רק שלא יתחמם: חידת דומיניק ווטרס

שחקן ענק שיכול להשתלט על משחק, אך גם פצצה מתקתקת עם היסטוריה של עימותים. דומיניק ווטרס כמעט עלה לנהריה בהרחקה של מקניל בגמר. פרנקו מקווה שהוא למד לקח

עמרי מנהיים
א א א א ( שנה גודל )
תחילת כתבה

דומיניק ווטרס סיים את חצי הגמר מול נס ציונה עם דמעות בעיניים. לא של שמחה או התרגשות, אלא דמעות של ממש. הוא הרגיש אשם בתקרית שבה הורחק ג'רל מקניל, שבאותם רגעים לא היה ברור אם יוכל לשחק בגמר. זה הרי הוא שהיה במרכז התקרית עם טל דן, עליו מקניל רץ להגן. העניין הוא שזו ממש לא היתה הפעם הראשונה שלו, ועושה רושם שאם עירוני נהריה רוצה לעשות משהו הערב (חמישי) מול הפועל ירושלים, היא תצטרך את ווטרס במיטבו. כלומר, מתעסק בכדורסל בלבד.

כוכב בשמי עין שרה
בצעד די מפתיע, בתחילת אוגוסט הודיעה נהריה על החתמתו של ווטרס. נכון, אמנם כבר לא ילד, בן 33, אבל חתיכת שחקן, עם רזומה אירופי ארוך ומרשים - לא כזה שמגיע בדרך כלל לקבוצות הדרג השני והשלישי בישראל. עם עבר בקבוצות כמו אולימפיאקוס, קאנטו, קרשיאקה ואפילו חצי עונה לא רעה בהפועל חולון (2012/13), נהריה היא לאו דווקא הקבוצה שכולם היו מצפים שאליה יגיע, אבל לאחר מסע שכנועים של דני פרנקו - הוא בחר להצטרף וקיבל את המפתחות של הקבוצה.

מהרגע הראשון, נהריה העונה היא הקבוצה של ווטרס, לטוב ולרע. על הפרקט, מדובר באחד הזרים הטובים בליגה: 15.6 נקודות ו-6.9 אסיסטים למשחק, שמגיעים עם ורסטיליות יוצאת דופן, שכולל יכולת מסירה, ראיית משחק, קליעה מחצי מרחק ומשלוש. בחצי הגמר, הרכז האמריקאי היה בדיוק כל מה שקבוצה שלו צריכה: 28 נקודות, מתוכן 17 נקודות ברבע ראשון מדהים, שבו הוא פירק כמעט לבד את נס ציונה, כשהוא משחק התקפה אחר התקפה על היתרונות שלו.

אבל הבעיה עם ווטרס, היא שקל להוציא אותו משיווי משקל. קל מדי.

יגיע רגוע לגמר? (אלן שיבר)
יגיע רגוע לגמר? (אלן שיבר)

לא שקט על הפרקט
"בהתחלה לא ידענו איך לאכול אותו", מספרים בנהריה. "במהלך השבוע מדובר באדם הכי שקט והכי חייכן בחדר ההלבשה. אין לאף אחד מילה אחת רעה להגיד עליו. ברגע שהוא עולה למגרש, הוא כמו בן אדם אחר. הוא מאוד תחרותי ומאוד אמוציונלי והכל יוצא החוצה".

לנהריה, אם כן, לקח זמן לעכל את ווטרס. הדיסוננס בין הפרסונה על הפרקט לפרסונה מחוצה לו - לא ממש יורדת חלק בגרון. כאשר הוא מאבד את הראש לעיתים במשחקים, יש בקבוצה "צוות הרגעה" - אנשי הנהלה ניגשים לדבר איתו, ובעיקר עופר רחימי, שמרבה לשוחח איתו גם במהלך השבוע, במיוחד על כל מה שנוגע לפן המנטלי ועל הגישה למשחקים.

