אחד על אחד: ניקולה וויצ'יץ' ללא פילטרים

"המאמנים הם אלה שבוחרים את השחקנים"; "מוכן לספוג אש בשביל הבעלים"; "אין למכבי אינטרס כלכלי עם דראגן בנדר"; "הרבה אנשים נפגעו מסיפור פנאן. אני לא רוצה להיכנס לזה". וויצ'יץ' שובר שתיקה בראיון בלעדי: "אשאר במכבי ת"א כל חיי". חלק א'

שי האוזמן
שי האוזמן
א א א א (שנה גודל)
תחילת כתבה

צפו בטעימה מהראיון אחד על אחד של שי האוזמן וניקולה וויצ'יץ'

לאורך כל השנים המאכזבות של מכבי ת"א, נראה שדמות אחת סופגת יותר מכולם את האש. יכול להיות שהביקורת מוצדקת וייתכן שהיא מעט מוגזמת, אבל בשורה התחתונה ניקולה וויצ'יץ' הוא האיש שעומד בראש המערכת המקצועית, שלא מצליחה להחזיר את הצהובים לימים הגדולים שלהם.

  • ראיון בלעדי לערוץ הספורט. מחר: חלק ב' של הראיון. במוקד: החוק הרוסי, אפשרות הפרישה מהליגה ובניית הסגל

6 שנים יש לקרואטי כשחקן אגדי מכבי ת"א ועוד 5 כמנהל מקצועי, כשגם אם לא נולד ביד אליהו, נראה שהוא מכביסט בכל רמ"ח איבריו. בשיאה של התקופה הלא פשוטה של הצהובים ושל מחאת הקהל נגדו, ניקולה וויצ'יץ' התארח בראיון לראיון בלעדי לשי האוזמן בערוץ הספורט, כדי לענות על כל השאלות. בלי מסננים, בלי פילטרים, שעה שלמה של ראיון מרתק, שנותן הצצה יוצאת דופן למה שוויצ'יץ' באמת חושב.

השאלות בנוגע ללמה הוא עדיין במכבי ת"א, סאגת דראגן בנדר, הכישלון המקצועי, מחאת הקהל ומה באמת תחום האחריות שלו? חלק א' מתוך ראיון שאסור לכם לפספס. במוקד: עתידו האישי של ניקולה וויצ'יץ'.

"הבעלים בחרו בי כי האמינו בידע שיש לי בכדורסל, וכנראה שהם עדיין חושבים ככה"
בקיץ 2013 הגיע ניקולה וויצ'יץ' למכבי ת"א כשהעונה הראשונה הייתה חלומית והסתיימה בזכייה בלתי נשכחת ביורוליג, אלא שמאז דברים לא ממש עובדים במועדון הצהוב. שחקנים מתחלפים, מאמנים באים ועוזבים, וניקולה וויצ'יץ' אחד נשאר. הקרואטי פתח את דבריו כשהסביר איך למעשה נוצר הקשר המחודש עם מכבי ת"א.

"לתפקיד הזה הגעתי אך ורק בגלל אהבה למועדון, ולא בגלל איזשהו הסבר הגיוני. זה לא קשור לשאיפות אישיות או משהו בסגנון. ברגע שהבעלים הציעו לי את התפקיד הזה הרגשתי שזה חלום שמתגשם", וויצ'יץ' נזכר, "התפקיד הוצע לי כשעבדתי בספליט, הייתי שחקן וספורט דירקטור, עזרתי בעוד דרכים למועדון שהיה במצב כלכלי קשה. במהלך התקופה הזאת הזמנתי את דני פדרמן להגיע לקרואטיה כחבר. הוא הגיע וראה מה אני עושה, ואחרי כמה זמן הציע לי את התפקיד במכבי. אמרתי לו שאני מחוייב לספליט, אבל אחרי שסיימתי שם, הגעתי לישראל. בתקשורת מתארים את התפקיד שלי בצורה מסוימת, גם אתה, אבל אף פעם לא פנית אליי ושאלת אותי מה אני עושה. היו עיתונאים שדיברו איתי והפסיקו להציג את התפקיד שלי בצורה לא נכונה".

