כל הנקודות מתחברות לקו: סמפאולי יאחד את ארגנטינה?

מהטיפוס על העץ שסידר לו צ'אנס ראשון ועד המינוי המתבקש לארגנטינה. אחרי שנים של אכזבות, חורחה סמפאולי הוא התקווה של האלביסלסטה. החיבור למסי, הרצון לשלב את דיבאלה והתשוקה הבלתי נגמרת. האם "המשוגע" יאחד את הנבחרת הכי מוכשרת בעולם?

ניר בן יליד
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

קווי נסקה הנמצאים במדבר נסקה שבפרו הם תרשימים ענקיים ומיסתוריים שנוצרו על הקרקע לפני כ-2,000 שנים. הקווים יוצרים צורות של חיות ושל גוף האדם, וניתן לראות אותם בשלמותם רק מגובה רב. הם התגלו רק לפני פחות מ-100 שנים, כשהחלו טיסות מסחריות סדירות באזור, ויצרו מיד תעלומה מתוך ההנחה שבני הנסקה, שיצרו אותם, מעולם לא הגיעו לנקודת תצפית שאיפשרה להם לראות את עבודתם.

  • בשישי ב-13:00: ארגנטינה מול ברזיל

קריירת האימון המקצועית של חורחה סמפאולי, "המשוגע", התפתחה גם היא בפרו, כאשר אחרי מספר שנים כמאמן קבוצות חובבניות, החליט להציע עצמו לקבוצה מליגת העל הפרואנית, ולמרבה ההפתעה נענה בחיוב. אך תחילת הקריירה בסיפור נהדר שמוכיח כי כמו את קווי הנסקה, כדי לראות את הפוטנציאל המלא של המאמן הארגנטיאני היה צורך להגיע לנקודה גבוהה. רק שבמקרה הזה היה זה סמפאולי עצמו שטיפס, פיזית, בדרך למעלה.

האגדה מספרת על משחק בו הורחק הארגנטינאי חם המזג, שאימן אז קבוצת חובבים בעיירת מולדתו. כדי לתת הוראות לשחקניו למרות ההרחקה עשה המאמן מהלך שנשמע לנו מוכר מליגת העל שלנו, אבל בצורה משודרגת. סמפאולי טיפס על העץ הגבוה ביותר בסביבה ומשם הדריך את השחקנים בצעקות. תמונה שלו על העץ פורסמה במגזין מקומי והובילה לטלפון מנשיא ניואלס אולד בויס, שהתלהב מהתעוזה והסכים להעניק לו את משרת האימון בקבוצת הבת החובבנית של מועדון נעוריו.

הטיפוס על העץ שסידר לו צ'אנס ראשון
הטיפוס על העץ שסידר לו צ'אנס ראשון

התחנה הבאה שלו הייתה כאמור פרו, משם פילס הארגנטינאי לאט לאט את דרכו. הוא עבר לאמן בצ'ילה ובאקוודור, עד שהגיע לקבוצות כמו אמלק ואוניברסידד דה צ'ילה, אשר השתתפו בגביעי הליברטדורס וסודאמריקנה (בו גם זכה עם אוניברסידד). ההצלחה בליגה הצ'יליאנית, שכללה שלוש אליפויות בשנה וחצי (בצ'ילה מוענק תואר האליפות בכל חצי שנה) הובילה את סמפאולי לנבחרת המקומית, שם הקריירה שלו כבר נסקה לגבהים חדשים.

"לקח לנו הרבה שנים כדי לזכות במשהו, זה אושר גדול, הניצחון מוקדש לכל העם שדחף אותנו לכל אורך הטורניר", אמר ארתורו וידאל הנרגש בקיץ 2015, רגע אחרי שזכה עם נבחרתו בקופה אמריקה. זה היה התואר הראשון בהיסטוריה של הנבחרת, בטורניר ביתי, והוא הגיע לא מעט בזכות סמפאולי שהעמיד נבחרת קשוחה ומוכשרת שהייתה דומיננטית לאורך כל הטורניר וניצחה את נבחרת מולדתו של המאמן, ארגנטינה, בגמר.

המאמן עצמו שם דגש על המפתח שהוביל להצלחה שלו ושל שחקניו: "הצלחנו לעצור את ליאו מסי ואני שמח שעשינו זאת, אם לא, הוא היה מוכיח לנו שהוא השחקן הטוב בעולם". סמפאולי הבין שנבחרת ארגנטינה תקום ותיפול על היכולת, ואפילו על מצב הרוח של מסי, וידע כיצד לערער אותם. אדוארדו ורגאס תיקל באגרסיביות את אוטמנדי, גארי מדל בעט למסי בחזה, ועוד לפני המחצית האוויר של הפרעוש וחבריו יצא מהריאות, תרתי משמע. למחצית השניה האלביסלסטה כבר לא הופיעו. בתום 120 דקות הם נכנעו לאגרסיביות וללחץ של המקומיים והפסידו בבעיטות הכרעה מ-11 מטרים.

החיזור ההדדי בין סמפאולי ונבחרת ארגנטינה נמשך כבר כמה חודשים, ורבים מהאוהדים חושבים שהרומן כבר היה צריך מזמן להיות בעיצומו. אבל אפילו השעון המעורר והצורם בדמות פרישתו של ליאו מסי, לא העירה את קברניטי האלביסלסטה מהלילה הארוך והמייגע אותו חוו במשך שלוש שנים רצופות של הפסדים בגמרים הגדולים, וכשטאטה מרטינו החליט להתפטר על דעת עצמו, סמפאולי כבר חתם בסביליה - קבוצתו האירופאית הראשונה.

