השקט שלפני: סיפורים מתוך המחנה של חיפה

השינוי בגישה של שחר, מספר החולצה היתום, ההבדל בין שועה על המגרש לזה שמחוצה לו והצ'אנס של גרשון. מה קרה באמת במחנה האימונים של מכבי חיפה? סיפורים מבפנים

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

בניגוד לשנים הקודמות, יעקב שחר והצוות שלו שינו כיוון. לא עוד סכומי עתק לשחקנים ישראלים, לא עוד שחקנים זרים ששיאם מאחוריהם, אלא שחקנים רעבים שעדיין לא מיצו את הפוטנציאל או כאלו שכבר היו שם וחוו תקופות פחות טובות ורוצים באמת לחזור לבמה הגדולה.

השינוי שהנהיג שחר ובנו, אור, שנכנס חזק לעניינים, בגיבוי סגן הנשיא עוזי מור, הוביל להחלטה להחתים את יובל אשכנזי ודולב חזיזה, את המגן השמאלי איקוום אוטין וגם את הקשר ההולנדי, יאניק ווילדסחוט. גיל יצחק, שחתם גם הוא, יעדיף לשחק ולא מן הנמנע שבקרוב יבקש להיות מושאל.

הסיפורים של ניקיטה רוקביצה ומאור בוזגלו אולי מסמנים את השינוי הגדול במועדון. עד לא מזמן שחר היה נחשב בעיני שחקנים רבים ל"טרף קל". כזה שבמו"מ אפשר לגרום לו להעלות את השכר בקלות, אבל זה לא שחר של פעם. עדיין נחמד במו"מ, ובכלל, אבל סוכני שחקנים מבהירים: "הוא רחוק מלהיות פראייר".

שחר, מור ובן דב. שינו גישה (האתר הרשמי של חיפה)
שחר, מור ובן דב. שינו גישה (האתר הרשמי של חיפה)

למחנה האימונים בהולנד הוא הגיע ושידר שוב אמונה ורוגע. אחרי הכישלון בעונה שעברה, חילופי המאמנים, והטעויות עם השחקנים הזרים, שחר היום הרבה יותר מעורב. העובדה שהבן שלו כל הזמן בתמונה בוודאי מסייעת. לאורך כל המחנה ולמרות שהמועדון שלו עדיין לא השלים את הרכש לעונה הקרובה, הנשיא משדר עסקים כרגיל והרבה ביטחון, בעיקר מול הקהל שקורא נגדו. "יענקל'ה מעדיף שהכל יבוא עליו ושרק אנחנו לא נהיה בתמונה. עבור בעלים כזה צריך להילחם כל אימון וכל משחק", אמרו מספר שחקנים.

במישור המקצועי, מרקו בלבול מקבל צ'אנס נוסף, בהתאם לחוזה שנחתם איתו אחרי התקופה הקצרה של אלי גוטמן. העונה לא תהיה סבלנות כמו בעונה שעברה. התוצאות מעניינות, אבל היכולת הרבה יותר. בלא מעט משחקים מכבי חיפה שיחקה כדורגל לא טוב, ואת זה גם המאמן יודע.

על אף שהסגל רחוק מלהיות סגור, כבר בחמישי בלבול יעלה למשחק הראשון מול מורה הסלובנית. על הנייר, קבוצה שמכבי חיפה, גם בסגל הזה, צריכה לעבור בסיכום שני המשחקים. על פי מחנה האימונים, המאמן ימשיך גם העונה במערך של שלושה בלמים. רמי גרשון,שהוחלף בדקה ה-42 מול בני יהודה במשחק שהוביל לביקורת גדולה על המאמן, הפך לשחקן שלא יורד מהמגרש ומציג יכולת נהדרת במחנה. "רמי ניצל את העובדה שכרגע לא הוחתם בלם ובאמת היה מצוין", אמרו במכבי חיפה.

בלבול. "מאוד אוהב את רוקאביצה" (האתר הרשמי של חיפה)
בלבול. "מאוד אוהב את רוקאביצה" (האתר הרשמי של חיפה)

שחקן נוסף שלא נספר אצל בלבול בעונה שעברה יתר על המידה הוא מוחמד עוואד, שבשני משחקי האימון הראשונים פתח. אחת הסיבות היא הפציעה של ירדן שועה והעובדה שניקיטה רוקביצה חתם רק אחרי המחנה. אם לשפוט על פי גורם בחיפה, גם העונה עוואד לא אמור להיות באנקר בהרכב. רחוק מזה. "מרקו מאוד אוהב את ניקיטה רוקאביצה", אומרים שחקנים בקבוצה, "הבעיה של עוואד היא שירדן שועה לא אמור לרדת מהדשא, אלא אם הוא יעבור עבירת משמעת".