אחת מהסוגיות שמעלות לא מעט סימני שאלה בנוגע לוויצ'יץ' היא מה מסגרת התפקיד שלו. איפה הוא מקבל את ההחלטות והיכן זו בכלל ההנהלה או המאמנים. כעת הוא מנסה להסביר. "הבעלים בחרו בי כי הם האמינו בידע שיש לי בכדורסל, הם יודעים שתרמתי כששחקן למכבי והם חשבו שאני אוכל לייצג את מכבי בצורה טובה בעתיד. הם כיבדו אותי וחשבו שאני יכול להצליח, והם כנראה עדיין חושבים ככה ובגלל זה הם בחרו בי".

"הבעלים עדיין מאמינים בי" (אלן שיבר)
"הבעלים עדיין מאמינים בי" (אלן שיבר)

"אני מנהל את המו"מ עם שחקנים, אך המאמנים הם אלה שבוחרים אותם בסופו של דבר"
"לא הייתי בטוח לאיזה תפקיד אני מגיע בהתחלה. אמרתי שהגעתי מתוך אהבה ולא מתוך סיבה הגיונית כי אין הגיון באהבה", הקרואטי נזכר, "גם כשהגעתי למכבי כשחקן זה היה פחות הגיון ויותר תשוקה. ב-NBA יש ג'נרל מנג'ר שמעורב במאות מיליוני דולרים ומאמן שם לא יכול לעסוק בסכומים כאלה, כך שמאמנים מגלים בוקר אחד שהשחקן הכי טוב שלהם עזב. לבאסקוניה יש בעלים וג'נרל מנג'ר שמקבל החלטות, כאן זה אחרת".

"העבודה שלי מחולקת לשלושה חלקים. אני אסביר מה ההבדל בין שמלוק מחרובסקי, מוני פנאן, גור שלף וביני. בין שמלוק למוני לא היה הבדל בעבודה, וגם אני עושה עבודה זהה פחות או יותר. בהתחלה התעסקתי גם בעניינים לוגיסטיים, אבל עכשיו עמי ביטון מעורב יותר בדברים האלה", הקרואטי ניסה להסביר, "אני הייתי מנהל הקבוצה עד שדני פדרמן החליט לזוז הצידה ואני קיבלתי את התפקיד שלו. ההבדל היחיד בין התפקיד הקודם שלי לתפקיד הנוכחי הוא שעכשיו אני מנהל משאים ומתנים עם שחקנים, יוצר קשר קשרים עם קבוצות ב-NBA ועם סוכנים ו-ועידות של היורוליג. אין עוד הבדלים, זה לא שניקולה וויצ'יץ' ממנה מאמנים על דעת עצמו או מביא שחקנים רק על דעת עצמו. תהליך קבלת ההחלטות במכבי השתנה לפני שנתיים".

למה אתה מתכוון כשאתה אומר שהתהליך השתנה?
"לפני שספאחיה הגיע הבעלים הודו שנעשו טעויות והם אמרו שהם רוצים שהחלטות כאלה יתקבלו על ידי אנשי מקצוע. אנשי מקצוע האלה הם המחלקה שלי: מחלקת הסקאוטינג והמאמנים. אף פעם לא החתמנו שחקן במכבי ת"א בלי מעורבות ותמיכה של המאמן. גם במקרה של נמרוד לוי, אין סיכוי שנחתים שחקן אם המאמן מתנגד. האחריות היא של המאמן ולכן הוא חלק מקבלת ההחלטות, במיוחד בשנתיים האחרונות. איך אנחנו עובדים? במהלך השנה אנחנו מנהלים סקאוטינג מקיף ומדברים עם המאמן על העתיד והעונה הבאה. זה לא סופרמרקט, יש הרבה הגבלות, יש ישיבות. הרבה פעמים קרה שמאמן רצה שחקנים בניגוד לדעתי והם הגיעו לקבוצה. אני נותן את חוות הדעת שלי, אבל מאמן יכול להתעקש על שחקנים. לכל קבוצה ביורוליג יש אדם בתפקיד שאני ממלא".

