"סומכים על יפן": טראמפ על השתתפות בטוקיו

נשיא ארה"ב תמך בראש הממשלה אבה, שהזהיר: "העולם לא מוכן"

שירי אלג'ם
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

לאט לאט הלבנים מתחילים ליפול מהחומה שהקים הוועד האולימפי הבינלאומי סביב קיום המשחקים האולימפיים ב-2020. האחרון להוריד לבנה מהחומה הזו הוא ראש ממשלת יפן, שינז'ו אבה, שהודה כי תיתכן דחייה.

"ההחלטה של הוועד האולימפי הבינלאומי ממשיכה את הקו של מה שאמרתי בעבר, שצריך לקיים את האירוע במתכונתו המלאה", אמר אבה, "זה קשה, וייתכן שאין לנו ברירה אחרת, אבל בהתחשב בבריאותם של הספורטאים, אין ברירה אחרת אלא לחשוב על דחיית המשחקים. אני לא חושב שהעולם מוכן לקיום אולימפיאדה עכשיו".

תגובתו של אבה גררה תגובות מהמעצמות הגדולות בעולם, כאשר קנדה ואוסטרליה כבר הודיעו שלא יקחו חלק משחקים האולמפיים - אבל התגובה המעניינת באמת הגיעה ממש לא מזמן, כשנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ את עמדתו. "אנחנו מודרכים על ידי ראש ממשלת יפן, ידיד אמת של ארה"ב ומי שעשה עבודה נהדרת בתכנון האולימפיאדה", כתב טראמפ. "באשר להשתתפות במשחקים האולימפיים ביפן, הוא יקבל את ההחלטה הראויה ונפעל לפיו".  

לצד זאת, גם הוועד האולימפי בישראל מתכונן להודעה על דחייה. הבוקר (שני) שיחרר יגאל כרמי, יו"ר הוועד, הצהרה רשמית נוכח ההודעה של נשיא הוועד האולימפי תומאס באך.

"נכנסנו לתקופת המתנה של ארבעה שבועות כפי שהודיע אמש הוועד האולימפי הבינלאומי", כתב כרמי בהצהרה. "תומאס באך הודיע על דדליין חדש לקבלת החלטה בעוד ארבעה שבועות. בתקופה זו יבחנו החלופות של קיום המשחקים במועדם או דחייתם, למועד שעדין לא נקבע. לצערי, לאור המצב המורכב, עלינו להמתין להחלטה ובמקביל להמשיך עד כמה שניתן בהכנות. השבועות הקרובים יהיו מאתגרים מאוד, ראשונים להיפגע הם הספורטאים והצוותים המקצועיים המקדישים את חייהם להגשמת חלום".
 

"הוועד האולימפי בישראל מסייע ויסייע בכל דרך לספורטאים להתנהל במצב הקיים", המשיך היו"ר. "אנחנו ערים ומודעים לאכזבה הגדולה של הספורטאים ומזדהים עם תחושותיהם. חוסר הוודאות הוא האוייב הגדול ביותר שלהם. יחד עם זאת, מרבית הספורטאים בישראל מתאמנים במסגרת המגבלות והוראות משרד הבריאות. הם עושים את המיטב כדי לשמור על כושרם למקרה שאכן יתקיימו המשחקים האולימפיים".

"נציין כי בעשרה ענפי ספורט טרם השיגו ספורטאיי ישראל את הקריטריון, וגם בנושא זה יהיה צורך לקבל החלטות - שכן כל תחרויות הקריטריון בוטלו", טען כרמי. "החלטת הדחייה היא החלטה ניהולית המורכבת משיקולים כבדים רבי משמעות והשלכות רחבות היקף, שיגרמו לנזקים גדולים במישורים רבים. השיקול הראשון והמרכזי הוא בריאותם של הספורטאים, והוא יוביל להחלטה באשר למועד המשחקים".
 
יו"ר הוועד התייחס גם לגורמים המשפיעים: "הממשל בטוקיו, הוועדה המארגנת של המשחקים בטוקיו, זכיינים לשידורי המשחקים האולימפיים, גורמי חסות רבים, חברות תעופה ומיליוני מקומות לינה של אורחים. עם כולם, מתקיימות התייעצות שוטפות".
 
בגזרת הוועד הישראלי, סיכם כרמי: "הוועד האולימפי בישראל יעשה כל שביכולתו, יחד עם שותפיו לדרך - איגודי הספורט, משרד התרבות והספורט והחברות העסקיות מעניקות החסות - כדי להסתגל לכל החלטה של הוועד האולימפי הבינלאומי, ולהבטיח שמשלחת ישראל תגיע למשחקים האולימפיים בטוקיו בצורה המיטבית בכל תרחיש שייבחר".

טוקיו 2020. יתקיים? (getty Images)
טוקיו 2020. יתקיים? (getty Images)
מעבר לתגובות