המשפט האחרון לא נאמר לחינם. גם במחנה האימונים הוסיף שועה להתנהל לא תמיד לפי הספר. באחד האימונים, מספרים שחקנים, הוא נעלב, בשני כאב לו הראש, בשלישי הרגיש את השריר וברביעי סתם צעק מתסכול. "זה שועה, לטוב ולרע. הוא כוכב כדורגל ואם הראש שלו יהיה מסודר, אז נרוויח", אמרו בקבוצה, "מרקו הולך איתו על ביצים ונקווה שהוא ילמד להביא את האיכויות שיש לו ולא את הדברים הפחות טובים". אגב, השחקנים מספרים שלפני ואחרי האימונים שועה אחרי תמיד מסייע ונחשב לדמות מאוד אהובה בחדר הלבשה. עד ההגעה לדשא.

החתמתו של ההולנדי יאניק ווילסחוט תשפיע, מאחר שהוא מיועד להיות שחקן הרכב. המשמעות היא ששחקן נוסף שפתח במחנה כמו מקסים פלקושצ'נקו יצטרך להיות הרבה יותר דומיננטי. אחרת ימצא את עצמו מהר מאוד על הספסל. מה עוד שבנובמבר אמור לחזור סינטיאהו סלליך.

סלליך. אמור לחזור בנובמבר (האתר הרשמי של חיפה)
סלליך. אמור לחזור בנובמבר (האתר הרשמי של חיפה)

עד הגעת ג'ורג' מנדז'ק או קשר אחורי אחר, מוחמד אבו פאני אמור לקבל מעט דקות, אבל לאחר מכן לא פוסלים בחיפה שיבקש לצאת להשאלה. הגעת הקמרוני, אם וכאשר, תשפיע גם על נטע לביא, לאור היכולת הטובה של יובל אשכנזי במחנה. מעמדו של דולב חזיזה חזק כבר מהרגע הראשון ושום שחקן שיגיע לא יזיז אותו מההרכב, כך עושה רושם. החולצה מספר 10, אותה ביקש אשכנזי, נשמרת בינתיים. תחילה דיברו בחיפה שאולי עוד פריי יחזור, עכשיו כנראה שהסיכוי כבר לא קיים. אשכנזי, בכל אופן, כבר לקח את המספר 18. ווילדסחוט ביקש את המספר 30. לביא, שעבר עונה קשה, החליף מספר חולצה מ-31 ל-6, חולצה שהיתה שייכת לחברו הטוב, גל אלברמן ומי שמשמש, לדבריו, גם מודל לחיקוי.

במהלך המחנה ערך בלבול המון אסיפות טקטיות, בעוד פול גרובס, עוזר המאמן החדש, וג'ובאני רוסו עסקו בשיחות אישיות. המאמן עדיין מחפש בלם, מגן שמאלי וקשר אחורי, אלא אם מנד'זק יגיע. שני שחקנים שקיבלו הצעות כבר הסכימו לסכומים, אבל ברגע האחרון קיבלו הצעה מקבוצות בכירות יותר ו"דפקו ברז". סאן מנחם לא נחשב לאהוב במיוחד על בלבול. אחרי שבסוף העונה שעברה הרשים, הוא מצא את עצמו בחוץ אחרי כמה מחזורים ובמקומו פתח רז מאיר, שמבחינת המאמן עובד יותר ומתאים למשחק הלחץ. בכלל, משחק הלחץ היה הכותרת של כל אסיפה. בלבול רוצה קבוצה שרצה הרבה, אבל גם רצה נכון. כזו שיודעת ללחוץ בחצי של היריב בדקות הנכונות וכזו שתדע להיות אחראית מאחור ותניע כדור.

בלבול משוחח הרבה עם אברם גרנט. במחנה האימונים הוא אפילו פגש אותו בעיר קרובה יחד עם אנשי הקבוצה. למרות ההכחשות, ברור שלגרנט יש מילה. הוא מייעץ, שואל, מביע דעה. עוזר המאמן ומאמן הכושר החדש הגיעו, בין היתר, בהמלצתו של מאמן נבחרת ישראל לשעבר. המלצות זה תמיד טוב, אבל בסופו של יום בלבול נמצא בעונה הכי חשובה בקריירה שלו. בשנה שעברה המטרה היתה רק פלייאוף עליון כשהגיע. העונה המטרות ברורות. כרטיס לאירופה ומאבק על תואר. אם זה יקרה, בלבול יהפוך ליקיר הקהל. אם לא, אז הוא ייכנס לסטטיסטיקה של שחקני עבר שקיבלו את ההזדמנות, כשלו ועכשיו מחפשים עבודה אחרת.

מורה מחכה (מאור אלקסלסי)
מורה מחכה (מאור אלקסלסי)
מעבר לתגובות