את ואני: מאוויס צ'יבוטה והחיבור לישראל

תוך ארבע שנים הפך מאוויס צ'יבוטה משחקן אלמוני לזר הכי ישראלי בליגה. הפריצה בבני יהודה, הבדיחות בחדר ההלבשה ("יש לו קול של צופר"), העברית השוטפת, דמות האב שמצא והדאגה מעזיבת המדינה בה התעצב ("לא ישן בלילה"). דמותו הייחודית של החלוץ

תומר לוי
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

נדמה שמאוויס צ'יבוטה נמצא בכדורגל הישראלי מאז ומתמיד, אך רק בשבוע שעבר חגג החלוץ 22. תוך ארבע שנים הפך השחקן, שנולד בקונגו והגיע למחלקת הנוער של מכבי ת"א, לשחקן משמעותי בליגת העל. הוא נמצא בצמרת הכובשים, הוביל את הקבוצה שלו לפלייאוף העליון ולגמר הגביע, ובשונה מזרים אחרים שנשארו פה שנים רבות, מדבר עברית בצורה שוטפת.

גמר הגביע מול מכבי נתניה יכול להיות המשחק האחרון שלו בבני יהודה, וגם הזדמנות שלו להיפרד מישראל. צ'יבוטה נמכר תמורת מיליון יורו ללודוגורץ הבולגרית, ואם ימשיך את ההתקדמות שלו גם שם, חזרה לארץ הקודש לא תיראה באופק.

צ'יבוטה הגיע לארץ ללא אביו, שחקן כדורגל גדול בעצמו. פייר צ'יבוטה, חלוץ עם 263 שערים במדי הקבוצה (עפ"י ויקיפדיה), היה זה שכיוון אותו בצעדיו הראשונים, אבל לא עלה איתו לארץ. מאז הוא מצא את דמות האב בכל מקום בו היה בקריירה, אם זה בנוער של מכבי ת"א ואם זה בבני יהודה, עם יוסי אבוקסיס, ודרכן התחבר לישראל.

יוסי אבוקסיס. דמות אב (אודי ציטיאט)
יוסי אבוקסיס. דמות אב (אודי ציטיאט)

אמנם הוא ייחל למעבר ללודוגורץ, שמציעה אתגר מקצועי וכלכלי חדש, אבל תקופת המו"מ הייתה אחת הקשות בקריירה הקצרה שלו. הטיסות התכופות, הממצאים הרפואיים שאיימו על העסקה והמחשבה שהוא ייאלץ לעזוב את הארץ השפיעו עליו, וגרמו לירידה ביכולת וגם לכעס מהקהל.

"הוא היה לחוץ ומפוחד מהבדיקות הרפואיות. הוא לא ישן בלילה", אמר מקורב לשחקן, "זה היה נראה כאילו הוא לא רוצה לשחק, אבל הוא רצה. הגוף לא נתן לו. המחשבה שהוא עוזב את ישראל הקשתה עליו. יוסי אבוקסיס הבין את זה ונתן לו לנוח באימונים, ולצאת מזה. עכשיו הוא ירצה להחזיר לאוהדים בענק עם שער וגביע".

כמו כן, את כל השנים הראשונות עשה צ'יבוטה בליווי צמוד של הסוכן שלו אבי ציוני, כולל בזמן ששהה בחו"ל. בתקופות מסוימות אישתו הייתה באה לישון בבית של משפחת ציוני, והם אף הוזמנו לחגים וארוחות שישי. גם אתמול דיבר ציוני עם השחקן והפגין את התמיכה שלו בו לקראת גמר הגביע.

אחרי החתימה בלודוגורץ. "לא ישנתי בלילה"
אחרי החתימה בלודוגורץ. "לא ישנתי בלילה"
היה זקוק למנוחה (אלן שיבר)
היה זקוק למנוחה (אלן שיבר)

הליצן הדעתן
בארבע שנים שהוא בארץ, נוצרה לצ'יבוטה תדמית של ליצן, ויש שיגידו בצדק. "יש לו קול כמו של צופר", מספר אחד השחקנים, "גם שהוא מדבר חלש, הוא עושה לך חור בראש. איך שהוא מגיע בבוקר, כשהוא עוד עולה במדרגות, אתה יודע שהוא הגיע כבר מלמטה". בבני יהודה זוכרים את היום שקנה שמפו, הגיע איתו לחדר ההלבשה וזכה למחיאות כפיים רמות לאחר שספג הקנטות על כך שהוא חוסך כסף לפני המעבר לבולגריה ומשאיל שמפו מחבריו.

למרות התדמית, לא הכל בידור עבור צ'יבוטה. כשהיה צריך לצאת נגד הקריאות הגזעניות של אוהדי קבוצתו אל עבר אנטואן קונטה ופרדי פלומן, הוא לא פחד לעשות זאת, גם כשידע שזה ימשוך אליו אש. וכך היה גם בתקרית עם קומץ אוהדי מכבי ת"א, שקיללו אותו. "למרות התדמית, הוא סופר מקצוען ודעתן לא קטן", אמרו במועדון, "דברים לא חולפים לידו. אם הם משמעותיים, יהיה לו מה להגיד למי שצריך ולפעמים גם לתקשורת".

אבוקסיס ובני יהודה מקווים שאולי בהופעת הפרידה של צ'יבוטה בישראל, יהיה לו גם מה להגיד על המגרש. הוא ישמח להשאיר מתנת פרידה.

רוצה להיפרד עם גביע (אלן שיבר)
רוצה להיפרד עם גביע (אלן שיבר)
מעבר לתגובות