תחנה בדרך? על המהפך של טיישון תומאס

נקודת השפל בהפועל י-ם, השדרוג האדיר במספרים, הכינוי שהפך לקאלט והסעיף המיוחד בחוזה. במועדון עם כמה דמויות דומיננטיות, טיישון תומאס מתגלה כמנהיג. ייגמר ביורוליג?

רועי כהן
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

הערב בשעה 23:00 לערך, טיישון ״טיי״ תומאס עשוי להפוך לזר הראשון והיחיד אי פעם שלוקח 3 גביעי מדינה ברצף, עם שתי קבוצות שונות שהן לא מכבי ת״א: הפועל חולון והפועל ירושלים. מדובר בהישג לא מבוטל עבור שחקן שהגיע לראשונה לישראל על תקן שחקן משלים ואפרורי למדי, עבר לירושלים בזכות היותו שחקן זול ויעיל, פרץ בעונה שעברה והחליט להישאר למרות חיזורים של קבוצות באירופה, והעונה הוא מתגלה לנגד עינינו כשחקן יורוליג בהתהוות. לצד כל אלו, הוא גם מסתמן כמנהיג השקט של הפועל ירושלים, זה שלצד דמויות דומיננטיות כמו ג׳יימס פלדין וג׳ייקובן בראון הפך לדבק של חדר ההלבשה.

זה עוד יגדל?
״תומאס הקטר יצא מהתחנה!״. הקריאה הזאת של ניב רסקין כבר הפכה לקאלט. היא מתייחסת למנהג שתומאס מסגל לעצמו כמעט בכל משחק, כשהוא דוהר עם הכדור מחוף לחוף, ובדרך כלל מסיים בדאנק מהדהד. אחרי הכל, כמה פורוורדים בגובה 2.03 אתם מכירים שיכולים לקחת כדור, לעבור על פני מגרש שלם, לרוב תוך כדי כדרור מרשים מאחורי הגב או שינוי כיוון מזדמן ולסיים בקלילות עם עוד שתי נקודות?ֿ ושימו לב לנתון הבא - ב-91% מהמקרים, המתפרצות שאותן מוביל תומאס מסתיימות בנקודות.

מי יעצור את הקטר? (ברני ארדוב)
מי יעצור את הקטר? (ברני ארדוב)

לבליצים האלה של תומאס אנחנו נחשפנו בשנתיים האחרונות, והם רק חלק קטן מסט יכולות שרק הולך ומשתפר מעונה לעונה, ממשחק למשחק. כך למשל, בראיון לערוץ הספורט בפתיחת העונה, תומאס הבטיח שהשנה הוא הולך לזרוק יותר מ-3 ושהוא מודע שהוא צריך לשפר את הקליעה מכל הטווחים. והנה, עד כה תומאס אמנם זורק חצי זריקה משלוש בממוצע למשחק באירופה (7 זריקות סך הכל), אך מדייק ב-43% אחוזים מרשימים.

השוואה בין תומאס 2020 לתומאס 2019 (במשחקים באירופה) מגלה עד כמה ״טיי״, כפי שחבריו קוראים לו, הפך למפלצת: 15.7 נק׳ לעומת 11.8, 76% ל-2 לעומת 72%, ושיפור עצום מהעונשין מ-54% ל-75%. בנוסף, הוא סוחט יותר עבירות, קולע טוב יותר דווקא כששומרים עליו, ויעיל יותר בפיק-אנד-רול, עם 75% הצלחה בקליעה שנוצרה מהמהלך הזה.

מבירה עמיקתא לאיגרה רמא
צריך לזכור שנקודת ההתחלה של תומאס בירושלים לפני שנה וחצי לא היתה קרובה למה שהיא היום. הוא הושעה לשלושה חודשים אחרי שנתפס בבדיקת סמים בתקופתו בחולון, ונאלץ להתחיל מהתחתית של התחתית. הממצאים של אותה בדיקה פורסמו אחרי שהוא כבר היה חתום בירושלים, ובבירה אפילו לא שקלו לצאת מהחוזה, למרות שמבחינה משפטית יכלו.