מה החלק שלך בתהליך פיטורי המאמנים שהתרחש העונה?
"ההחלטה לפטר מאמן במכבי ת"א, גם אם זה נראה קל, היא ההחלטה הכי קשה שאנחנו יכולים לקבל, גם כי אנחנו מחוברים לאנשים האלה וכולנו רוצים שיצליחו. כמובן שהייתי חלק מההחלטה לפטר את ספאחיה. זאת הייתה החלטה מאוד קשה כי הוא בן אדם נהדר, אבל כשאנחנו מקבלים החלטה כזאת, אנחנו צריכים להתחשב באין סוף שיקולים וגורמים. הסכמתי עם הצעד הזה, לפטר את ספאחיה. אני זה שהביא את השם של יאניס ספרופולוס לשולחן, זאת העבודה שלי, להבין מה קורה בשוק".

"לא מחתים שחקנים ומאמנים על דעת עצמי". וויצ'יץ' (אלן שיבר)
"לא מחתים שחקנים ומאמנים על דעת עצמי". וויצ'יץ' (אלן שיבר)

"אין למכבי ת"א אינטרס כלכלי עם דראגן בנדר"
אחד מהסיפורים עליהם וויצ'יץ' ספג הכי הרבה ביקורת היה נושא דראגן בנדר. רגע אחרי פיטורי נבן ספאחיה ולפני מינויו של יאניס ספרופולוס העונה, בערוץ הספורט נחשף שהקרואטי המריא לחופשה פרטית כדי לעזור לדראגן בנדר, שנמצא בדרך החוצה לפיניקס, במה שעורר ביקורת ציבורית. כעת וויצ'יץ' מתייחס לאותה פרשה.

"זה משהו שנקבע לפני, הבעלים אמרו לי שזה בסדר לטוס לשם. הסברתי להם למה טסתי לשם והם היו יותר מבסדר עם זה", וויצ'יץ' הסביר, "זה היה משהו מתוכנן מראש, הבעלים אמרו לי לנסוע, הם הבינו את הסיבה ונתנו לי את ברכת הדרך. כרגע למכבי אין אינטרס כלכלי בדראגן בנדר".

"שמעתי הרבה שמועות בנוגע למוני ובנדר, אבל הבעלים שלי מכירים את האמת. אני לא מתעסק בהפרכת שמועות מה שחשוב לי הוא שהמעסיקים שלי יודעים את האמת. אני לא מחביא שום דבר, אפשר להמשיך עם השמועות", הוא מבהיר, "הפרויקט של בנדר בהחלט היה הצלחה. בקבוצת נוער בישראל אי אפשר לשתף זרים, זאת עוד מגבלה שמקשה עלינו להביא זרים צעירים כמו בנדר. בארץ יש אנרגיה שלילית לגבי הבאת זרים. מכבי הרוויחה כסף מפרויקט בנדר, גם עם כל הדיבורים".
 

"המעסיקים יודעים את האמת. הם נתנו לי את ברכת הדרך לנסוע" (getty)
"המעסיקים יודעים את האמת. הם נתנו לי את ברכת הדרך לנסוע" (getty)
"היום שאחרי מכבי עבורי? לא בטוח שהוא יגיע"
אם גם העונה הזאת תסתיים בלי מקום בהצלבה (כפי שזה נראה כרגע), הלחץ סביב ניקולה וויצ'יץ' רק יעלה. הקרואטי מודע לאחריות ולביקורת דעת הקהל כנגדו, אבל מבהיר שלפחות מהרושם שהוא מקבל, הבעלים נותנים לו גיבוי מלא. "אני לא חושב שהתקשורת והאוהדים צריכים להעריך את העבודה שלי. אתם נותנים לי ציונים, אבל לא באמת יודעים מה היא העבודה שלי", הוא מסביר, "אם אני לא מצליח במשאים ומתנים, אם הקשרים שלי עם סוכנים ומאמנים לא טובים, אז יש בעיה, אבל הבעלים שלי חושבים שאני עושה עבודה טובה, וגם אני חושב שאני משתפר בכל שנה".