ווטרס, לפחות העונה, הוא סוג של פצצה מתקתקת. הוא הספיק כבר הספיק להתעמת, בין היתר, עם תמיר בלאט, גולן גוט, ג'ו אלסכנדר וכמובן טל דן, ואפילו לריב עם חבר קבוצתו לשעבר, ג'ף אדריאן, תוך כדי משחק - ויכוח על הספסל שלווה בקללות ואיומים וכמעט גלשה לעימות פיזי. הוא גם התגרה בקהל של האקסית הפועל חולון העונה, לאחר שבשנים הקודמות הורחק נגדה, כשפגש אותה בליגת האלופות במדי קרשיאקה והתגרה שוב כאשר חזר לאולם טוטו במדי נאנטר בעונה שעברה.

בימים האחרונים נמצא בישראל חברו הטוב של ווטרס, שחקן הפוטבול אנדמוקונג סו מטמפה ביי. סו נחשב לאחד משחקני ההגנה הטובים ביותר ב-NFL, אבל כזה ששמו נקשר בלא מעט תקריות מלוכלכות, כאשר פעם אחת הוא אפילו דרך על ראשו של שחקן יריב. ווטרס אמנם מעולם לא הגיע למחוזות הללו, אבל לפחות בכל הנוגע להתנהלות על הפרקט, הפתגם "אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה", כנראה מחזיק מים.

התעמת גם עם שחקן מהקבוצה שלו (אלן שיבר)
התעמת גם עם שחקן מהקבוצה שלו (אלן שיבר)
דני פרנקו. נאום הפרובוקטור לא היה מקרי (אלן שיבר)
דני פרנקו. נאום הפרובוקטור לא היה מקרי (אלן שיבר)

המשימה: ווטרס
הבעיה מבחינת נהריה היא שקבוצות "למדו" את ווטרס - ולא רק בכל הנוגע ליכולות הפיק אנד רול או ההגנה שלו. היריבות יודעות שבשביל לעצור את ווטרס, על כל כשרונו, לעיתים פשוט מספיק להוציא אותו מהכלים. הוא כבר יעשה את היתר.

זה לא סתם שפרנקו קרא לטל דן בסיום חצי הגמר "פרובוקטור". בנהריה מרגישים שקבוצות "מסמנות" את ווטרס ומנסות להוציא אותו מאיזון, ובכך להפר את האיזון של הקבוצה כולה - עם שריקות לעבירות בלתי ספורטיביות נגדו, לעיתים אפילו הרחקות. כאשר ווטרס נגרר לאותן פרובקציות, לאותו טראש טוק של היריבים (או לפעמים גם מתחיל אותו), נהריה היא זו שנפגעת - ולראיה, היא כמעט הגיעה ללא מקניל לגמר בגלל עימות שכזה. פרנקו, אגב, כבר למד היטב את השחקן שלו. כאשר העניינים מתחילים להתחמם, כפי שקרה בחצי הגמר יותר מפעם אחת (עוד לפני הבלאגן בסיום), הוא מוציא החוצה עד יעבור זעם, תרתי משמע.

"דומיניק הוא בחור שמודע להכל, הוא יודע שהוא צריך לעבוד על עצמו", אמר עליו דני פרנקו לקראת הגמר, "אני לא רוצה להמר, אבל לא נראה לי שתהיה לו בעיה של התנהגות. הוא לא ילד, כל שחקן רוצה להיות במשחק כזה. זה יום חג לכדורסל הישראלי, כל אחד רוצה להיות שם, הוא רוצה להיות שם".

ווטרס יהיה שם, במועדון הסגול יקוו שגם יסיים את המשחק על הפרקט ולא עם איזו מקלחת מוקדמת. "אני סומך עליו ואוהב אותו גם בתור בן אדם ואני בטוח שהוא יעשה הכל והקבוצה תעשה הכל כדי שהוא יהיה מרוכז רק בכדורסל", הוסיף פרנקו, "כל מחשבה אחרת מעבר לזה בכלל לא מטרידה אותי".

נהריה תגיע לגמר הגביע כאנדרדוג מובהק, בלי קשר לווטרס. אבל אם היא רוצה לחלום על הפתעה, על גביע ראשון, היא צריכה לקבל את הכוכב שלה בשיאו, לפחות כמו שהיה בחצי הגמר. וכדי שזה יקרה, הוא צריך קודם כל, לא רק להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמו, אלא בעיקר הרגועה ביותר.

מקניל. הגיע כדי להגן על ווטרס (אלן שיבר)
מקניל. הגיע כדי להגן על ווטרס (אלן שיבר)
מעבר לתגובות