כוכב עולה: על ההתפוצצות של איתי מושקוביץ

הוא פרח מאוחר יחסית, לא נספר בנבחרת הנוער, ואנשי המקצוע הימרו שיהפוך לשחקן בינוני בארצית. אך איתי מושקוביץ מאליצור נתניה חווה עונת פריצה בלתי נשכחת, וקבוצות ליגת העל כבר עומדות בתור. ״הולך למוניטור״ על הדבר הגדול הבא בכדורסל הישראלי

רועי כהן
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

(תמונה: מנהלת הליגה הלאומית)

דור העתיד של הכדורסל הישראלי התברך בכמה כשרונות שמבטיחים לנו עשור מרתק ומלא בפוטנציאל. החל מדני אבדיה, דרך שחקנים מבוססים כמו יובל זוסמן ותמיר בלאט, ועד ים מדר ונועם דוברת - נדמה שמתפתח כאן דור זהב של ממש. אך יתכן שמתחת לרדאר מתגלה עוד כישרון עצום, כזה שמתפתח ופורץ בשלב מתקדם יחסית: זה הזמן להכיר את איתי מושקוביץ.

הוא מתנשא לגובה 1.91, משחק בעמדות הגארד, יחגוג בעוד עשרה ימים יום הולדת 21 ורושם עונת פריצה יוצאת מן הכלל במדי אליצור נתניה מהלאומית. מושקוביץ הוא תוצר של פרויקט "שחקן אמיתי", שהצמיח בשנים האחרונות את תמיר בלאט ותרם להתפתחותם של עשרות שחקנים.

״יהיה שחקן בינוני בארצית״
מושקוביץ נולד באזור פתח תקווה, אך גדל במחלקת הנוער של גלבוע-מעיינות. כשחקן נערים ונוער הוא החל לסבול מסטיגמה שהיום הוא כבר מתחיל להשתחרר ממנה - שהוא לוקה ב״כדררת״, נטייה לכדרר את הכדור יותר מדי ולהתחיל מהלכים מאוחר מדי. אנשי המקצוע באותה העת חשבו שהוא יכול להתפתח לשחקן בינוני בליגה הארצית.

תמיר בלאט. גם תוצר של "שחקן אמיתי" (אלן שיבר)
תמיר בלאט. גם תוצר של "שחקן אמיתי" (אלן שיבר)

ההיכרות של מושקוביץ עם ״שחקן אמיתי״ הגיעה כבר לפני עשר שנים, כשהשתתף במחנה קיץ של הפרויקט. באותו מחנה הוא חלק חדר עם ילד צנום העונה לשם ים מדר. פאסט פורוורד לדצמבר 2017, מושקוביץ הגיע עד גמר ליגת התיכונים לנוער יחד תיכון ״רב תחומי עין חרוד״. משחק בלתי נשכח נגד ״תיכון חדש״ מתל אביב הציגה לראווה כשרונות מבטיחים כמו עידן אלבר, דורי סהר ועוד אחד בשם דני אבדיה. לצידו של מושקוביץ בעין חרוד כיכב יותם חנוכי, שגם זכה בתואר ב-MVP בדרך לניצחון ענק, 86:95. מושקוביץ תרם 14 נקודות וחילק 7 אסיסטים. משחק מפלצתי של 23 נקודות ו-16 ריבאונדים לא הספיק לדני אבדיה מול חנוכי, שסיים עם 29 נקודות ו-10 ריבאונדים. באותו משחק נכח מייסד שׁחקן אמיתי עידן אבשלום, שראה את מושקוביץ והחליט שהוא מצרף אותו לפרויקט.

״שני רק לים מדר״
באותה תקופה, הפרויקט התחיל לשתף פעולה עם קבוצות ומושקוביץ עבר לשחק בעירוני ר״ג, שעבדה במעטפת של שחקן אמיתי. אבשלום הכניס את מושקוביץ למה שהוא קורא ״תכנית תמיר״, על שמו של תמיר בלאט, שכוללת ליווי צמוד של מאמן ותזונאית. בהתאם, חלה קפיצה עצומה במוסר העבודה של מושקוביץ עצמו.

בשנה שעברה, הוא נדד יחד עם הפרויקט לאליצור נתניה מהלאומית, שכיום בנויה כולה משחקני שחקן אמיתי לצד שני שחקנים זרים. העונה הראשונה לא היתה קלה: הגארד המוביל בנתניה היה רז אדם, מושקוביץ לא קיבל נתח דקות משמעותי, אבל המשיך לדבוק בתוכנית העבודה. בקיצים שבין העונות, הוא היה מקבל תוכנית עבודה בשווי עשרות אלפי שקלים, ובתמורה עבד כמאמן ילדים במחנות של שחקן אמיתי.

