מי ייתן את הדין? על סערת הדרבי של ת"א

המשטרה ביקשה שהדרבי ייערך בראשון כדי שיהיה אפשר לאבטח אותו, אבל כשהאלימות הרימה ראש - השוטרים והמאבטחים עמדו מנגד. ומי משלם את המחיר? רק הקבוצות. דעה

תגיות: ליגת ווינר

רועי כהן
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

התמונות שעולות מתיעוד התקרית מאחורי ספסל מכבי ת"א לא השאירו מקום לספקות. שוב אוהד, אותו אוהד, תוקף פיזית ומקלל את אנשי הקבוצה היריבה; שוב המאבטחים עומדים מנגד ומתבוננים בנעשה כאילו שהם צלמי סטילס; שוב בהפועל ת"א מתעקשים שמכבי משקרים ומנסים ליצור מציאות שלא קיימת; שוב יוצא סרטון שמוכיח אחרת.

למצוא אשמים בתקרית הזאת זה החלק הקל: אשם האוהד שלא לומד לקח (רמז: כי אף אחד לא מלמד אותו לקח) וממשיך לתקוף, לקלל ולהקניט אנשים שכל חטאם שהם לא אנשי הפועל ת"א; אשמה הפועל ת"א שמאפשרת לאותו אוהד לשבת ביציע הפלטינום, לקבל צמיד VIP, ללחוש על אוזניהם של מקבלי ההחלטות ואחר כך גם להאמין למילתו שלא עשה דבר ולהציג את הגרסה כדברי אלוהים חיים.

אבל מבט על התמונה הכוללת מגלה בעיה הרבה יותר מטרידה: כל עוד אין אכיפה רצינית, משמעותית, הן של איגוד הכדורסל ואין של משטרת ישראל כנגד המעשים הללו - ג'ייק כהן ימשיך לשבת במסיבות עיתונאים ולתהות, ובצדק, למה אין שיפור. שימו לב לתמונות מאותו סרטון: האוהד תוקף את הפיזיותרפיסט והמאבטחים עומדים מנגד. קצין המשטרה מגיע לקרבת המקום ולא עושה דבר. אוהדים אחרים מנסים להרגיע את שני הצדדים.

המשטרה נרדמה והקבוצות משלמות את המחיר (צילום: עודד קרני)
המשטרה נרדמה והקבוצות משלמות את המחיר (צילום: עודד קרני)

תזכורת: משטרת ישראל התנגדה להזזת המשחק ליום שני בטענה שלא יהיה אפשר לאבטח את המשחק שנערך בסמיכות לחזרה הגנרלית לאירוויזיון. אז המשחק נשאר ביום ראשון, אבל נחשו מה? אבטחה לא היתה שם. האוהד התוקף נותר ביציע, ממשיך לקלל כאילו תפס את עמדת הנואמים בהייד פארק. הוא לא נעצר. הוא לא מורחק. הוא לא עוזב את המקום. האוהדים שירקו והשליכו חפצים על דיאנדרה קיין לא נעצרו, לא הורחקו.

ומי משלם את המחיר המלא והכפול? הקבוצות כמובן. מדובר בתשלום כפול מכיוון שהקבוצות הן אלה שמשלמות סכומים בלתי מבוטלים למשטרה ולחברות אבטחה, שני גופים שכושלים בעבודתם ולא משליטים סדר ברגעי אלימות. והקבוצות הן אלה שייקנסו בסופו של דבר על ידי בית הדין של איגוד הכדורסל, שרואה בהן בעלות אחריות שילוחית ואין לו אחיזה על גורמי אכיפת החוק הרשמיים במדינה. במקרה הטוב, אולי אחד האוהדים יעמוד בפני שופט שירחיק אותו מהמגרשים לשלושה חודשים, לאורך כל תקופת הפגרה. אתם צוחקים? כי זה קרה לא מזמן: האוהד שזרק את האבוקה בדרבי של הפיינל פור האחרון, שכמעט התפוצצה על ראשו של יו"ר הפועל ת"א רמי כהן, הורחק לשלושה חודשים מהמגרשים, מיוני ועד ספטמבר. לגביע ווינר הוא כבר התייצב כרגיל.

לא נותר אלא לקרוא לכל הגורמים המעורבים: אם לא תתעוררו האלימות תמשיך להרים את ראשה. אם משטרת ישראל לא תתחיל לבצע מעצרים - אוהדים אלימים - הם ימשיכו. אם חברות אבטחה לא ירחיקו אוהדים אלימים - הם ימשיכו. אם מנהלת הליגה תמשיך לא לאכוף את ההנחיה ליצור אזור חיץ בין ספסל האורחת בחולון לבין הקהל - אוהדים בודדים ימשיכו לנסות לתקוף שחקנים בירידה לחדר ההלבשה. גם בית הדין של האיגוד צריך למצוא פתרונות יצירתיים כי כבר הוכח שהענישה שמוטלת על הקבוצות לא מונעת אלימות. אבל כנראה שכמו בכל דבר אצלנו במדינה - החוקים הבאים ייכתבו בדם.

אם לא נתעורר, האלימות תמשיך להרים את ראשה
אם לא נתעורר, האלימות תמשיך להרים את ראשה
שלא ייגמר בדם
שלא ייגמר בדם
מעבר לתגובות