אור ירוק בקצה המנהרה: השינוי שנוצר בחיפה

מכבי חיפה נראית סוף סוף כמו קבוצה שלא נבהלת משער של היריבה ולא מחיסרון מספרי על המגרש. בלבול ניהל את המשחק מצוין, ומה לגבי הטעויות של קלינגר? הסיכום של בוני

בוני גינצבורג
בוני גינצבורג
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

היה אירוע אחד במשחק המסקרן אתמול (ראשון) בין בית"ר ירושלים למכבי חיפה בטדי שיצר את התפנית המשמעותית ביותר והוביל למסקנות הגדולות של הערב הזה - האירוע בו ג'ורג' מנדז'ק הורחק בכרטיס אדום. מבחינת הירוקים מדובר בהישג לא קטן על כך שהיא הצליחה לשמור על פאסון ולא נכנסה לפאניקה, וחזרה הביתה עם נקודה. בצד השני, המארחת יוצאת המאוכזבת, שכן היא לא נראתה כקבוצה שיכולה ביכולת כזאת לעלות לפלייאוף העליון.

בעצם ברגע שבית"ר הייתה עם יתרון מספרי על הדשא, זה איזן את יחסי הכוחות בין הקבוצות. אם המשחק היה נמשך עם 11 מול 11, אני כמעט משוכנע שחיפה הייתה מנצחת. הקבוצה מהבירה הגיעה למשחק עם תבנית של קודם כל להסתגר. אפשר לומר שזה די מפתיע, שכן מדובר במשחק בית, ולמרות זאת היא הלכה לאחור וניסתה במשחק מעבר לעקוץ. אחרי הכרטיס האדום היא קיבלה הזדמנות לשנות את קצב המשחק, אך לא הראתה שום מחץ.

מכבי חיפה מציגה ניחוחות של קבוצה בוגרת יותר
גם כשהירוקים היו בעשרה שחקנים, אפשר לומר שיחסי הכוחות היו מאוזנים. מבחינה טקטית, מכבי חיפה בעיקר עובדת דרך אגף ימין. בית"ר הצליחה בעמידה שלה לנטרל את ההתקפות מהאגף של האורחת, למרות שנכפה עליה חילוף מהיר מאד כבר בדקה הראשונה, עם הפציעה של אנטואן קונטה. לאחר מכן חיפה ענתה דרך האמצע ושלטה במרכז המגרש. אמנם היא לא הייתה מספיק מתוחכמת במסירה האחרונה, אבל ניסתה לייצר דברים מחוץ לרחבה, גם כאשר לא היה לה את מנדז'ק.

מרקו בלבול עבר לשחק בקו הגנה של ארבעה שחקנים, והוא הצליח לאזן את מרכז השדה עם הכנסת מקסים פלקושצ'נקו כמחליף. אמנם לא הייתה לקבוצה שלו כמעט יכולת לייצר משהו בחלק הקדמי, אבל חשוב לציין שלא היה למאמן הרבה ברירות. הוא ניהל את המשחק בצורה נכונה מאד לפי הכלים שהיו לו ולנוכח הסיטואציה הלא פשוטה.

הכרטיס האדום של מנדז'ק, הרגע שיצר את התפנית (אלן שיבר)
הכרטיס האדום של מנדז'ק, הרגע שיצר את התפנית (אלן שיבר)
בלבול, ניהול חכם של המשחק (אלן שיבר)
בלבול, ניהול חכם של המשחק (אלן שיבר)

זו כבר לא חיפה הלוזרית שהיינו רגילים מהשנים האחרונות. היא חזרה תוך דקה למשחק ולא נכנסה להלם מהגול של בית"ר. היא הגיבה מיד עם פעולה אינדיווידואלית טובה של סנטיהו סלליך. אז אפשר לומר שבסוף התוצאה היא הוגנת ושלשום קבוצה לא הגיע לנצח, אבל גם רואים שבחיפה יש שם סוף סוף דרך. הקבוצה כבר לא מבוהלת ולא היסטרית. השחקנים יזמו גם כשבית"ר צופפה. זה לא משחק גדול, שלא נתבלבל, אבל בנסיבות האלה ובתנאי המגרש ומזג האוויר, בסך הכל מכבי חיפה יכולה לצאת אופטימית.

בית"ר עושה לעצמה חיים יותר קשים
נחזור לכרטיס האדום של מנדז'ק. האירוע הזה אמנם העניק לבית"ר את היתרון המספרי, אבל היא לא לקחה אותו בשום צורה. השחקנים מהבירה לא שיחקו מספיק חכם, כאשר גם אלו שאמורים להוביל לא הציגו יכולת מספיק טובה. כך שזה לא מפתיע שהמארחת לא הצליחה להכריע את המשחק. כשאתה כמעט מחצית שלמה לא עושה שום דבר גם כשהקבוצה שלך בשחקן פחות, זה מאכזב מאד. אולי היה איזה מצב או שניים טובים, אבל לא הרגשתי שהגול מרחף באוויר.

גם המאמן פה לא לגמרי חף מטעויות. ניר קלינגר היה צריך להחליף את מאור בוזגלו ולהשאיר את אנתוני וראן, ולא להיפך. אם אתה רוצה לנצח את המשחק, שחק עם שני חלוצים. לך על כל הקופה כשאתה ביתרון מספרי. זה היה חילוף שגוי שלו. ובאופן כללי לכל השחקנים היה משחק בינוני, ודווקא יוסי בניון היה היחיד שהיה ברמה סבירה פלוס. הקשר הוותיק ניסה מה שאפשר ומדי פעם הזיז את הכדור בצורה לא רעה, אבל חוץ מזה לא היה מחץ לקבוצה, וככה לא מנצחים משחק ביתרון מספרי.

אמרתי לפני כמה שבועות שבית"ר לא תגיע לפלייאוף, וזו עדיין דעתי, כי לא מגיע לה. הקבוצה לא משחקת מספיק טוב. הסיכויים כרגע קטנים יותר ויותר, אבל הם צריכים לנצח את המשחקים הבאים שנותרו בליגה הסדירה, ואולי כך יעלו. המשימה הרבה יותר קשה, ויש להם גם את טרנר, זה לא מקום שקל לנצח בו. העונה הוכח שזה כן אפשרי, אבל עדיין המשימה לא פשוטה.

רז מאיר חוגג שוויון, מכבי חיפה לא נבהלה (אלן שיבר)
רז מאיר חוגג שוויון, מכבי חיפה לא נבהלה (אלן שיבר)
קלינגר, טעה עם החילוף (אלן שיבר)
קלינגר, טעה עם החילוף (אלן שיבר)
שחקני בית"ר מתרחקים מהפלייאוף העליון (אלן שיבר)
שחקני בית"ר מתרחקים מהפלייאוף העליון (אלן שיבר)
הוסף תגובה