״זה מצחיק, כי אחרי שנתיים שאנחנו מכירים אותו, טיישון הוא האחרון שהיינו חושבים שעלול להיתפס בבדיקת סמים, אולי יחד עם תמיר בלאט״, אומר גורם בקבוצה, ״הוא ילד כל כך טוב, רק בן 26, כולם כאן מתים עליו. הוא דמות מאוד חיובית, אמנם אין סביבו פולקלור כמו שיש סביב ג׳ייקובן בראון או כריזמה כמו שיש לג׳יימס פלדין, אבל הוא כן סוג של מנהיג אצלנו״.

נקודה מעניינת שמעלים בירושלים, היא העובדה שיש סיבה מדוע תומאס מעמיד מספרים כאלה דווקא אצלם, ולא בחולון או בליגה האיטלקית או הגרמנית ששם הוא שיחק בעבר. ״הדבר הזה צריך להיזקף כמובן לזכותו אבל גם לזכות עודד קטש״, מסבירים בקבוצה, ״עודד ויונתן אלון (שהיה עוזר המאמן בחולון בתקופה שתומאס שיחק שם - ר.כ) זיהו שהוא מתאים לשיטה של קטש באופן מושלם, והשיטה היא זו שתאפשר לו לפרוח. המשמעות היא שבלי השיטה הזאת, לא בטוח שבמקום אחר יעשה את אותם מספרים. ג׳ייקובן בראון וג׳יימס פלדין למשל, סביר להניח שהם יעמידו מספרים בכל מקום שהם יגיעו אליו, אבל טיישון הוא שחקן שתלוי בשיטה, והוא הבין את זה ולכן הוא נשאר כאן״.

עם חומסקי. יצליח להשאיר את תומאס? (ברני ארדוב)
עם חומסקי. יצליח להשאיר את תומאס? (ברני ארדוב)

יש אופציה, אבל גם פיצוי
בימים האחרונים תומאס ״שינה מוד״: ״ברגעים כאלה אני הופך להיות קצת יותר ווקאלי, דואג שהחבר׳ה יודעים שכולנו כאן ביחד, תומכים אחד בשני ומנסה להנהיג את הקבוצה״, אמר באימון המסכם, ״אני לא רואה מצב שבו אנחנו פותחים את המשחק כמו שעשינו בחצי הגמר כי אנחנו בטוחים בעצמנו, אבל אנחנו צריכים לגרום לזה לקרות וזה החלק הקשה כי אנחנו משחקים נגד קבוצה טובה, וזו הסיבה שאני מרגיש שאני צריך לקחת על עצמי יותר את תפקיד המנהיג ולוודא שכולם יעשו עבודה טובה. המטרה שלנו היא לזכות בגביע, בליגת האלופות, באליפות, לזכות בהכל, וזה לא יקרה בלעדיהם. אבל אני תמיד אומר שאני לוקח משחק אחר משחק כי לפעמים אתה מסתכל רחוק מדי ואז מפשל במטרה הקרובה ביותר, לכן אנחנו חושבים רק על הגמר".

בירושלים כבר חושבים על העתיד של תומאס. קיימת אופציה הדדית בינו לבין הקבוצה על חוזה לעונה נוספת, שבה עד תאריך מסוים בקיץ כל אחד מהצדדים יכול לצאת מההסכם תמורת פיצוי. במועדון יודעים היטב שיכולת השיא של תומאס העונה, שכבר באה לידי ביטוי בשתי זכיות בתואר שחקן המחזור בליגת האלופות, ובמועמדות מובילה לתואר ה-MVP של העונה כולה - תגרור עניין רב מאירופה. עם זאת, בירושלים לא ממהרים להבטיח את עתידו של תומאס באופן מוחלט ובטוחים: ״היום שחקנים יודעים שבשביל עוד 50 אלף דולר למשל, לא תמיד שווה להם לעזוב הכל ולשנות אווירה. הסיטואציה אצלנו מאוד נוחה עבור טיישון, והיא אולי הטובה ביותר עבורו מקצועית, והוא יודע את זה״.

יוסיף עוד גביע לארון? (פיב"א)
יוסיף עוד גביע לארון? (פיב"א)
מעבר לתגובות