ניצח את מסי עם צ'ילה (getty)
ניצח את מסי עם צ'ילה (getty)

"אני קשור לסביליה עד המוות", המאמן סיפר במסיבת עיתונאים במרץ האחרון, יממה לאחר שלואיס אנריקה הודיע שהוא עוזב את ברצלונה, "אמנם עדיין לא נפגשנו על מנת להחליט על עתיד הפרוייקט שלנו כאן במועדון, אבל תהיו בטוחים שאנחנו מתכוונים לעשות זאת". המילים הללו נאמרו לאחר שסמפאולי הוזכר כמועמד לאימון ברצלונה, אבל התבררו כחסרי משמעות ברגע שארגנטינה נכנסה לתמונה.

"אני אוהד של הנבחרת, זה חלום שהיה לי הרבה מאוד זמן, המאמן פירט את הסיבות לשינוי כשהוצג בשבוע שעבר כמאמן האלביסלסטה, "הרגשתי שאני צריך לקחת את המשרה הזו, שאני חייב להיות שם, המדינה הייתה צריכה אותי". נראה שלעומת ההצהרה מחודש מרץ, במילים הללו דווקא היה הרבה מאוד אמת. כדי להגיע לנבחרת, סמפאולי ויתר על כמחצית מהמשכורת לה זכה בסביליה, ושילם חלק נכבד מסעיף השחרור שלו מהקבוצה הספרדית.

אחד הדברים החשובים ביותר להצלחת החיבור הזה הוא ליאו מסי, ולפי הדיווחים, על אף שעדיין לא התבטא בנושא, הפרעוש מרוצה מאוד, ואף גם דחף להחתמת המאמן. זו גם אחת הסיבות שסמפאולי היה מועמד להחליף את לואיס אנריקה בקאמפ נואו. המאמן עצמו התבטא השבוע בנוגע לכוכב החדש שלו כשאמר: "שנינו מאוד מתרגשים. אני רוצה שהשחקן הטוב בעולם יהיה שמח כאן".

חלם להגיע לנבחרת (getty)
חלם להגיע לנבחרת (getty)

ובכן, יחסים טובים עם הכוכב נראה שיש, רגש וחיבור לנבחרת יש גם יש, רזומה מוצלח בדרום אמריקה פלוס שנה לא רעה בספרד יש, עכשיו רק נותר להפוך את חבורת הכוכבים הסופר מוכשרת ולמודת האכזבות שנקראת נבחרת ארגנטינה לווינרית, ורצוי מהר. המצב בבית הדרום אמריקאי לא פשוט עבור האלביסלסטה שנמצאים, ארבעה מחזורים לסיום המוקדמות, רק במקום החמישי המוביל לפלייאוף.

אז מה בתכנית? ראשית ליאו מסי, שעונש השעייתו בוטל, יהיה כמובן הבורג המרכזי סביבו משחקת הנבחרת. כפי הנראה סמפאולי מתכנן שלצידו ישחק פאולו דיבאלה. המאמן החמיא לכוכב יובה השבוע: "דיבאלה הוא שחקן ברמה גבוהה מאוד, זה יהיה נהדר אם הוא יהיה השחקן שמשלים את מסי". בקבוצותיהם, מסי ודיבאלה משחקים על אותה משבצת, אך שניהם התנסו לא פעם גם בתפקיד החלוץ המרכזי, ולתפיסתו של סמפאולי שיתוף פעולה טוב ביניהם, הכולל החלפת מיקום ותפקידים, יכול לשגע הגנות.

אבל מעבר לכישרון האין סופי בהתקפת ארגנטינה, הנקודות החשובה ביותר בקבוצות של סמפאולי, שהן גם החסרות ביותר אצל האלביסלסטה של השנים האחרונות, הן הקרבה, לחימה ותשוקה. לשם כך יש את חאבייר מאסצ'רנו הבלתי נגמר. "אנחנו מתכננים שמסצ'ראנו ישחק כבלם כמו בברצלונה", הסביר המאמן. בדרך הזו, הוא מקווה, ההגנה חסרת היציבות של הנבחרת תקבל מנהיג ותתיישר לפיו.

בחיבור בין ארגנטינה לסמפאולי יש כל כך הרבה פוטנציאל כיוון שמה שהכי חסר לנבחרת בשנים האחרונות זה בדיוק מה שמאפיין את הקבוצות של המאמן. אחרי שנים של ייאוש, בארגנטינה הציפיות שוב בשמיים. רק משם ניתן יהיה לראות האם כמו שקווי הנסקה התחברו ויצרו דמויות, כך כל הקווים של סמפאולי יתחברו לדמות נבחרת אחת נלחמת, מאוחדת ומצליחה. ומה יותר טוב מלהתחיל במשחק ידידות מול הצ'ילבה ברזיל?

דיבאלה אמור לקבל תפקיד משמעותי (getty)
דיבאלה אמור לקבל תפקיד משמעותי (getty)
התקווה של מסי? (getty)
התקווה של מסי? (getty)