אגדה שהיתה באמת: הסיפור של אליצור נתניה

הסגל הישראלי, המכשולים בדרך - וגם: האתגרים בליגת העל

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים
שנה גודל פונט א א א א

(תמונות: מישל פישמן)

בתוך חודש ספורטיבי סוער, אליצור נתניה סיפקה לכולנו סיפור בלתי נשכח: הקבוצה עם אחד התקציבים הכי נמוכים בליגה הלאומית, שסיימה את העונה הסדירה במקום השישי, הצליחה להפוך פיגור 2:0 מול אליצור אשקלון לניצחון 2:3 אחרי 75:83 אמש (שלישי), ששווה כרטיס לליגה הראשונה.

נתניה היא קבוצה מיוחדת מאוד בנוף הכדורסל הישראלי. היא מנוהלת בידי עידן אבשלום, מייסד פרויקט "שחקן אמיתי", כאשר כל שחקני הסגל שייכים לפרויקט. "שחקן אמיתי" חרטה על דגלה את קידום השחקן הישראלי, ולראיה - הקבוצה עלתה ליגה כאשר 9 (!) שחקני סגל נולדו אחרי שנת 2000. "היתה סדרה מטורפת, היינו בפיגור 2:0 ובפיגור 17 הפרש במשחק השלישי, אבל תמיד האמנו שזה יכול לקרות", אמר המאמן רובן נייברגר. "אני מוריד את הכובע בפני השחקנים הצעירים האלה, הם עובדים קשה כל השנה. מגיע להם".

העליה של נתניה היא אחת הסנסציות הכי גדולות לא רק בליגה השניה, אלא בכלל בתולדות הכדורסל הישראלי. היא לאו דווקא כיוונה לעליה בתחילת העונה - אך הלכה והשתפרה ככל שהעונה התקדמה, ועברה בדרך לליגה הראשונות שתי סדרות ללא יתרון ביתיות.  "עשינו משהו היסטורי, לעלות ליגה עם קבוצה כל כך צעירה בתקציב כזה נמוך", הוסיף נייברגר. "אני ממש מאושר ושמח בשמחת הקבוצה, העיר והשחקנים הצעירים שראויים לכל המחמאות".

"עשינו משהו היסטורי" (צילום: מישל פישמן)
"עשינו משהו היסטורי" (צילום: מישל פישמן)

עכשיו, כשנתניה תסיים לחגוג, היא תתחיל לחשוב קדימה. היא תצטרך להעמיד תקציב מינימום ותהיה תלויה בתמיכה עירונית ובספונסרים שתצליח לגייס. כמו כן, האולם בנתניה לא מאושר לליגת העל, מה שאומר שאם וכאשר היא תעלה, היא תשחק בחדרה.

נתניה הבליטה העונה שני שחקנים: הראשון הוא איתי מושקוביץ, שעשה התקדמות מדהימה והעמיד ממוצעים של 18.9 נקודות, 5 אסיסטים ו-4.8 ריבאונדים. הגארד בן ה-21 אמור היה לעשות את הקפציה לליגה הראשונה בכל מקרה בעונה הבאה, אבל אם יעלה עם נתניה, עשוי להמשיך וגם לקבל את המפתחות לקבוצה.

גם הפורוורד האמריקאי ברייס וושינגטון (19.1 נקודות, 10.7 ריבאונדים למשחק) משך עניין בקרב מספר קבוצות בליגה הראשונה ובנתניה ירצו לראות אותו ממשיך.