העונה הגיעה ההתפוצצות שאף אחד לא צפה אותה: ממוצעים של 19 נקודות, 5, אסיסטים, 5 ריבאונדים ו-1.3 חטיפות ב-19 משחקים עד כה בנתניה. רק פעם אחת העונה הוא ירד מספרות כפולות. נקודות החוזקה: יכולת חדירה יוצאת מן הכלל, קבלת החלטות, והגנה אגרסיבית. עם זאת, יש לו עדיין המון מה לשפר, כמו את האחוזים מחוץ לקשת (33%) והטיפול בכדור (3.3 איבודים).

אבדיה. מושקוביץ שיחק מולו בתיכון (Getty)
אבדיה. מושקוביץ שיחק מולו בתיכון (Getty)
מושקוביץ. לייט בלומר (מנהלת הליגה הלאומית)
מושקוביץ. לייט בלומר (מנהלת הליגה הלאומית)

בנתניה מספרים שהקפיצה המקצועית הולכת יד ביד עם תהליך התבגרות מואץ שמביא את מוסר העבודה לרמות שבדרך כלל לא רואים אצל שחקנים בגילו. כך למשל, השבוע שיחקה נתניה נגד הפועל עפולה, והקבוצה שכרה מלון במזרע כדי להימנע מהפקקים של הצהריים. מושקוביץ ראה את הלו״ז והתקשר למנהל הקבוצה. ״תגיד, מה יש בתפריט לארוחת הצהריים?״. כשהבין שמרכיבי הארוחה מתאימים לתפריט התזונה שהוא נצמד אליו, הגיב בתחושת הקלה: ״סבבה, כי אם לא היה מתאים הייתי מביא לי אורז וטופו בקופסה מהבית״.

המנטור שמלווה את מושקוביץ בשנים האחרונות, לצד אבשלום, הוא שון דניאל, בנו של מוטי דניאל. הוא מתעורר איתו בכל יום בשש וחצי בבוקר, מכיוון שלא תמיד ישנו אולם זמין לאימונים בשעות נוחות יותר. אבשלום אמנם לא ממש אובייקטיבי, אבל לדעתו מושקוביץ הוא שחקן אחד-על-אחד הישראלי הטוב ביותר כיום, אחרי ים מדר: ״יש לו את כל סל היכולות להיות שומר מצוין, הוא מטפל בכדור ברמה הכי גבוהה שיש, מבחינה התקפית כמעט ואין לו חסרונות. השנה הוא עושה הסבה מלאה לתפקיד של רכז קלאסי״.

ההתלבטות: קולג׳ או קפיצה לליגת העל
מושקוביץ כבר התחייב לצאת בעונה הבאה למכללות, וסיכם עם מכללת מרימאק מבוסטון, שמשחקת בדיוויז׳ן 1. אלא שהפריצה הגדולה השנה שינתה את התוכניות, ומושקוביץ, יחד עם הוריו ואנשי שחקן אמיתי, נוטים לוותר על הקולג׳ ולממש את אחת מההצעות הרבות שמונחות בפניו מקבוצות בליגת העל.

שון דניאל. המנטור של מושקוביץ (אלן שיבר)
שון דניאל. המנטור של מושקוביץ (אלן שיבר)

יש למושקוביץ חודש וחצי לקבל החלטה סופית לגבי הקולג׳, וההחלטה תיפול בקרוב. בתקופה הזאת הוא צפוי לשבת עם הקבוצות שמעוניינות בו. לאחרונה דיווחנו כאן על עניין מצד הפועל ירושלים, אך בסביבתו נחושים שהוא ימשיך את ההתקדמות במקום שיוכל לתת לו את הבמה, הן מבחינת מעמד והן מבחינת דקות משחק - דבר שלא בטוח שיכול לקרות בבירה.

בינתיים, מושקוביץ ימשיך לעבוד קשה, ימשיך להרשים בלאומית, וכנראה שמדובר בעניין של זמן בלבד עד שליגת העל תקבל עוד כישרון מבטיח, והפעם - כזה שכמעט כל אנשי המקצוע פספסו. הוא היה אמור להיות מזומן לנבחרת העתודה, אם היתה מתמודדת באליפות אירופה בשנה שעברה, אך הקורונה הרסה גם את זה, ובינתיים הוא כבר קפץ שנתון. המשמעות היא שבעתיד הוא עשוי להפוך לאחד הבודדים שיערוך הופעת בכורה בנבחרת הבוגרת של ישראל, למרות ששיחק במדים הלאומיים רק ברמת הקדטים (טרום נוער) לפני כן.

קטש. יזכה לזמן את מושקוביץ? (אלן שיבר)
קטש. יזכה לזמן את מושקוביץ? (אלן שיבר)
מעבר לתגובות