איך נוכל להעריך את העבודה שלך?
"אני משתפר בכל שנה ואני שמח איך שאני מתמודד עם הצוות שלי שהם תחתיי. הבעלים מרוצים מהעבודה שלי. מעולם בחיים שלי, לא ויתרתי. אני תמיד מחפש פיתרנות ואיך לפתור את הבעיות. ברגע שהבעלים לא יהיו מרוצים ממני, אז נשים לזה סוף. ברור שיש לי ספקות לגבי ההחלטות שלי, אבל אני לא מוותר. לא קל לשמוע את התאוריות וההמצאות שלכם, אתם לא מבינים את התפקיד שלי ובתקשורת מדברים שטויות. ברור שיש לי אחריות. אני מתמודד עם תקציב ומו"מ. כשאני מדבר עם מאמנים, והם מגיעים להחלטה את מי לקחת. אם יש לי חילוקי דעות עם המאמנים, זה לא משנה. המאמנים צריכים לבחור את השחקנים בסופו של דבר".

"המאמנים בוחרים את השחקנים". ספאחיה (אלן שיבר)
"המאמנים בוחרים את השחקנים". ספאחיה (אלן שיבר)
"אני משתפר בכל שנה". וויצ'יץ' (אלן שיבר)
"אני משתפר בכל שנה". וויצ'יץ' (אלן שיבר)

מה מיוחד בך שאתה עדיין בתפקיד?
"אין פרות קדושות בת"א. אני לא פרה קדושה. לא אעזוב את מכבי כל חיי, אולי אשב ביציע כאוהד אבל תמיד אהיה איתה. זה עסק גדול שעולה כסף והם לא יכולים להיות סימפטיים כל הזמן. אני לא במכבי רק בגלל שאוהבים אותי".

אתה סובלני לגבי ביקורות?
"אני חושב שיש מספיק אנשים שיעריכו את הטעויות שנעשות אצלנו. ברור שאני רוצה לדעת מה אנשים מבחוץ חושבים עלינו. דיברתי עם שרון דרוקר על כך שביקר אותי, אמרתי לו שאתה מאמן קבוצה אחרת ואני לא חושב שזו הגישה שצריכה להיות מהצד שלו".

אולי אתה השעיר לעזעזל של מכבי ת"א?
"אני סופג המון אש ואם זה המחיר שאני צריך לשלם כדי להגן על הקבוצה ועל הבעלים, אני מוכן לקבל את זה. הבעיה היא שאנחנו לא אגרסיביים מספיק כדי לפתור את הבעיה. אנחנו יודעים שאם נמשיך להיות פאסיביים, אז העתיד שלנו לא יהיה טוב".

מה אתה יותר כועס או מתגעגע למוני?
"מוני היה מכביסט וגדלתי איתו. זה היה רגע מאוד קשה וכואב אבל אחרי שהוא מת, זה היסטוריה. הלכתי ללוויה. הרבה אנשים נפגעו מהסיפור שלו, אבל ברמה האישית אני לא רוצה להיכנס לזה".

אתה מרגיש ישראלי?
"אני מרגיש מצוין בארץ, זו המדינה של המשפחה שלי. הילדים אוהבים את ישראל. יש לנו פה הרבה חברים".

למה לא הצלחתם לשים שחקן ישראלי מוביל בקבוצה?
"אנחנו מאוד רוצים לעשות את זה. זה לא קל לשים ילד ולתת לו לשחק. לפני 3 חודשים, דני אבדיה למשל שיחק עם שחקנים רזים שלא ברמה של מכבי. המאמנים יודעים את זה. לשחק פה זה אוברייטד ולעבוד זה אנדרייטד. ילדים בישראל לא עובדים מספיק וזו בעיה. בגלל זה הם לא משתפרים".

היום אחרי מכבי, מה תעשה?
""אני לא יודע מה יהיה אחרי מכבי. אני לא בטוח שהיום הזה יגיע. אולי רק כשאצטרך להיקבר בקרואטיה".

"מוכן לשלם מחיר כדי להגן על הקבוצה והבעלים". וויצ'יץ' (אלן שיבר)
"מוכן לשלם מחיר כדי להגן על הקבוצה והבעלים". וויצ'יץ' (אלן שיבר)
הוסף תגובה