתחרים על העמדה. אך כמי שכבר שיחק 200 משחקים בבאיירן, תחרות לא אמורה להשפיע עליו.

העדיף להשקיע בקבוצה שלו (אלן שיבר)
העדיף להשקיע בקבוצה שלו (אלן שיבר)